Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Uzmanları Bile Şaşırtıyor!

Kiraz sapı çayı, içerisinde A ve E vitaminleri olmak üzere birçok vitamin ve mineral içermektedir. Bunun yanı sıra potasyum, magnezyum ve lif kaynağıdır. En bilindik özelliği, tuz dengesini değiştirmeden vücuttan su atılmasına yardım etmesi ve kanı sulandırmasıdır.

Kiraz sapı çayı, içerisinde A ve E vitaminleri olmak üzere birçok vitamin ve mineral içermektedir. Bunun yanı sıra potasyum, magnezyum ve lif kaynağıdır. En bilindik özelliği, tuz dengesini değiştirmeden vücuttan su atılmasına yardım etmesi ve kanı sulandırmasıdır. Damarların yağlanmasını önleyen kiraz sapı çayı, kalbin daha rahat çalışmasını sağlar.

 

Bir tutam kadar kurutulmuş kiraz sapı ile demlenen kiraz sapı çayı, sabah vakitlerinde aç karnına içilmesi halinde kötü kolesterolün olumsuz etkilerine karşı korur. Bunların yanı sıra prostat sorununa karşı da çok etkili olduğu bilinmektedir. Bu çayı kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Kiraz sapı çayının faydaları şunlardır;

 

Detoksa Yardımcı Olur

Kiraz sapı çayının içerisinde barındırdığı antioksidanlar, idrara çıkma yoluyla toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır ve bu sayede vücudun herhangi bir yerinde ödeme sebep olan su tutulumunu engellemeye yardım eder. Adet döneminde meydana gelen şişkinliklere karşı etkilidir, fakat organ ya da doku ödemi üzerinde çok az etkisi vardır. Zayıflama ve selülitleri yok etme konusunda vücuda katkı sağlamaktadır. Fakat aşırı tüketilmesi halinde vücudun susuz kalmasına neden olur.

 

Böbrek Sağlığına Etkisi

Böbrekleri arındıran ve böbrek taşı oluşumunu engelleyen bir özelliği bulunur. İçerisinde bulundurduğu bazı uçucu bileşikler ve potasyum tuzları sayesinde böbreklerin daha iyi işlev görmesini ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Bu özelliği sayesinde böbrek taşlarının parçalanması ve vücuttan atılmasını sağlar.

 

Gut, Artrit ve Romatizma Tedavilerine Katkısı

Eklemleri, kemikleri, kasları zayıflatan ve şiddetli ağrıya neden olan gut, artrit, romatizma benzeri hastalıkların tedavisinde önemli bir katkı sağlamaktadır. İçerisinde barındırdığı antienflamatuar özellikleri sayesinde ve içerisindeki flavonoidlerle beraber eklemleri, tendonları, bağları ve kasların güçlenmesine yardımcı olur.

 

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Tedavisindeki Etkisi

Zararlı bakterilerin sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonu sıkça görülen bir sorundur. Sıklıkla idrara çıkmaya, idrar yaparken ağrıya ve şiddetli vakalarda meydana gelen kanamaya sebep olur. Kiraz saplarında bulunan anti-enflamatuar ve anti-septik özellikler idrar yollarını temizlemeye yardım eder, enfeksiyonun tedavisine ciddi ölçüde destek sağlar.