Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi vücudun her yerinde olabilen ve tıp dilinde pilonidal sinüs olarak isimlendirilen cilt altında lokalize kıl yumağı bulunan küçük delikler şeklinde drene olmuş kistik oluşumlardır.

Kıl dönmesi vücudun her yerinde olabilen ve tıp dilinde pilonidal sinüs olarak isimlendirilen cilt altında lokalize kıl yumağı bulunan küçük delikler şeklinde drene olmuş kistik oluşumlardır. Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Yeni doğan bebeklerde konjenital kıl dönmeleri görülebilir. Özellikle kuyruk sokumu adı verilen bölgede sıkça rastlanır. Vücuttan dökülen kılların kuyruk sokumu bölgesinde cilde girerek büyümeleri ve iltihaplanmaları şeklindeki görüş yaygındır.

Kıl Dönmesi

Üzerine oturmakla ağrı, iç çamaşıra sarı – yeşil renkte akıntı ile kirlenmesi en sık şikayetlerdir. Bazen kaşıntılı da seyredebilir. Aslında çamaşıra olan akıntı enfeksiyonun drene olması anlamına gelir ve büyük bir abseleşmeyi önler. Eğer drenaj bozulursa cilt altına ilerleyen büyük ve aşırı ağrılı abseler ortaya çıkabilir.

Hastalar genellikle utandıklarından hastalıklarını ilk zamanlarda saklama yoluna giderler. Akıntı ve ağrı dayanılmaz bir hal aldığında doktora başvururlar. Abselerin cerrahide tedavi prensibi drenaj ve antibiyotik verilmesi şeklindedir. Sulcid, Duocid, Zinnat, Cefaks gibi antibiyotiklerle Nidazol gibi antibiyotikler kombine edilerek öncelikle iltihabın gerilemesi sağlanır sonrasında cerrahi müdahale ve drenaj yapılır.

Erkeklerde ense tıraşı sonrası dökülen kıl taneciklerinin kuyruk sokumuna düşmesi fikri gerçeğe yakındır. Genelde hastalara sorulduğunda 1 hafta içerisinde ense tıraşı olma hikayesine rastlanır. Kıl dönmesinin aynı bölgede tekrarlaması ihtimali oldukça fazladır.

Aynı zamanda erkeklerde kıl uzanış yönünün tersine yapılan sakal traşı nedeniyle yüz bölgesinde de kıl dönmelerine rastlanmaktadır. Eski bir alışkanlık olarak erkek berberleri bu bölgelere jilet ile kanatarak direnaj sağlarlar. Tetanoz ve diğer cilt enfeksiyonları açısından bu durum tehlike arz etmektedir.

Bir diğer görüş ise özellikle yağ hücrelerinin çok olduğu bölgelerde kıllların cilt üzerine çıkamayarak cilt altına doğru büyümesi ve yumaklaşması fikridir. Aslında birçok vakada da bu ilkeye uygun anamnez alınmaktadır.