Kışın Hastalıklardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Kışın Hastalıklardan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Yavaş yavaş ılık sonbahar günlerinden soğuk kış günlerine girerken hasta olmak büyük bir ihtimal. Peki, bu büyük ihtimali nasıl azaltabiliriz? Kışın hastalıklardan korunmak içim neler yapmalıyız?

Yavaş yavaş ılık sonbahar günlerinden soğuk kış günlerine girerken hasta olmak büyük bir ihtimal. Peki, bu büyük ihtimali nasıl azaltabiliriz? Kışın hastalıklardan korunmak içim neler yapmalıyız?

Vitaminler

Öncelikle vücudumuzun olmazsa olmazı vitaminler. Bu vitaminler sayesinde hastalıklara karşı direnç ve koruma sağlayabiliyoruz diyebiliriz.

 A ve C Vitamini

Bizleri asıl hastalıklardan koruyacak olan vitaminler A ve C’dir. Özellikle C vitamini vücudumuzun direnç mekanizmasının bel kemiğidir desek yanlış olmaz. C vitamini turunçgiller ailesinde bolca vardır sakın ihmal etmeyiniz lakin bu demek değildir ki diğer vitaminleri tüketmeye gerek yok. Her vitaminin sağladığı yarar vardır.

D Vitamini

Eskiden sadece kemik ve eklem sağlığı üzerine etki eden bir vitamin olarak biliniyordu. Ama yapılan son araştırmalar sayesinde D vitaminin vücudumuza bundan daha fazla katkısı var. Metabolizma, tiroid bezinin düzgün çalışması, kronik hastalıklara ve bağışıklık sistemini gibi birçok faydası kanıtlanmıştır. Öyle ki bu sistemler içerisinde yararı küçümsenmeyecek kadar büyük.

Su Tüketin

Kış günlerinde neredeyse yüzüne bakılmayan suyun önemi çok büyüktür. Uzmanlara göre kış olsun olmasın en az 8-10 bardak su içilmelidir. Suyun yanında kahve, yeşil çay tarzı farklı sıvılarda alınabilir fakat bu sıvılar alınırken kafein miktarlarına dikkat edilmelidir.

Uyku Düzeni

Genelde pek dikkat edilmeyen bir konu olan uyku düzeni aslında bağışıklık sisteminde oldukça önemli yere sahip. Eğer ki işiniz yoksa kesinlikle erkenden uyuyup erkenden kalkın. Hem daha enerjik olacaksanız hem de bağışıklığınız güçlenecek. Bunu sizde fark edeceksiniz.

Dengeli Beslenme

Bu maddeyi ister kış olsun ister yaz olsun ihmal ederseniz hasta olmanız kuvvetle muhtemel çok yüksek. Hayatımızın enerji ihtiyacını besinlerden alırınız ve bu besinler tarafından zayıf düşerseniz geçmiş olsun artık hastasınız.

Tütünlerden Uzak Durun

Sigara, puro tarzı her türlü solunum sistemine zarar veren maddelerden uzak durun. Kışın düşen direncinizi daha da düşürüp sizleri bronşit zatürre gibi solunum hastalıklarına götürebilir.

Temizliğinize Dikkat Edin

Grip gibi hastalıklar günümüzde adeta cirit atıyor. Çok bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en önemli maddelerinden biri tabi ki hijyen. Soğuk diyerek temizliğinizi ertelemeyin veya kışın verdiği yorgunluk ve halsizlik sebebiyle eve gelince hemen koltuğa uzanmayın. Yoksa o koltuğa 3 gün bağlı yaşarsınız.

Aşı Olun

Her ne kadar günümüzde aşı karşıtları olsa da uzmanlar kış geldiğinde hiç olmazsa grip aşısı olmaları konusunda insanları uyarıyor. Bu tercih tabi ki sizin ama uzmanların dedikleri boşuna değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.