KORONA VİRÜSTE YENİ DÖNEM: ÖKSÜRÜK ATEŞ VE AĞRILAR ŞİMDİ BAŞLIYOR

KORONA VİRÜSTE YENİ DÖNEM: ÖKSÜRÜK ATEŞ VE AĞRILAR ŞİMDİ BAŞLIYOR

Yavaş yavaş kış aylarına geçiş yaşadığımız bu günlerde mevsimler hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Peki korona virüs ve mevsimler hastalıklar arasındaki farkı ayırt edebilecek miyiz? Bu dönemde geçirdiğimiz öksürük, ateş ve ağrı gibi şikayetlerim

KORONA VİRÜSTE YENİ DÖNEM: ÖKSÜRÜK ATEŞ VE AĞRILAR ŞİMDİ BAŞLIYOR
Yavaş yavaş kış aylarına geçiş yaşadığımız bu günlerde mevsimler hastalıklar da kendini göstermeye başladı. Peki korona virüs ve mevsimler hastalıklar arasındaki farkı ayırt edebilecek miyiz? Bu dönemde geçirdiğimiz öksürük, ateş ve ağrı gibi şikayetlerimizi korona virüsten nasıl ayırt edebileceğiz sorusunun cevabı haberimizin devamında…
Ateş, yorgunluk ve kuru öksürük gibi semptomlar korona virüsün en yaygın semptomlarının başında geliyor. Bazı hastalar aynı zamanda burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve ishal gibi şikayetlerle de korona virüsü geçirebiliyor. 

5f8d6a975542811cf41e60c7.jpeg
Korona virüs belirtileri ile bazı alerjik hastalıklar ve üst solunum yolu rahatsızlıklarının belirtileri arasında benzerlik görülebiliyor. Korona virüsün genel hatlarıyla bir enfeksiyon hastalığı olması bulguların genellikle ateşle belirti göstermesine neden oluyor. Bazı hastalarda ise kas ve eklem ağrıları da bu bulgulara ekleniyor. Alerjik hastalıklarda ise yoğun burun akıntısı ve hapşırık da alerjinin yoğun olarak kendini gösterdiği dönemlerde ortaya çıkıyor.
BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYIN
Korona virüs ve alerjik hastalıklarda görülen öksürüğü birbirinden ayırt etmek gerekiyor. Korona virüs sahibi bir hastada öksürüğe genellikle yüksek ateş ve solunum sıkıntısı ekleniyor. Alerjik hastalıklarda ise burun akıntısı, gözde kaşıntı ve hapşırık gibi bulgular eşlik ediyor.
Covid-19 sebebiyle oluşan öksürükte gün içerisinde belirgin değişiklikler görülmüyor. Alerjik hastalık dolayısıyla var olan öksürük ise dış ortama çıkıldığında artıyor.
Alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan anti-alerjik şurup ve tabletler covid-19 a bağlı semptomların görüldüğü hastaların tedavisinde kullanılmıyor ve alerji ilaçlarının herhangi bir etkisi bulunmuyor.
Mevsimler üst solunum yolu rahatsızlıkları genellikle sonbahar ve ilkbahar aylarında sıklıkla görülüyor. Solunum yollarında, burunda ve boğazda sıkıntı yaratan hastalıkların yüzde 90’ı virüs kaynaklı ortaya çıkıyor. Korona virüste ise daha ağır bir tablo ortaya çıkıyor. 
Mevsimler hastalıklarda da görülebilen koku alamama veya koku duyusunda azalma, tat duyusunda yaşanan kayıplar da aynı şekilde korona virüs belirtilerine sıklıkla eşlik eden bulgular arasında bulunuyor.
Birbirine karıştırmamak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta: Covid-19 sebebiyle yaşanan öksürük ve ateş diğer gribal rahatsızlıklara göre daha uzun sürüyor. Hatta bazı hastalar, haftalar veya aylar süren öksürük problemleri yaşayabiliyor. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.