Kısa Vadeli Yatırımlar Nelerdir?

Kısa Vadeli Yatırımlar Nelerdir?

Pazarlanabilir menkul kıymetler veya geçici yatırımlar olarak da bilinen kısa vadeli yatırımlar, tipik olarak 5 yıl içinde kolaylıkla nakde çevrilebilen yatırımlardır.

Pazarlanabilir menkul kıymetler veya geçici yatırımlar olarak da bilinen kısa vadeli yatırımlar, tipik olarak 5 yıl içinde kolaylıkla nakde çevrilebilen yatırımlardır. Kısa vadeli yatırımların çoğu sadece 3-12 aylık bir süre sonra satılır veya nakde çevrilir.

Kısa vadeli yatırımlar, aynı zamanda, bir şirkete ait olan- benzer türden, ancak birkaç ek gereksinimi olan- finansal varlıklara da atıfta bulunabilir. Ayrı bir hesapta kaydedilmiş, kurumsal bilançonun dönen varlıklar bölümünde yer alan bunlar, bir şirketin yapmış olduğu ve bir yıl içinde nakde çevrilmesi beklenen yatırımlardır.

Kısa Vadeli Yatırımlar

Güçlü bir nakit pozisyonuna sahip şirketlerin bilançolarında kısa vadeli bir yatırım hesabı olacaktır. Sonuç olarak şirket, normal bir tasarruf hesabından kazanılandan daha yüksek faiz kazanmak için fazla nakitleri hisse senetlerine, tahvillere veya nakit benzerlerine yatırabilir.

Kısa vadeli bir yatırımın hedefi- hem şirketler hem de bireysel / kurumsal yatırımcılar için- sermayeyi korurken, aynı zamanda bir Hazine bonosu endeks fonuna veya benzer bir ölçüye benzer bir getiri elde etmektir.

Güçlü nakit pozisyonuna sahip şirketlerin bilançolarında kısa vadeli bir yatırım hesabı olacaktır. Sonuç olarak şirket, normal bir tasarruf hesabından kazanılandan daha yüksek faiz kazanmak için fazla nakitleri hisse senetlerine, tahvillere veya nakit benzerlerine yatırabilir.

Bir şirketin bir yatırımı kısa vadeli olarak sınıflandırması için iki temel gereksinim vardır. Birincisi, sık sık işlem gören büyük bir borsada listelenen bir hisse senedi veya Hazine bonoları gibi likit olmalıdır. İkinci olarak, yönetimin menkul kıymeti nispeten kısa bir süre, örneğin 12 ay içinde satma niyetinde olması gerekir.  Hazine bonoları ve ticari senetler gibi bir yıl veya daha kısa sürede vadesi gelen "kısa vadeli kâğıt" olarak da bilinen pazarlanabilir borç senetleri de kısa vadeli yatırımlar olarak sayılır.

Satılabilir hisse senetleri, adi ve imtiyazlı hisse senetlerine yapılan yatırımları içerir. Satılabilir borçlanma senetleri şirket tahvillerini (başka bir şirket tarafından ihraç edilen tahvilleri) içerebilir, ancak aynı zamanda kısa vadelere sahip olmaları ve likit olarak kabul edilmeleri için aktif olarak alınıp satılmaları gerekir.

Mevduat sertifikaları (CD'ler): Bu mevduatlar bankalar tarafından sunulur ve belirli bir süre için nakit parayı kilitledikleri için genellikle daha yüksek bir faiz oranı öderler. 250.000 $ 'a kadar FDIC sigortalıdırlar.

Para piyasası hesapları: Bu FDIC sigortalı hesapların getirileri, tasarruf hesaplarındaki geri dönüşleri geçecektir, ancak minimum yatırım gerektirir. Para piyasası hesaplarının, FDIC sigortası olmayan para piyasası yatırım fonlarından farklı olduğunu unutmayın.

Hazine Tahvilleri: Tahviller, bonolar, değişken faizli senetler ve Hazine Enflasyon Korumalı Menkul Kıymetler (TIPS) gibi devlet tarafından ihraç edilen çeşitli tahviller vardır.

Tahvil fonları: Profesyonel varlık yöneticileri / yatırım şirketleri tarafından sunulan bu fonlar, daha kısa bir zaman dilimi için daha iyidir ve risk için ortalamanın üzerinde getiri sağlayabilir. Sadece ücretlerin farkında olmak gerekir.

Belediye tahvilleri: Yerel, eyalet veya federal olmayan devlet kurumları tarafından ihraç edilen bu tahviller, genellikle gelir vergilerinden muaf olduklarından daha yüksek getiri ve vergi avantajları sağlayabilir.

Eşler arası (P2P) borç verme: Fazla nakit, borçluları borç verenlerle eşleştiren bu borç verme platformlarından biri aracılığıyla uygulamaya konulabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.