Kısıtlamalar geri mi dönüyor: Erdoğan açıkladı!

Korona virüs salgınından kaynaklı olarak Türkiye genelinde çeşitli önlemler alınmıştı. Alınan bu önlemler sayesinde vaka sayıları biraz gerilemiş, kısıtlamalar da 1 Temmuz tarihi itibari ile büyük ölçüde gevşetilmişti. Peki, tekrardan korona virüs yasağı gelebilir mi?

 

Korona virüs vaka sayıları, son haftalarda artış içerisine girdi. Delta varyantının da hızlı bir şekilde yayılması herkesi tedirgin ediyorken, vaka tablosunda da büyüme gözlemlendi. Bu olaylar üzerine de milyonlarca yurttaş ‘’Korona virüs yasakları geri gelecek mi, yasaklar geri mi geliyor?’’ gibi soruların cevaplarını araştırıyor.

Korona virüs vaka sayıları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Kurban Bayramı tatiliyle birlikte milyonlarca insan farklı şehirlere hareket ediyor. Vaka sayılarının son günlerde artışa geçmesi ise tedirgin ediyor. Son 24 saatte Türkiye’de 8 bin 780 vaka tespit edilirken, 46 kişi yaşamını yitirdi. 19 Temmuz’da açıklanan vaka sayısı ise 7 bin 667 olarak kayıtlara geçmiş, 50 yurttaş hayatını kaybetmişti.

Yasaklar Geri Gelecek Mi?

Bu gelişmeler sonrasında ‘kısıtlamalar geri gelecek mi?’ sorusunun cevabı araştırılıyor. Söz konusu olayla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan açıklama yaptı. Erdoğan şunları söyledi

 
"Kurban Bayramımıza salgınla mücadelemizde önemli bir mesafe kat etmiş, vaka, hasta ve vefat sayılarını önemli ölçüde düşürmüş, aşılamada ciddi mesafe kat etmiş ülke olarak girdik. Yaklaşık 1,5 yıllık aradan sonra bu bayramı temizlik, maske, mesafe kurallarına riayet ederek hamdolsun gönlümüzdekine yakın bir sevinçle idrak ediyoruz. Her ne kadar salgın çeşitli ülkelerde yeni varyantlarla yükselişe geçse de Türkiye henüz bu tehdidin pençesine düşmüş değildir. İnşallah hep birlikte aşılamayı yaygınlaştırarak temizlik, maske, mesafe kurallarına uyarak bu dalgayı ilave kısıtlamalara gerek kalmaksızın geride bırakacağımıza inanıyorum."