Kilo Almanızın Yemek Dışındaki Sebepleri Nelerdir?

Kilo Almanızın Yemek Dışındaki Sebepleri Nelerdir?

Kilo alma birçok kişi tarafından aşırı yemek yeme alışkanlığından gelmekte olarak bilinse de aslında durum böyle değildir. Kilo almanızın tek sebebi beslenme değildir. Bazı farkında olmadığınız durumlar ve sebeplerde yine kilo almanıza neden olabilmekte

 

 

Kilo alma birçok kişi tarafından aşırı yemek yeme alışkanlığından gelmekte olarak bilinse de aslında durum böyle değildir. Kilo almanızın tek sebebi beslenme değildir. Bazı farkında olmadığınız durumlar ve sebeplerde yine kilo almanıza neden olabilmektedir. Sağlıklı yaşam için aldığınız kiloları vermeye çalışırken sadece beslenmenize dikkat etmeniz yeterli olmayabilmektedir. Bu içerikte bahsedeceğimiz bazı sebeplerden kaynaklı aldığınız kiloları veremiyor olabilirsiniz veya kilo almanıza bunlar neden olabilmektedir. İşte bu sebepler.

 

Aşırı Stresli Olma Hali!

headline.jpg

Kilo almanıza veya kilo verememenize sebep olan şeylerden bir tanesi aşırı stres durumudur. Aşırı stres ile birlikte vücuttaki hormon dengesi düzensizleşmekte ve vücudunuzda bir şeyler ters gitmeye başlamaktadır. Hormon değişimleri ile birlikte düzensizleşen vücut dengesi kilo almanıza sebep verebilmektedir. Hormonların düzensizleşmesi ile birlikte sindirim siteminizde olası yavaşlamalar ortaya çıkabilmekte ve bu nedenle kilo alma veya kilo verememe gibi sorunlar yaşamanız olasıdır.

 

Uykunun Düzensiz Olması!

Uyku düzeniniz yoksa sağlıksız bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Yaşamın en önemli evrelerinden biri olan uyku düzeni ile birlikte vücut hem fiziksel hem de ruhsal olarak yenilenme yaşar. Düzensizleşen uyku durumlarında vücudun yenilenmesi gibi durumlar her zaman yarım yamalak kalarak kilo alma durumlarına etki edebilmektedir. Uyku sürecinde başlayan bazal metabolizmanın uyku düzensizliği ile bozulması ile birlikte kilo alma gibi durumlarınız söz konusu olmakla birlikte, uyku düzensizliği beraberinde hareketsiz bir yaşamı da getirebilmektedir.

 

İlaç Kullanımı!

Kilo almanıza veya kilo verememenize sebep olan faktörlerden bir tanesi de kullanılan ilaçlar olabilmektedir. Kullandığınız ilaçların yan etkileri olarak kilo alımı tetiklenebilmekte ve kişi aşırı bir yağlanma sorunu yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda kullandığınız ilaçların yan etkilerine hakim olmanız da fayda olabileceği gibi gerektiğinde doktorunuz ile konuşarak bu ilaçların değiştirilmesini dahi talep etme hakkınız bulunmaktadır. Yine kullanılan bazı antidepresan tarzı ilaçlar sizin hareketlerinizi kısıtlayarak kilo almanıza sebebiyet verebilmektedir.

 

Bazı Hastalıklarınız!

Kilo almanıza veya kilo vermenize sebep olan sorunlardan bir tanesi de hastalıklarınız olabilmektedir. Farkında olmadığınız bir hastalığınız çok dikkat etmenize rağmen size kilo aldırıyor olabilir. Bu gibi durumlarda kendinizi sağlık taramalarından geçirmenizde fayda olacaktır. Hipotiroid gibi bazı hastalıklar ciddi şekilde kilo alımına sebep olmakla birlikte bu sebeplerin ana unsurları ise hormonlar olmaktadır. Tiroit bezinin yeterince çalışmaması veya çok fazla salgı üretmesi gibi durumlarda vücudun hormon dengesi bozulabilmekte ve bu sebeple sizlerde ciddi bir kilo alımına uğrayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.