Kovid-19 Karşı Ortak Geliştirdiği Aşı Adayının, 2. Aşama Denemelerde Yaşlılarda Güçlü Bağışıklık Tepkisi Oluşturdu

Kovid-19 Karşı Ortak Geliştirdiği Aşı Adayının, 2. Aşama Denemelerde Yaşlılarda Güçlü Bağışıklık Tepkisi Oluşturdu

İngiltere'Oxford Üniversitesi ilaç firması AstraZeneca Kovid-19'a karşı ortak olarak geliştirmiş olduğu aşı adayının, 2. aşama denemelerde yaşlı insanlarda daha güçlü bağışıklık sistemi oluştuğu söylendi.

Aşının birinci ve ikinci aşama denemelerinde, Kovid-19'dan dolayı ölüm ya da ciddi hastalık riski olan gruplar üzerinde güçlü bağışıklık sistemi geliştiği belirtildi.

İkinci aşama denemelerinde, 18- 55, 56- 69, 70 ve üstü olmak üzere 3 ayrı yaş grubu gönüllülerin tamamında aşının benzer antikor ve T hücresi tepkileri gösterdiği, gönüllülerin herhangi bir yan etki bildirmedi.

Oxford Aşı Grubu araştırmacısı Dr. Ramasamy, aşının sadece yaşlılarda olmayıp gençlerde benzer bağışıklık tepkileri verdiğini görmekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

AstraZeneca firması Oxford Üniversitesi ile Kovid-19 virüse karşı yapılan 2. faz aşı denemelerine eylül ayı başında, deneklerin birinde görülen nörolojik sorun sebebiyle Amerika’da ara verilmiş.

Kovid-19 aşısından kaynaklanmadığına karar verilmesinden sonra AstraZeneca'nın çalışmalarına kaldığı yerden yeniden devam edeceğini duyurmuştu.

Moderna ve Pfizer-BioNTech aşı adayları

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim adamı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Kovid-19'a karşı geliştirmekte olduğu potansiyel aşı virüse karşı yüzde 90'dan daha çok etkili olduğu söylenmişti.

Amerikan biyoteknoloji şirketi Moderna'da, devam eden çalışmalardan elde edilen ilk verilerin, aşısının yüzde 95,4 etkili olduğu görüldü.

Bir aşının yaygın olarak kullanılabilmesi için 3 aşamada insanlar üzerinde test yapılması gerekiyor.

Klinik denemelerin ilk aşamasında, az sayıda gönüllü sağlıklı denek üzerinde aşının güvenli olup olmadığı ve insanlar üzerinde muhtemel yan etkiler olup olmadığı araştırılıyor.

İkinci aşamada, aşının bağışık tepkilerini uyandırmadaki etkinliği 100’den daha çok denek üzerinde test yapılıyor. Üçüncü ve son aşamada aynı işlem binlerce denekle tekrarlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.