Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

2020 yeni koronavirüs (COVID-19) tüm dünyaya yayılmaya devam ederken, virüs Türkiye'deki işverenler için birincil endişe haline geldi.

2020 yeni koronavirüs (COVID-19) tüm dünyaya yayılmaya devam ederken, virüs Türkiye'deki işverenler için birincil endişe haline geldi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı 18 Mart 2020 tarihinde yaptığı konuşmada, hükümetin COVID-19 salgını nedeniyle kısa çalışma ödeneği vereceğini, kısa dönem çalışma ödeneği başvuru sürecinin kolaylaştırılacağını ve kısaltıldı.

Kısa vadeli çalışma ödeneği hakkında üstünkörü bilgiler almak için bu yasal uyarıyı kullanabilirsiniz, ancak COVID-19 durumu geliştikçe, işverenleri etkileyen yasalar da değişecektir. Bu yasal uyarıdaki bilgiler 24 Mart 2020 itibariyle sunulmuştur; bu belgedeki üst düzey kılavuz, kapsamlı yasal tavsiye niteliğinde değildir.

1. Çalışanlara kısa süreli çalışma ödeneği ne zaman verilebilir?

Türkiye İş Kurumu, faaliyetleri tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulan (bu kesintinin sürekli olup olmadığına bakılmaksızın) veya haftalık çalışma süresinin en az bir saat azaldığı işyerlerinde çalışanlara kısa süreli çalışma ödeneği sağlar. Genel bir finansal, sektör bazlı veya bölgesel kriz veya zorlayıcı nedenlerden dolayı en az 1/3.

Zorlayıcı nedenlerle işyeri faaliyetlerinin durdurulması veya çalışma süresinin kısalması durumunda, zorunlu nedenlerin ortaya çıkmasından bir hafta sonra kısa süreli çalışma ödeneği verilecektir. Bu bir haftalık süre içinde ise işveren, çalışana maaşının yarısını ödemek zorundadır.

2. İşverenin kısa dönem çalışma ödeneğine başvurması gerekiyor mu?

Çalışanlarının kısa süreli çalışma ödeneğinden yararlanabilmesi için işverenin Türkiye İş Kurumu'na başvurması gerekmektedir. İlgili iş müfettişleri başvuruyu değerlendirecek ve başvuruyu onaylayacak veya reddedecektir.

COVID-19 salgını ile ilgili olarak, 23 Mart 2020 tarihinden itibaren işverenler, Türkiye İş Kurumu'na e-posta yoluyla kısa süreli çalışma ödeneği başvurusunda bulunabilmektedir.

3. Kısa çalışma ödeneği miktarı nedir?

Kısa çalışma ödeneğinin günlük tutarı, çalışanın son 12 aylık sosyal güvenlik primine tabi kazancı üzerinden hesaplanan, çalışanın günlük ortalama brüt gelirinin%60'ıdır. Kısa dönem çalışma ödeneğinin aylık tutarı, halihazırda 2.943 YTL olan aylık asgari brüt maaşın%150'sini geçemez.

Kısa süreli çalışma ödeneği, çalışanın kısa süreli çalışma süresi boyunca çalışmadığı saatler için çalışana tazminat ödenmesi amacıyla aylık olarak verilmektedir.

Kısa çalışma ödeneğinin, çalışanların işsizlik sigortası ödeme haklarından kesilip kesilmeyeceğini belirlemeye Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yetkilidir.

4. Çalışanlara kısa çalışma ödeneği ne kadar süreyle verilecek?

Kısa süreli çalışma ödeneği, kısa süreli çalışma döneminde çalışanlara verilmektedir. Her halükârda ödenek en çok üç ay süreyle verilir ve bu süreyi altı aya kadar uzatmaya Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yetkilidir.

5) İşsiz bir sigortalı, işsizlik sigortası ödemesi aldığı süre içinde işe alınırsa ne yapılmalıdır?

İşsizlik sigortası ödemesi alırken ücretli bir işe (bir gün bile olsa) dahil olanlar, işe alım tarihini takip eden günden itibaren 15 gün içinde en yakın İŞKUR birimine bildirmelidir. Kurumumuza bildirimde bulunanların ödemeleri başvuru tarihinden itibaren yeniden başlatılır (başka bir ödeme almaya hak kazanmayacak şekilde işten ayrılırlarsa). İlgili kişilerin işe alımları tarafımızdan takip edilmektedir. Ajans. Ücretli işe alınmasına rağmen 15 gün içinde tebligat yapılmaması durumunda ödeme durdurulur ve başka bir ödeme hakkı olmaksızın işten ayrılma durumunda kalan ödeme yapılmaz. Ödeme fazlası yasal faiz oranıyla tahsil edilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.