Korona virüs aşısı zorunlu hale getirildi!

Tacikistan’da yeni tip korona virüs salgını gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Hükümet, salgının önüne alabilmek için korona virüs aşılarının zorunlu hale getirdi. Aşılama kampanyasının 22 Mart’ta başladığı Tacikistan’da toplamda 280 bin kişiye aşı yapılabildi.

Tacikistan korona virüsle savaşmaya devam ediyor. Salgınla Mücadele Komisyonu tarafından alınan kararla birlikte, ülkede 18 yaş üst herkese aşı zorunluğu getirildi. Bundan daha önce isteyen kişiler sadece aşı olabiliyordu.

Yurt Dışından Gelenler 10 Gün Karantina

Tacikistan’da yurt dışından gelen turistler ve yerli halk için 10 günlük karantina zorunluğu kararını aldı. Artık ülkeye girişler fark etmeksizin herkes 10 gün karantina altında kalacak.

Mart ayından bu yana Oxford üniversitesi tarafından geliştirilen Vaxzevria aşısında toplamda 192 bin doz vuruldu. Çin’de üretilen Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac aşısından da 300 bin doz aşı getirildi. Çok yakıda Rus’ların ürettiği Sputnik V aşısından 100 bin doz getirilmesi planlanmakta.

Sadece 280 Bin Kişi Aşı Oldu

Aşılama kampanyasıyla birlikte Tacikistan 4 aylık süreçte 280 bin kişi aşı uyguladı. Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüs vaka sayılarına bakıldığında dün 21 vaka artış gösterdi ve toplamda virüse yakalanan kişi sayısı 13 bin 569’a, virüsten iyileşenlerin sayısı da 13 artış ile 13 bin 346’ya ulaşabildi. Ülkede korona virüs yüzünden vefat edenlerin sayısı ise 92.