Koronavirüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Koronavirüs Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Evden çıkmamızın başlıca nedeni Koronavirüs. Bugünlerde gerek uzmanların bizlerin anlamayacağı şekilde anlatması gerek halkın içindeki dedikoducular sebebiyle hastalık hastası oluyoruz...

Evden çıkmamızın başlıca nedeni Koronavirüs. Bugünlerde gerek uzmanların bizlerin anlamayacağı şekilde anlatması gerek halkın içindeki dedikoducular sebebiyle hastalık hastası oluyoruz ve neredeyse belki de Koronavirüs’ten daha fazla zarar görebilecek bir durumda oluyoruz. İşte bu durumlara düşmemeniz için birkaç bilgi!

Doğru Bilinen Yanlışlar

Sarımsak: Virüs Türkiye’ye ilk geldiğinde sosyal medyada sarımsağı başka bir yemekle yemek Koronavirüsü yendiğini söylenen bir sürü yalan haber çıkmıştı. Bu tamamen yalan bilgidir.

Hayvanlardan Bulaşması: Her ne kadar virüs yarasa gibi bir hayvandan geçtiği düşünülse de hayvanlara tam olarak etki etmiyor. En azından uzmanlar evcil hayvanlarda bir sorun olmayacağını söylemekteler.

Virüs Hiçbir Zaman Ölmemesi: Virüsler birer canlıdır fakat bu canlıların yaşamı yine bir canlıya bağlıdır. Yani bulaşma genellikle canlıdan canlıya olur nadiren bir yerden virüsü alırsanız muhtemelen çok kısa süre önce bir enfekte biri vardı. Virüsün canlı olmadan maksimum yaşayacağı saat 72 saat olarak biliniyor. Yani virüs 3 gün boyunca ortamda canlı bulamaz ise ölür.

Çok Soğuk ve Çok Sıcak Yerlerde Virüs Yayılmaz: Bu genelde halkta yayılan dedikodudur. Aksine virüslerde buralarda da yayılır. Nitekim Mers Virüsü Orta Doğu’da çıkmıştır. Virüsün buralarda yayılma hızının düşük olma sebebi hayatın yavaş olmasıdır. Çöllerde pek kalabalık şehirler ve yerleşim yerleri yoktur dolasıyla virüs buralarda sadece yavaş yayılır.

Vitaminler ile İyileşme: Söz konusu virüsün tedavisi yok iken insanlar bunun gibi şeylere inanıyor. Vitaminler iyileştirmez belki direncinizi kuvvetlendirir. Bu da doğrudan bir iyileşme değildir.

Hastalığı Geçirenler Bir Daha Geçirmez: Çok düşük ihtimalde olsa tekrar hasta olabilir. Bu konu aslında hala tartışma konusudur. Çünkü söz konusu ihtimal çok düşüktür ve genelde tekrar hastalanma 2-3 ay sonrası gibi oluyor. Dolayısıyla bu ihtimali yok geçirmez diyen de var. Ama dediğimiz gibi bu ihtimal imkansız değil.

Sıcak Besinler ile Hastalığı Yenmek: Her ne kadar virüsler sıcağa ve soğuğa zayıf olsa da bu zayıflığı kullanabilmemiz mümkün değil. Çünkü o yüksek ısıya virüsün dayanamayacağı gibi bizimde yapıcı proteinlerimizde dayanmaz. Her neyse buradaki sıcak besinler normal besin olacak yani ek bir özelliği olmayacak. Sonuç olarak bir faydası gözlenmez.

Çin’de Üretilen Eşyalarda Virüs Var: Dünyadaki pek çok eşyanın üretim merkezi Çin’dir. Yani bu doğru olsa bile elimizdeki pek çok ürünü atmamız lazım. Ama neyse ki doğru değil. Virüsün yaşamı dediğimiz gibi canlıya bağlı ve Çin’den gelen eşyalarda 1 günde gelmiyor ne de olsa. Yani korkacak bir şey yok!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.