Korona Virüs Hastalarına Elektronik Bileklik Uygulaması!

Korona Virüs Hastalarına Elektronik Bileklik Uygulaması!

Korona virüs salgınıyla birlikte aktif vakaları biraz daha izole etmek ve tam denetimli olarak kontrol altına alma için elektronik bileklik uygulaması an itibari ile başladı. Bu bileklik sayesinde korona virüs hastasının karantinadan çıkması saptanacak.

 

Korona virüs salgınıyla birlikte aktif vakaları biraz daha izole etmek ve tam denetimli olarak kontrol altına alma için elektronik bileklik uygulaması an itibari ile başladı. Bu bileklik sayesinde korona virüs hastasının karantinadan çıkması saptanacak ve müdahale edilecek.

 

Korona virüs salgını 11 Mart tarihinden itibaren güçlü bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Kış aylarının gelmesiyle birlikte salgının hızı daha arttı. Uzmanlar salgının hızının artışında bazı sorumsuz bireylerin de payının olduğunu belirterek yeni bir sisteme geçişe hazırlanıyorlar. Bilindiği üzere Türkiye’de birçok korona virüs hastası karantina altında olması gerekirken halkın ve insanların içine karışmıştı. Bu kişiler bu denli sorumsuzluğa sahip olmalarından kaynaklı başka insanların hayatını doğrudan riske atmaktadırlar. Salgının gidişatını köklü olarak değiştiremeyecek de olsa alınacak önlemlerin yanında güçlü olacağı düşünülüyor.ekran-alintisi.png

Akıllı bileklik uygulaması sayesinde bireyin evden çıkması veya hareket etmesi durumunda gerekli ekiplere doğrudan bilgi paylaşılacak. Ekiplerde hızlı bir şekilde müdahale sağlayarak gerekli tedbirleri alacak. Açıklamalara göre bilekliklerin çıkartılması durumunda da kişilere para cezası verilecek. Eğer ki sonradan da çıkartılırsa hapisle yargılanmaya kadar gidebilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte ilk olarak Kırıkkale’de bu uygulama başlayacak. Dünyanın her yerinde ciddi bir artış içerisinde olan salgın, Türkiye’yi de yoğun bir şekilde ilgilendiriyor. Alınacak önlemler sayesinde bu hızı biraz daha yavaşlatmaya çalışılacak. Elektronik bileklik uygulaması da bunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayip Birinci bu açıklamalarda bulunarak resmen elektronik bileklik uygulamasını belirtti. Covid testi pozitif olan bireylerin bu şekilde gözlem altında tutulması ve denetimi sağlanacak.headline.jpg​​​​​​​

Bu açıklamayla birlikte hangi şehir ilk olarak başlayacağı merak konusu oldu. Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci önümüzdeki günlerde Kırıkkale’de başlayacağı ve bu şehrin pilot şehir olarak seçildiği belirtildi. Bileklik sayesinde hasta rahatlıkla takip edilecek. Evde izolasyon içerisinde olması gereken bireylerin tüm bilgileri Sağlık Bakanlığı verilerinde toplanacak.

Bileklik Çıkartılırsa 3 Bin 150 Lira Ceza

Evde tedavi gören bireylerin hangi konumda olduğunu gösterecek ve gerekli yardımlarda bulunacak olan bu yöntemi engellemeye çalışan yani bilekliği bileğinden çıkartan kişilere 3 Bin 150 Lira ceza yazılacak. Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı olan filyasyon ekipleri veya Valilik denetimleri tarafından takılacak. Bilekliği çıkartan kişilere net olarak 3 bin 150 lira para cezası yazılacak.

Bunların yanı sıra bilekliğin yırtılması, zarar görmesi ve kullanılabilecek durumda olmaması durumunda da ekiplere bildirilmesi gerekir. Aksi türde bilinçli olarak bunu yaptığı belirlenen kişilere kamu malına zarar verme suçundan kaynaklı olarak cezai işlemler başlatılacak. Bu cezai işlemlerle birlikte para ve idari ceza uygulamaları verilecek. Önümüzdeki günlerde Kırıkkale’de sonlanmasıyla birlikte Türkiye’nin her yerinde aktif olarak devam etmesi düşünülüyor. Bilekliğin doğru bir şekilde yönlendirilmesi yapılırsa enfekte bireyleri gözlem altına tutulmanın mümkün olacağı belirtiliyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.