Dikkat..! Koronadan Daha Tehlikeli

Dikkat..! Koronadan Daha Tehlikeli

Covid 19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ederken, artık yaşamımızın bir parçası haline gelen maskelerin en somut sebebi durumunda.

 

 

Covid 19 olarak adlandırılan yeni tip koronavirüs tüm dünyayı etkilemeye devam ederken, artık yaşamımızın bir parçası haline gelen maskelerin en somut sebebi durumunda. İnsanların yeni yaşam tarzını da belirleyen koronavirüs beraberinde birçok sorunun da getir kapısı oldu. Koronavirüse dair günden güne artan aşı beklentisinin yanında bazı ülkelerde yine uygulanmaya başlanan OHAL durumları gibi değişkenlikler sebebiyle günden güne insanın içine çekildiği bu yeni girdapta akıl sağlığının önemi ortaya çıkmaya başladı. Ülkemizde Mart ayı ile birlikte başlayan ve koronavirüs vakaları yaşanan inişten sonra tekrar çıkışa geçmeye başladı. Artık tüm dünyada ikinci dalgası yaşanıyor denilen Covid 19 virüsü için bir çok uzman psikolog ruhsal sağlığın önemine parmak basmaya devam ediyor. Koronavirüs insan yaşamını öyle bir etkilemeye başladı ki yaşamımızda artık yeni kavramlar bu virüs sebebiyle var olmaya başladı. Hayatımıza giren yeni kavramlardan biri olan Koronafobi şu an için en ciddi ruhsal bozukluk olarak görülüyor. Bir çok psikologun da belirttiği üzere birçok danışanın ruhsal çöküntü sebebinin koronafobi olduğunu açıkladı.

 

Fobi Nedir? Koronafobi Nedir?

5e6a3ec4d265a211dc9c5dd4.jpg

Uzmanlar tarafından fobinin açıklaması yapılırken; bir nesneden, maddeden, hayvandan korkma eylemi olarak belirtilir. Bu korkunun belirgin somut bir sebebi bulunurken, koronavirüsten oluşan korku ise tamamen virüs odaklı bir şey ve bu korku artık literatürde yepyeni bir bakış açısı ile inceleniyor. Koronafobi’yi bir dizi virüsten korkuya bağlayan uzmanlar; kişinin virüsten kaynaklı kendisine bulaşmasından korkması, kendisinden dolayı başka birine bulaştırması gibi korkularla yaşadığını belirtmekte. Virüsten kaynaklı dolaylı sorunlar olarak ise kişinin ekonomik açıdan kötüye gitmesi ve buna dair kaygılar taşıması ise yine koronafobi başlığı altında incelenmektedir.

 

Koronafobi’den Korunmak İçin Kısa Yollu Yapılabilecek Şeyler

 

  • Koronavirüs’ten kaynaklı karamsarlaşan tabloya karşın kişinin her zaman kendisine her şeyin iyi olacağı telkininde bulunması oldukça önemli
  • Her koronavirüs haberine gerçek gözüyle yaklaşmamak ve bazı belli başlı kaynaklar dışında diğer haberlerden uzak durmak bir diğer önemli etken.
  • Koronaya karşı gerekli tedbirleri almak şartı ile virüsten ölen kişi sayısının oldukça az bir yüzde olduğunun farkında olmak.
  • Kişi bedeniyle ilgili sürekli tereddüt duymamalı ve bedeninde bir şeylerin değişip değişmediği ile aşırı bir ilgiden uzak durmalıdır.
  • Virüse karşı iyi beslenmek, dengeli uyumak ve bunların gerekli olduğunu bilmek.
  • Kişinin çocukları var ise çocuk ile etkili bir iletişim ile virüse karşı kaygı azaltıcı doğru bilgiler çerçevesinde sohbetler yapılmalı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.