Korona Virüs Hakkında Her şey

Korona Virüs Hakkında Her şey

Bugünlerde herkesin aklında aynı soru Koronavirüs ne zaman bitecek? Normal hayata ne zaman geçilecek? Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim kurulu üyelerinin yaptığı açıklamalardan yola çıkarak normalleşmenin ne zaman başlayacağına dair öngörülerde bulunacağ

Korona Virüs 

Bugünlerde herkesin aklında aynı soru Koronavirüs ne zaman bitecek? Normal hayata ne zaman geçilecek?  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs bilim kurulu üyelerinin yaptığı açıklamalardan yola çıkarak normalleşmenin ne zaman başlayacağına dair öngörülerde bulunacağız.  Biliyorsunuz ki önümüz bayram O eski bayram ziyaretleri yapılacak mı? Havalarda iyiden iyiye ısınmaya başladı ve insanlar şimdiden tatile gitmeye can atıyor. Aynı şekilde yazın düğün sezonu da açılıyor. Tüm bunlarda bir düzenleme yapılacak mı? Çocuklar deseniz okullarına uzun süredir ara vermek zorunda kaldılar. Veliler okulların ne zaman açılacağını merak ediyor Üniversiteler açılacak mı? Açılacaksa ne zaman açılır? Lokantalar Kâffeler, AVM’ler her yer boş hayat dışarı çıksan bırakın yiyip içmeyi duraklar dışında oturacak tek bir yer yok. Parklardaki banklara bile bant çekilmiş. Tüm bu önlemler tabi ki bizlerin sağlığımız için burada can alıcı nokta hayatın ne zaman ve ne şekilde normalleşeceğidir.

İşte O Çok Merak Edilen Normalleşme Takvimi

Okulların ve üniversitelerin ne zaman açılacağına dair bir tarih vermek için daha çok erken gibi görünüyor. Zira milli eğitim bakanı Sayın Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamalarda şimdilik bu yönde.  Bu korona virüs dâhilinde alınan önlemler dâhilinde uygulanan kurallara uyulması halinde ancak mayıs ayının ortalarında durum belli olacak. Bunun nedeni de belli olan bu vaka sayılarına bağlı olarak bu hastalığı geçiren kişilerin bağışıklığın derecesi bunu belirleyecek olması. Bu yöndeki araştırmalar hali hazırda devam ediyor. Bu aşamadan sonra ancak sağlıklı bir karar verilebilinir.  Virüste mutason diye olay var bir de Yani virüste herhangi bir değişiklik olmazsa ya da ülkemizde hastalığın bulaşmasında bir artış olmazsa ilköğretimde son sınıfların kısa bir sürede olsa açılması bekleniyor. Normalleşme takvimi Mayısın 19’unda belli olacak

Okullarda Normalleşme Ne zaman Ve Nasıl Olacak?

 Tüm bu süreç sonrası okullar açıldığında ise sınıflarda öğrenci sayısında bir kısıtlama yapılacak mı?  Teneffüsler neye göre ayarlanacak?  Bütün sınıflar açılacak m? Yoksa sadece son sınıflar mı açılacak?  Tüm bunlar sağlık birimlerindeki uzmanların aldığı kararlara göre uygulanacaktır. Burada önemli olan toplumun sağlığı ve bu konuda uzmanların koyduğu kurallara uyulmasıdır. Halk sağlığı uzmanları bu konuda gereken açıklamayı yapacaktır.

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Hakkında

O eskiden yapılan bayram ziyaretlerinin bu bayramda yapılmaması şuan için alınacak en doğru kararlardan biri olarak görünür. Çünkü virüs kalabalık ortamlarda daha hızlı bulaşıyor. Peki, ne yapacağız? Salgın başladığından beri pek çok kişi sevdikleriyle telefon ya da bilgisayarların dan dan görüntülü olarak konuşmaya başladı.  Sevdiklerimize sarılamasak ta şimdilik onların sesini duymak la yetineceğiz. Diğer türlü bunca emek boşa gider. Hastalıkta hiç beklenmedik bir dalga ile karşılaşılabilinir.  Normalleşmeyi beklerken tekrar en başa dönebiliriz.

Haziranda Normalleşme Başlayacak mı?

Bayram sonrası sokağa çıkma yasağı sona erdikten sonra normalleşmenin ilk adımlarını atacağız. Birçok ülkede olduğu gibi bizde de hayat yavaş yavaş normalleşmeye başlayacak. Kafeler, lokantalar, AVM’ler, hatta kuaförler kısmi olarak ta olsa konulan belli başlı önlemler dâhilinde açılmaya başlayacak diyebiliriz.

Normalleşme Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koronavirüs için alınan bu önlemlerin gevşetilmesi uygulamaktan daha zor gibi görünüyor. Çünkü uygulamalardaki gevşetmenin ne şekilde ve hangi aşamalarda yapılacağının belirlenmesi gerekiyor. Bu konunun çok iyi analiz edilip yerinde ve doğru kararlar alınarak önlemler yavaş yavaş gevşetilmelidir. Tabi aynı şekilde 1 metrelik sosyal mesafenin korunması da gerekir. Sevdiklerimizle sarılma, hatta tokalaşma tüm bunlara bir müddet daha ara vermeliyiz. Hijyene ve sağlık kurallarına dikkat etmek en önemlisi de dışarı çıkarken maske takmak bunlar normalleşmeye geçilse de mutlaka uyulması gereken kurallar arasında yer alıyor. Tüm bunları yapmamız halinde bu önlemlerin gevşetilmesi ve normalleşmeye geçilmesi de hızlı olacaktır.

Tatil Yerlerinde Alınacak Önlemler

 Tatil yerlerinde alınacak önlemler nlerdir?  Henüz bu konuya sıra gelmese de havaların ısındığı şu aralarda bununda bir an önce planlanması gerekiyor. Bu da ancak, sağlık uzmanlarının toplumla ilgili topladığı verilerin sonucuna göre şekillenecek olsa da virüsün bağışıklık boyutuna yönelik çalışmalara hala devam ettiği için kesin bir tarih vermek şimdilik çok mümkün görünmüyor.

Sınırlar Açılacak mı?

Yurt dışına çıkmak isteyen kişiler kişilerin en çok merak ettiği konulardan biride kapalı olan sınırların ne zaman açılacağı Buda Mayıs 19’zundan sonra belli olacak gibi görünüyor. Ama sınırlar açılsa da zorunlu olmadıkça tatil amaçlı gezilerin bir süre daha ertelenmesinde fayda var.

Maçlar Ne Zaman Oynanacak?

Yine en çok sorulan sorulardan  biride maçlar ne zaman başlayacak?  Normalleşmeye geçildiğinde a maçlar sosyal mesafe kurallarına göre mi oynanacak? Yoksa seyircisiz mi oynanan maya devam edilecek? Aslında bu nokta alınacak en doğru karar, maçların uzun bir süre seyircisiz oynanmasıdır. Ne kadar sosyal mesafe kurallarına uyulursa olsun virüs kalabalık yerlerde daha hızlı bulaşıyor. Ayrıca sadece seyirciler değil, sahada futbolcuların birbirileriyle temas etmesi de kaçınılmaz. Hal böyle olunca maçların ne zaman oynanmaya başlayacağı konusunda bir tarih vermek için henüz daha çok erken.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.