Korkutan Gerçeği İstanbul Eczacı Odası Açıkladı: Çok Riskli Olan 10 Kişiden 9'u Grip Aşısı Olamayacak!

Korkutan Gerçeği İstanbul Eczacı Odası Açıkladı: Çok Riskli Olan 10 Kişiden 9'u Grip Aşısı Olamayacak!

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, Sağlık Bakanlığı'nın elinde yeterli grip aşısı olmadığından dolayı riskli grupta olan 10 vatandaştan 9'unun aşı olamayacağının altını çizdi.

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Zafer Cenap Sarıalioğlu, Türkiye'de mevcut grip aşısı sayısının 20-25 milyon olmadığını ancak risk grubunda 20-25 milyon vatandaş olduğuna dikkat çekerek "yüksek risk grubunda olan ve en acil olarak grip aşısını olması gerekenler bile aşı olamayacak. Yüksek risk grubunda olan 10 vatandaştan sadece 1 tanesine aşı vurulabilecek" açıklamasında bulundu.

Grip aşısının stoklarının yetersizin ötesinde olduğuna dikkat çeken Sarıalioğlu, "Türkiye'de gelecek olan toplam grip aşısı miktarı 1 milyon 300 bin olacak. Ancak grip aşısı olması gereken riskli kişi sayısı 20 ila 25 milyon. Grip aşısı stokları çok az ve grip aşısı olmayan çok kişi grip olmaya daha yatkın olacak" dedi.

Güney Kore 19 milyon grip aşısından daha fazla stoğa sahip ve halka ücretsiz grip aşısı dağıtırken birçok ülke 10 milyonun üzerinde grip aşısı dağıtımı yapmayı sürdürüyor. Türkiye'nin ise bu kadar az aşıya sahip olmasının nedeni olarak yetkililer "talep çok fazla üretim yetersiz" diyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.