Korona Virüs Aşılarının Bu Kadar Kısa Sürede Piyasaya Sürülmesi Ne Kadar Güvenilir?

Korona Virüs Aşılarının Bu Kadar Kısa Sürede Piyasaya Sürülmesi Ne Kadar Güvenilir?

Korona virüs salgını gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Onlarca farklı aşı çalışması da tam gaz devam ediyor. Uzmanlar korona virüs aşılarının bu kadar kısa sürede piyasaya sürülmesinin ne kadar güvenilir olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

 

Korona virüs salgını gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Onlarca farklı aşı çalışması da tam gaz devam ediyor. Uzmanlar korona virüs aşılarının bu kadar kısa sürede piyasaya sürülmesinin ne kadar güvenilir olduğuna dair açıklamalarda bulundu.

Tarih boyunca insanoğlu onlarca farklı ölümcül salgınlarla karşı karşıya geldi. Son olarak da tüm dünyayı etkileyen ve milyonlarca insanın ölümüne sebep olan korona virüs salgını yaşıyor. Amerika’da yaşayan Virolog Semih Taaeren bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

22.png

Korona virüs aslında insanlığın yeni tanıştığı bir virüs türü değil. Kasım 2020 yılında yaşanan SARS-CoV salgınıyla birlikte bu virüsün etkileri yoğun bir şekilde gözlemlendi. Gözlemler, bilim dünyasını yeni tip korona virüse karşı bir noktada hazır olabilmesine olanak sağladığını söyleyebiliriz. 2020’de Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını daha önceki salgınlar gibi şiddetli solunum sendromuna sebep oluyor. Fakat virüsün yeni tip olmasından kaynaklı ismi değiştirildi. Bu isimde ‘’Covid-19’’ adı verilmişti.23.png

Tıp Tarihinde D​​​​​​​aha Önce Böyle Bir Şey Görülmedi!

Virüs alanında uzmanlaşan Semih Taaeren uzun yıllardır Amerika’da yaşıyor. Washington Üniversitesi’nde, 25 yıldır çeşitli biyoteknoloji alanlarında uzmanlık yapan bir isim olarak karşımıza çıkıyor. Kendisi ise salgının en başından bu yana sosyal medya aracılığı ile hayalı yorumların önüne geçmeyi amaçlıyor. Twitter hesabını aktif olarak kullanan Virolog, bilgi hatasının önüne geçip merak edilenleri cevaplıyor.

Semir Taaeren’e göre ilaç şirketleri, hü​​​​​​​kümetler ve Dünya Sağlık Örgütü ilk bu kadar entegre bir şekilde çalıştı. Korona virüs salgının büyümesi ve tüm dünyaya yayılmasından kaynaklı olarak büyük birliğin olduğundan söz edebiliriz. Bundan kaynaklı olarak aşının üretilmesinde büyük bir payın, devletlerin de organize bir şekilde çalışması oldu. Sonrasında uzman Virolog şunları ekledi, ‘’Tıp tarihinde daha böyle bir şey görülmedi’’ diye ekledi.24.png​​​​​​​

Semih Taaeren yaptığı açıklamalarda korona virüsün genomunun hızlı bir şekilde herkesle paylaşılmış ​​​​​​​olmasının da altını çizdi. Bunun da en önemli noktalarından birisi Dünya Sağlık Örgütü’nün şeffaf çalışıyor olması oldu. Aşıların güvenirlik noktasında da açıklama yapan Semih Taaeren, birçok kişi üzerinde denenmiş ve başarılı olmasının güvenilir olduğunu belirtti.  Bunların yanı sıra günümüz dünyasının teknolojik koşulları da bu aşının bu kadar hızlı bir şekilde üretilmesine sebep olduğunu belirtti. Bu detaylar ve gereklikler korona virüs salgını durduracak aşıların üretimindeki temel noktalar oldu.

25.png​​​​​​​

Semih Taaeren korona virüs aşılarının güvenirliği birçok kurum ve kuruluş tarafından denetlendiğinden söz etti. Bunların yanı sıra hali hazırda net sonuçların olmasına dikkat çekti. On binlerce insan tarafından gerçekleştirilmiş olan bu çalışmalar sayesinde korona virüs aşısını kullanabilmenin mümkün olduğunu bildirdi.