Kovid-19 Virüsün Yeni ve Değişik Bir Belirtisi Daha Ortaya Çıktı

Kovid-19 Virüsün Yeni ve Değişik Bir Belirtisi Daha Ortaya Çıktı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Taşova, Kovid-19'la alakalı yeni ve değişik nörolojik bulguların görüldüğünü söyledi.

Kovid-19 virüs salgının önüne geçebilmek için tüm dünya ülkeleri mücadelelerini tüm hızıyla sürdürürken Türkiye'nin bir çok kentinde vaka sayıları tekrardan  artmaya başladı.

ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yeşim Taşova, toplumun yüzde 60 ile 70'i bu hastalığı geçirmesi ve ya aşının bulunmasıyla birlikte oluşacak antikorların insanları bağışık hale getirmesiyle bu salgının tamamen son bulabileceğini belirtti.

Güvenilir bir aşıda, iyi bir antikor oluşturabilmesi için antikorların koruyucu seviyede olmasının ve uzun zaman kalmasının en önemli noktalar olduğunu söyleyen Prof. Dr. Taşova, "Grip aşısını her yıl yenilemek zorunda kalıyoruz çünkü vücut yapısında önemli değişikliklere sebep olacak mutasyonları oluşuyor.

Bir önceki aşı diğerini tam manasıyla kapsayamıyor. Bunda da öyle bir durumun olup olmayacağını zaman içerisinde görmüş olacağız."

Ben aşı çalışmalarından çok umutluyum, güzel neticeler geliyor.

DEĞİŞİK NÖROLOJİK BULGULAR GÖRÜLÜYOR

Özellikle Avrupa'da vakaların görülmesiyle birlikte tat ve koku almada azalma, bir zaman yok olma gibi bir tablonun yerleştiğini hatırlatan Taşova, Kovid-19'la alakalı yeni ve değişik nörolojik bulguların görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Taşova, "Kovid-19 uykusuzluktan beyin iltihabı denilen ensefalit, menenjit gibi tablolarla da ilişkilendirildi. Guillain- Barre Sendromu denilen sinir sistemini başka tablolarda vaka sunumları şeklinde görüldü.

Fakat nörolojik tutulumları çok ciddi takip edilen bir tablo. Değişik deri döküntüleri ortaya çıkmaya başladı. Örneğin 'Kovid ayak baş parmağı' denilen parmakta kızarıklık, şişlik görülmeye başladı.

Bunlar vakanın çok görülüp, vakalara çok dikkatli konsantre olarak bakılmasıyla tespit edilen bulgular oldu."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.