Korona Virüs Olan Kişiler Ne Kadar Sürede İyileşiyor?

Korona Virüs Olan Kişiler Ne Kadar Sürede İyileşiyor?

Korona virüs yaklaşık olarak 1 yıldır ortaya çıkan ve yüz binlerce insanın hayatını elinden alan bir virüs olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, kojavascript:;nakladığı insanlarda ciddi tahribatlar veriyor.

 

Korona virüs yaklaşık olarak 1 yıldır ortaya çıkan ve yüz binlerce insanın hayatını elinden alan bir virüs olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan virüs, konakladığı insanlarda ciddi tahribatlar veriyor.

Korona virüs kapmış insanların ne kadar sürede iyileşip, iyileşmediği oldukça merak konusu. Türkiye’de de açıklanan 29 bini aşkın vakalardan kaynaklı birçok kişi tedirgin. Sürecin nereye varacağınız ve neler olacağını oldukça merak ediyorlar. Korona virüs salgınından korunmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Fakat her bireyin bir şekilde yakalanabiliyor olma ihtimalinden kaynaklı olarak, ne kadar sürede iyileşeceği oldukça merak konusu.

Uzmanlar korona virüs salgınında bireylerin iyileşme durumları üzerinde yaş, kronik rahatsızlık ve buna benzer hususların oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Bireyin yüksek düzeyde bir yaşı ve kronik rahatsızlığının olması, korona virüsü ağır bir şekilde geçirebilme ihtimalini arttırıyor. Elbette ki bu bilgiler istatistiksel olarak paylaşılıyor. 20 yaşında entübe edilip, 80 yaşında evinde hastalığı geçiren insanlarda bulunuyor.yogun-bakim-koronavirus.jpg

Hafif Atlatanlar

Korona virüs salgınında en fazla görülen vakalar, hastalığı oldukça hafif atlatan kişiler. Öksürük ilk başlarda oldukça hafif seyrediyor. Sonrasında bireyde balgam atma da başlayabiliyor. Bu balgamda genellikle virüsün öldürdüğü akciğer hücreleri konaklıyor.

Bu tarz belirtilerin olması durumunda istirahat, bol sıvı tüketimi ve doğru beslenme önerileri bulunuyor. Genellikle hafif atlatan kişiler kendi evlerinde izole bir şekilde korona virüsü yenebiliyorlar. Belirtilerden bazılarında da ateş ve öksürük olduğunu unutmamak gerek.

2020-01-29t072346z-1137470622-rc2jpe9whfyp-rtrmadp-3-china-health-16-9-1580366987-880x495.jpg​​​​​​​

Ağır Atlatanlar

Korona virüs salgınında herkes hafif bir şekilde hastalığı def edemiyor. Günümüzde bazı hastalar ağır bir şekilde virüs sürecini yaşıyorlar. Genel olarak enfeksiyonun ilk haftasından sonra bireylerde ciddi semptomlar görünüyor. Durumun ağırlaşması oldukça muhtemel oluyor.

Bu süreçte genellikle nefes darlığı gibi durumlar yaşıyor. Akciğerde yanma hisleri de bulunuyor. Bu yanmanın temel sebebi ise korona virüsün, akciğer hücrelerindeki savaşlarından kaynaklı oluyor. Bu süreçte hekim gözetiminde ve denetinde olmak oldukça önemli bir detay.

77867068-620x410.jpg​​​​​​​

Yoğun Bakıma Yatırılanlar

Yoğun bakıma yatırılan hastalar oldukça zorlu bir süreç içerisine giriyorlar. Buraya yatırılan hastalar ilk olarak ilaçlarla uyutulması sağlanıyor. Sonrasında hastanın durumuna göre solunum cihazlarına bağlanabiliyor.

Yoğun bakıma giren olan hastaların, normal sağlıklı durumlara gelmesi oldukça uzun sürebiliyor. Yoğun bakımdan çıkarılan hastalar ilk olarak normal odalara alınıyor. Ardından nekahate evde devam ediliyor. Yoğun bakıma giren hasta sayısı ortalama içerisinde oldukça az bulunuyor.

 

Maske, Mesafe ve Hijyen

Korona virüs salgını her ne kadar oldukça hızlı bulaşsa da alınacak olan küçük ama etkili önlemler sayesinde bu salgından korunmak mümkün. Maske, mesafe ve hijyen korona virüsle mücadelede oldukça güçlü yöntemlerden birisidir.

 

Salgının oldukça büyümesinden kaynaklı olarak mesafenin aile içi bireylerle dahi korunması gerektiği biliniyor. Bunun sebebi ise sizde olası bir virüsün karşı tarafa, karşı tarafta olan virüsün sizlere bulaşmaması.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.