Korona Virüs ve Grip Arasındaki Farklar

Korona Virüs ve Grip Arasındaki Farklar

Korona virüs 2020 yılının başından bu yana dünyanın her yerinde en ağır şekilde etkisini gösteriyor. Soğuk ayların gelmesiyle birlikte birçok kişi soğuk algınlığı ve grip hastalıklarını yaşıyor.

 

 

Korona virüs 2020 yılının başından bu yana dünyanın her yerinde en ağır şekilde etkisini gösteriyor. Soğuk ayların gelmesiyle birlikte birçok kişi soğuk algınlığı ve grip hastalıklarını yaşıyor. Bilindiği üzere korona virüs ve grip birbirlerine oldukça benzemektedir. Fakat ufakta olsa grip ve korona virüs arasındaki farkı ayırt edebilirsiniz.

 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte uzmanlar sosyal mesafeye daha da önem gösterilmesi gerektiği, bireylerin kapalı alanlarda daha az kalması gerektiği ve en önemlisi de ağızla, burnu kapatacak şekilde maske takılması gerektiğinin altını çiziyor. Günümüzde bu gerekliklere uyan bireylerin yanı sıra hiçbir şekilde riayet etmeyenlerin olduğunu da biliniyor. Doğru şekilde maske takılması ve mesafenin korunması hayat kurtardığını unutmayın.

 

Sağlık Bakanlığı Bildiri Yayınladı!

Sağlık Bakanlığı kış aylarına girilmesiyle birlikte hastaneye ziyaret edecek grip vakalarının daha seyrek olması için ve bireylerin hangi hastalığı taşıdığını bilmeleri için bildiri yayınlandı. Yayınlanan bildiriyle birlikte hastaneye gelecek kitle sayısını azaltması hedefleniyor. Sağlık Bakanlığı korona virüs, nezle veya grip hastalarını şu şekilde ayırdı.

 

ttablo.png

 

 

Sağlık Bakanlığı bu bildiriyi baz alarak hastaneye başvurmaları gerektiğini belirtti. Listede korona virüs belirtilerini taşıyorsanız en hızlı şekilde sağlık kurumuna gitmeniz gerekmektedir.

 

Koku ve Tat Kaybı Kesin Korona Virüs!
Koku ve tat kaybı paylaşılan bildiri ile kesin korona virüs teşhisi olduğunu gösterdi. Bilindiği gibi bu duyuların kaybının bir korona virüs belirtisi olduğu geçtiğimiz aylarda keşfedildi. Yapılan çalışmalarla birlikte koku ve tat duyularının zayıflaması, kaybolması korona virüs hastasını teşhis etmekteki en önemli nokta olarak karşımıza çıkıyor.

 

Soğuk Algınlığına Müdahale Yok

Yukarıdaki bildiri de gördüğünüz üzere hastaneye giden bireylerin büyük bir kısmı soğuk algınlığı yaşayıp, virüsten endişe duyduğu için hastaneye gidiyor. İlk olarak bilinmesi gereken detay; soğuk algınlığı tamamen istirahat, bol C vitamini ve doğru beslenmeyle sonlanacak rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Herhangi bir ilacı bulunmuyor. Bu yüzden bildiriye göre hareket ederek kendinizi izole etmeniz ve etrafınızdakilere bulaştırmamanız son derece önemli.

Belirtiler Varsa Dikkat

Sağlık Bakanlığı bilgilendirmeleri ve uzman doktorların paylaşımları ışığında ne olduğu fark etmeksizin herhangi solunum yolu sıkıntısında (nezle, grip vs.) bireyin kendini izole etmesi, aile bireyleri ile hiçbir şekilde temas etmemesi, odasından çıkmaması son derece önemlidir. Bilindiği gibi Grip ve Soğuk Algınlığı da bir virüs türüdür. Bu virüsün bir başkasına bulaşması karşı tarafa zarar verebilecektir.

Yukarıdaki tabloda paylaşılan verilere göre hareket etmeniz ve olası bir belirti taşımanız durumunda hem kendiniz, hem de etrafınızdakilerin sağlığı için kendinizi izole etmeniz gerekmektedir. İzole edilmediği takdirde mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Korona virüsten korunmak için bağışıklığınızı güçlendirebilecek beslenme modellerine geçebilir, alınan tedbirleri eksiksiz yerine getirebilirsiniz. Örneğin maskeyi doğru takmak gibi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.