KOSGEB Kredileri Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredileri Nasıl Alınır?

KOSGEB kredilerini almak için KOSGEB ile anlaşmalı olan Akbank, Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Denizbank, Halk Bankası, İş Bankası ve QNB Finansbank kuruluşlarından her hangi birine başvuru yapılması gerekir.

KOSGEB kredilerini almak için KOSGEB ile anlaşmalı olan Akbank, Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Denizbank, Halk Bankası, İş Bankası ve QNB Finansbank kuruluşlarından her hangi birine başvuru yapılması gerekir. Bu bankaların şubelerinden KOSGEB kredileri için başvuru formu doldurularak, kredi onayı alınması halinde nakit desteğinden yararlanılır. KOSGEB anlaşmalı bankaların sunduğu faizsiz KOSGEB kredilerinden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılım sağlayan küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri yararlanmaktadır.

KOSGEB Kredilerinden Kimler Yararlanabilir?

Yetkili bankaların sunmuş olduğu sıfır faizli KOSGEB kedilerinden yararlanabilenler şöyledir:

  • TC vatandaşı olan, 18 yaşını doldurmuş, yeni işletme sahibi girişimciler,
  • KOSGEB girişimcilik eğitimini başarı ile tamamlayan, iş planı onayı alan ve işletme açılışını yapan kişiler,
  • Hali hazırda 1 yıldan fazla süredir faaliyet gösteren orta ve küçük ölçekli işletmeye sahip olanlar,
  • KOSGEB Girişimcilik Eğitimi ve iş planı sunma periyodu ardından, işyerini kurarken açılış giderlerini ve masraflarını açıkça faturalandıranlar,

Bu kategorilerde yer alanlar KOSGEB kredilerinden faydalanırlar.

KOSGEB Kredileri İçin Bankaların İstediği Evraklar Neler?

KOSGEB kredileri için başvuru sırasında bankalarca talep edilen evraklar:

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • Ticaret sicil belgesi,
  • Vergi levhası,
  • Oda kayıt evrağı,
  • Onaylı iş planı,
  • Açılış giderlerinin faturaları,

KOSGEB ile anlaşmalı olan banka kuruluşlarına bu evraklar ile başvuru yapılması gerekir.

KOSGEB Girişimcilik Sertifikası Nedir? Neden Gerekli?

KOSGEB girişimcilik sertifikası, yeni girişimcilerin oluşumunu desteklemek amacı ile Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ardından verilen sertifika çeşididir. Bu sertifikanın edinilmesi ardından, iş planı sunma ve onay ile işletmeyi açılışını yapma basamakları hayata geçirilir. Sertifikanın alımı için kişi yaşadığı ilde yer alan KOSGEB veya İŞ-KUR birimine giderek eğitim için kayıt gerçekleştirmelidir. Nüfus cüzdanı ve ikamet belgelerinin iletimi ve kayıt formunun doldurulması ardından, adaya belirtilen online adres üzerinden internet üzerinden verilen eğitimlere katılım sağlanır. 32 saat süren kursu başarı ile tamamlayanlar KOSGEB Girişimci Sertifikası’nı edinirler.

Sertifika alımı ardından kişi kendi adına bir işletme kurar. Bu işletme KOSGEB veri tabanına kayıt ettirilmeli ve online olarak KOBİ beyannamesi doldurulmalıdır. Ardından hazırlanan iş planı adaya iletilen tarihte KOSGEB’e sunulur. Onay alan iş planları üzerinden faizsiz krediler kullanılır. 50 bin ile 100 bin TL arasında nakit ihtiyacının karşılandığı KOSGEB faizsiz kredileri ile açılan işletmelerin giderleri, adaylarca geri kazanılır. KOSGEB girişimcilik sertifikasına sahip kadın adaylara işletme kuruluş faturalandırma giderlerinin % 90’ı, erkek adaylara ise % 70’i kadar maddi destek sunar.

KOSGEB Veri Tabanına Kayıt Nasıl Yapılır?

KOSGEB veri tabanına kayıt için işletme açılışı ardından, https://edevlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/KOSGEBRegistration linkine giriş yapılması gerekir. Bu adreste yer alan ‘’başvur’’ seçeneğine giriş ardından, E-hizmetler menüsünden ulaşılan kayıt formu eskizsiz doldurularak, onaylanmalıdır. Bu onay ardından işletme bilgileri veri tabanına otomatik olarak işlenir. Kayıt altına giren işletmeler kredi seçeneklerine başvuru yapma hakkına sahiplerdir.

KOSGEB Kredileri İçin Bankaya Başvuru

Veri tabanı kaydı, sertifika alımı ve iş planı onayı aşamalarını tamamlayıp, faturalandırma işlemlerini bitiren adaylar, kendilerine en yakın konumda olan Akbank, Ziraat Bankası, Garanti BBVA, Yapı Kredi, Denizbank, Halk Bankası, İş Bankası ve QNB Finansbank şubesinden her hangi birine gitmelidirler. Şubelerin kredi departmanı müşteri temsilcileri ile görüşüp, 3. Alt başlıkta sunulan tüm evrakları teslim etmeleri gerekir. Ardından ‘’ KOSGEB faizsiz girişimci kredisi başvuru formu ‘’ evrağını iletişim ve kimlik bilgileri ile doldurarak imzalarlar. Bu adımlar ile tamamlanan KOSGEB kredileri başvuruları ardından kredi onayı alınması ile nakit ihtiyacı aynı şubeden karşılanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum