Korona Aşısını Bulan Bilim Kadını Türkçe Twit Attı

Korona Aşısını Bulan Bilim Kadını Türkçe Twit Attı

Dünyanın büyük bir umutla beklediği korona virüs aşısı üzerinde çalışmalar hala devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde BioNTech firması aşı ürettiğini ve çalışmalarda %90’lık bir başarı gösterdiğini belirtti.

 

Dünyanın büyük bir umutla beklediği korona virüs aşısı üzerinde çalışmalar hala devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde BioNTech firması aşı ürettiğini ve çalışmalarda %90’lık bir başarı gösterdiğini belirtti. Bu durum birçok kişinin dikkatini çekti ve herkes aşının piyasaya sürülmesini bekliyor. BioNTech firmasının başında olan kişiler ise Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin adlı iki bilim insanı.


Herkesin gözü Almanya’daki BioNTech firmasındayken yapılan açıklamalarla birlikte en kısa sürede aşının dağıtılacağı bildirildi. Prof. Özlem Türeci attığı Twit ile birlikte oldukça dikkat çekti. BioNTech başında olan ve Prof. Dr. Uğur Şahin ile birlikte buldukları korona aşısı için şunları ekledi; ‘’ Covid 19 aşı çalışması 50.000 kişi üzerine uygulandı %90 %92 etkisini gösterdi dünyaya dağıtmak için hazır bekleyeceğiz. Bizi takıp edin.’’

 ozlem-turec.png
Almanya’da işçi çocukları olarak yetişen ve dünyayı değiştirebilecek bir potansiyele sahip olan Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. DR. Uğur Şahin herkesin dikkatini çekmiş durumda. 

‘’Bu Aşı Salgını Bitirecek!’’
BioNTech başında olan aynı zamanda Üniversite de eğitmen olan Prof. Dr. Uğur Şahin yaptığı açıklamalarla aşının salgının bitireceğini belirtti. Prof. DR. Uğur Şahin su sözleri ekledi; ‘’Bu aşı salgını bitirecek’’ Bunların yanı sıra tüm dünyadan büyük bir ilgi gördüklerini söyleyen Uğur Şahin ve Özlem Türeci bundan sıkıldıklarını belirtti ve şunları ekledi; ‘’Ben film yıldızı değişim bilim insanıyım’’ dedi.

resimid-122477401-12247740-16-9-1605092757-880x495.jpg
Aşı Sonuçlarının Açıklanmasıyla Birlikte Almanya’nın En Zengin İnsanları Oldular
BioNTech firmasının sahibi olan Uğur Şahin ve Özlem Türeci korona virüs aşısında tahmini olarak %75’lik bir başarı bekliyorlardı. Fakat yapılan testlerle birlikte daha fazla bir başarı gösterdi. Aşı %90’a kadar büyük bir başarıyı sağladı. Bu sonuçların açıklanmasıyla birlikte BioNTech şirketinin hisse değeri 20 milyar dolar birden arttı. ​​​​​​​

Aynı gün içerisinde bunların yaşanıyor olmasından kaynaklı Almanya’nın en zengin 100 insanı olarak tarihe geçtiler. Birçok kişinin oldukça merak ettiği korona virüs aşısının ise Haziran aylarında erişebilir olacağını belirtiliyor. Prof. DR. Uğur Şahin yaptığı açıklamada önümüzde zor bir kışın olacağı ve gerekli önlemlerin eksiksiz bir şekilde yapması gerektiğini belirtti. Ayrıca korona virüs aşısının tam donanımlı olarak halka açık hale gelmesi ise Haziran aylarını bulabileceğini belirtti. Yani bu kış korona virüs aşısına sahip olunmayacak. Önümüzdeki aylarda yavaş, yavaş erişebilir olmaya başlayacak.xeqog2qq-e6j0zc6-dgvgg.jpg​​​​​​​

Prof. DR. Uğur Şahin Türkiye’deki yetkililerle de görüşmelerin sürdürdüğünü belirtti. Türkiye’de Sağlık Bakanı ile irtibat içerisinde olan şirket, işbirliğinin sağlanması durumunda Türkiye’ye de aşı gönderimini sağlayabileceğini belirtti. Keza Prof. Dr. Uğur Şahin kendisiyle yapılan bir söyleşi de şunları ekledi; ‘’Türkiye’deki yetkililer ile iletişim halindeyiz. Onaylanması durumunda da yakın bir zamanda Türkiye’ye aşı göndereceğiz. Bu Aralık, Ocak ayını bulabilir.’’ Dedi.
 

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.