Kilosunu 100 liradan satıyor: iyi para kazanıyor…

Yaban mersini ekerek geçimini sağlayan Özcan Burcan,"Bu meyve doğal olarak yetişiyor. Sadece su ve çam ağacı kabuklarını dibine veriyoruz" dedi.

 

Yaban mersini birçok kişinin tercih ettiği eşsiz meyvelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça nadir bulunan bu meyve, yüksek fiyatlarla satılıyor. Daha önce de çilek üretimi yaparak geçimini sağlayan Özcan Burcan, ismini duyduğu ve iyi gelir elde ettiğini bildiği için yaban mersini üretimine geçiş yaptı.

 

Bundan yaklaşık olarak 3 yıl önce ilk yaban mevsimini eken Burcan, 3 yılın sonun ilk meyvelerini toplamaya başladı.  Doğal şife deposu olarak da bilinen bu meyve doğal olarak üretiliyor. Dibine sadece çam ağacı kabuğu konulmakta. Doğal ortamda yetişen orman meyveleri göz problemi yaşayan vatandaşlar tarafından da büyük ilgi görüyor.

Yaban mersinin kilosu toptan 75 liradan satılıyor. Parekende fiyatı ise 100 liradan satılmakta. İlk hasadını alan Özcan Burcan, dönümünde 500 kilo kadar meyve hasat etmeyi bekliyor. 35 yıl boyuna ömrü olan yaban mersini fidesi her sene verimini arttırmakta.

 

 Bu yılki hasada başladıklarını belirten Özcan Burcan şunları söyledi, “Geçtiğimiz yıllarda çilek yetiştiriciliği yapıyorduk. Yaban mersinini duyduk ve yetiştirmeye karar verdik. Bu meyve doğal olarak yetişiyor. Sadece su ve çam ağacı kabuklarını dibine veriyoruz.

 

5 dönüm alana ektim. İlk hasatta bir dönümden 500 kilo hasat etmeyi hedefliyorum. Sağlık açısından da çok faydası var. Bilhassa göz rahatsızlığı çekenler bu meyveyi çok tüketiyor. Toptan 75 liradan, perakende ise 100 liradan satıyoruz” dedi.