Kısıtlamaya Dair Büyük Müjde! 1 Temmuz’dan İtibaren Kalkıyor!

Son aylarda Türkiye’de ciddi seviyelere yükselen koronavirüs vaka ve ölüm sayıları alınan tedbirler kapsamında düşmeye başladı ve kontrol altına alındığı bilgisi ise yetkililer tarafından duyuruldu.

Son aylarda Türkiye’de ciddi seviyelere yükselen koronavirüs vaka ve ölüm sayıları alınan tedbirler kapsamında düşmeye başladı ve kontrol altına alındığı bilgisi ise yetkililer tarafından duyuruldu. Vaka patlamasının yaşandığı dönemlerde Türkiye’yi riskli ülkeler grubuna alan birçok ülkeden bazıları bu riskli raporunu devam ettirme kararı alırken; Almanya’dan ise sevindirici bir haber geldi.

Türkiye’yi daha önce riskli ülkeler arasında kabul ederek seyahat kısıtlamasına giden Almanya’da yapılan son değerlendirmeler neticesinde yeni bir karar alındı. Bu bağlamda Türkiye’ye uygulanan seyahat yasaklamasının 1 Temmuz itibariyle kalkacağı belirtilirken; bu tarihten sonra Almanya’dan Türkiye’ye seyahatlerin başlayacağı ifade edildi.

 

Geçtiğimiz haftalarda Türkiye’yi yüksek insidans grubuna ekleyerek vatandaşlarını bu konuda uyaran Alman yetkililer son yaptıkları değerlendirme neticesinde 1 Temmuz’dan itibaren uygulanan seyahat yasağının kaldırılması çağrısı yaptı.

 

11 Nisan itibariyle Türkiye yüksek insidans kategorisine alınırken, ülkemizde o dönemde her bin kişiden 2 tanesi koronavirüs vakası olarak kayıt edilmişti. Uygulanan kısıtlamalar neticesinde rekor kıran koronavirüs verileri şu anda kontrol altına alınmış vaziyette. Aşılar konusunda yaşanan gelişme sebebiyle de ülkede birçok kişi daha rahatlarken, Almanyalı yetkililerin yaptığı değerlendirme sonrası Türkiye’ye uygulanan seyahat yasağının kaldırılması uygun bulundu ve bu bağlamda 1 Temmuz itibariyle bu yasağın kalkacağı belirtildi.