Koronavirüs Mutasyonu Sonrası Sıcak Gelişme! “FIFA Harekete Geçti!”

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs Covid 19 ile birlikte artık tüm dünya yeni bir yaşamın içerisinde. 2019 yılının sonlarına doğru Çin’de görülmeye başlayan ve daha sonra hızlıca tüm dünyaya yayılan koronavirüs

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs Covid 19 ile birlikte artık tüm dünya yeni bir yaşamın içerisinde. 2019 yılının sonlarına doğru Çin’de görülmeye başlayan ve daha sonra hızlıca tüm dünyaya yayılan koronavirüs tüm dünyada birçok kısıtlamaya sebep olmuştu. Ülkelerden giriş ve çıkışların kapatıldığı bu süreç biraz hafifledikten sonra hayat normale dönemeye başlasa da 2. virüs dalgası tekrar patlak verdi ve artık çok daha korkunç seviyelerde.

Koronavirüsün korkunç seviyeleri ulaşması sadece virüsün yaygınlaşması ile alakalı değil, mutasyon geçirmesi ile de alakalı olmakta. Geride kalan hafta da 5 ülkede mutasyon geçiren koronavirüsün görülmesinden sonra bu 5 ülkeye karşılık diğer birçok ülke seyahat yasağı getirmişti. Son olarak İskandinav ülkesi İsveç’e de sıçrayan mutasyon geçiren koronavirüs yayılmaya devam ederken yetkililerden gelen açıklamalar daha da korkunç bir hal almaya başladı.

% 70 Daha Bulaşıcı!

Mutasyon geçiren koronavirüsün ilk görüldüğü ülkelerden biri olan İngiltere sağlık yetkilileri mutasyon geçirmiş virüsün daha hızlı bulaştığını belirtti. Covid -19’a göre % 70 daha hızlı yayılan mutasyon geçiren koronavirüsün birçok ülkeye yayıldığı ise şimdiden bilinmekte. Koronavirüs aşılarının bu mutasyona karşı etkili olup olmayacağı araştırmaları yapılırken, spor müsabakaları da hala oynanmaya devam ediyor. Futbolun patronu konumunda bulunan FIFA mutasyon geçiren korona sebebiyle bazı belli başlı önlemler almaya hazırlanırken kulislerden gelen fikirler ise gündeme düşmeye başladı.

Maçları Durduralım!

5fe4eee5adcdeb04e8cd0c89.jpg

Covid-19’a oranla % 70 daha hızlı yayıldığı açıklanan mutasyon geçiren koronavirüs şimdiden birçok ülkede görülmeye başlandı. Milli maçlar sebebiyle bu virüsün daha hızlı yayılabileceğini düşünen futbolun patronları, uzun bir süre milli maçların durdurulması fikri üzerinde durdukları belirtiliyor. Milli maçlar sebebiyle dünyanın her yerinden ülkelerine gelen futbolcular, ciddi bir giriş çıkışlı sirkülasyona sebep olmaktalar. Geride kalan aylarda oynanan milli maçlar sonrası birçok futbol kulübünde koronavirüs vakalarının arttığı fikrine varan FIFA, mutasyon geçiren koronavirüsün bu sebeple çok daha hızlı yayılmasından endişe ediyor. FIFA yönetiminde yer alan bazı isimlerin milli maçların durdurulmasını istedikleri beyan edilirken FIFA’nın nasıl bir tavır takınacağı ise merak konusu.

Geçtiğimiz aylarda oynanan milli maçlar sebebiyle koronavirüs vakalarının artış göstermesi sebebiyle birçok teknik direktör ve futbolcu bu duruma tepki göstermişti. Göz göre göre virüsün yayılmasına sebebiyet verildiğini ifade eden bazı futbolcular, sağlıklarının göz ardı edildiği fikrinde buluştular.