Kepekten Tamamen Kurtulmak için Doğal Çözümler

Kepekten Tamamen Kurtulmak için Doğal Çözümler

Tahminlere göre dünya nüfusunun neredeyse yarısı kepek sıkıntısı çekiyor. Tehlikeli bir sağlık meselesi olmasa bile, sebep olduğu utanç, özgüvenimizi yok etmek için yeterlidir.

Kepekten Tamamen Kurtulmak için Doğal Çözümler

Tahminlere göre dünya nüfusunun neredeyse yarısı kepek sıkıntısı çekiyor. Tehlikeli bir sağlık meselesi olmasa bile, sebep olduğu utanç, özgüvenimizi yok etmek için yeterlidir.

Kepeğe karşı etkili şampuanlar, kısa süre içerisinde etkisini göstermekte ve kepeği yok etmektedir. Aslında, bu şampuanlar, kafa derisi üzerindeki kepeği temizler, ancak kepeklenmeye neden olan ana etkeni tedavi etmezler.

Bu nedenle bu şampuanlar kepeğe kökten çözüm olmamaktadır. Üstelik bu şampuanların içinde bulunan zararlı kimyasallar saç derisine ve saçlara zarar verebilir.

Eğer kepek sorunundan tamamen kurtulmak istiyorsanız, önce sorunun kökeni belirlenmelidir. İşte kepek oluşumunun birkaç ana nedeni…

1. Kuru Saç Derisi

Kepeklenmenin en yaygın nedenlerinden biri olarak kabul edilir. Bu sorundan dolayı oluşan kepekli pullar genellikle diğer durumlardan daha az yoğun ve daha az yağlıdır. Genellikle kuru cilt belirtileri vücudun diğer kısımlarında bulunur.

2. Seboreik Dermatit veya Yağlı Saç Derisi

İnanın bana, yağlı cilt sık görülen kepek nedenlerinden biridir. Genellikle yağlı ciltlerde görülen kızarıklık ve kaşıntıya sebebiyet veren bir cilt hastalığıdır. Beyaz ve sarı renkte kepeklenmeye neden olan bu durum seboreik dermatit olarak da bilinir.

Seboreik dermatit, kafa derisinde, kaşlarda, erkeklerde göğüs bölgesinde, burun kenarları ve kulak arkası bölgelerde kızarıklık ve kaşıntıyla kendisini gösteren bir döküntüdür.

3. Cilt Sorunları

Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt sorunları olan kişilerde aşırı cilt kuruluğu olduğundan sık sık kepeklenme görülür.

4. Saç Mantarı (FungusMalassezia)

Malassezia herkesin kafa derisinde bulunur. Bazı sebeplerden dolayı bu mantar kontrol dışı kalır ve “Oleik Asit” adı verilen bir kimyasal üretir. Bu asit, kafa derisini daha fazla ölü cilt hücresi üretmek üzere tetikler ve saç derisinde kuruma ve kaşıntıya neden olur.

İşte saç derisinde mantar oluşumunun nedenleri:

Ergenlik: Ergenlik döneminde, yağ salgılayan bezler etkindir. Yağ salınımının artması mantar oluşumuna ve kepeklenmeye yol açar.

Hijyen eksikliği: Saçların uzun süre yıkanmaması ve saç fırçası kullanmak saç derisinde ölü cilt hücrelerinin birikmesine yol açar ve mantar gelişimi için iyi bir ortam oluşturur.
Zayıf beslenme: Çinko, vitamin B ve elzem yağ asitleri içermeyen bir beslenme alışkanlığı, aşırı sebum, ölü cilt hücreleri ve kafa derisindeki mantarın gelişimini tetikleyebilir.
Stres: Aşırı stres, vücutta hormonal değişikliğe neden olabilir. Bu, yağ salgısının aşırı artmasına ve mantar oluşumuna neden olur.

5. Şampuanlardaki Belirli Kimyasallara Tepki

Şampuanlarda bulunan bazı kimyasallar, hassas kafa derisi olan kişilerde fazla ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesine neden olur.

Sorunun ana nedenlerini öğrendiğimize göre, kepeği yok etmek için doğru önlem ve çözümleri seçebiliriz demektir. Aşağıda, kepeğin nedenlerine göre tedavilerden söz ettik.

Kuru Saç Derisinden Kaynaklanan Kepeği Yok Etme

Kuru kafa derisi ve cilt genellikle vücutta dehidrasyona bağlı olarak ortaya çıkar. Soğuk havanın yanı sıra, sıcak fön kullanmak ve nemsiz havalar da genellikle kafadaki saç derisinin kurumasına yol açar.

Kepeklenmenin kuru saç derisinden kaynaklı olup olmadığını anlamak için, kepekleri kontrol edin. Eğer kepekler çok küçükse ve yağlı değilse bu, saç derisinin kuruluğundan meydana gelen kepeklenmedir.

Kepekten tamamen kurtulmak ve yinelenmesini önlemek için altında yatan ana nedeni tedavi etmek gerekir. Bu yüzden bu yazıda sizler için derlediğimiz ev yapımı çözüm ve takviye gıdaları denemenizi tavsiye ederiz…

Önce Kuru Derinin neden olduğu kepek için evde doğal ve bitkisel çözüm yöntemlerini ele alalım.

Aşağıda, herhangi bir tanesini seçip düzenli olarak deneyebileceğiniz 3 doğal çözüm yöntemi vardır.

1. Hindistan Cevizi Yağı ve Limon Suyu

Hindistan cevizi yağı, kepek ve kafa derisindeki kaşıntıyı tedavi etmek için Ayurvedik tedavilerden biridir. Hindistan cevizi yağının yoğun nemlendirme özelliği, kuru ve kaşıntılı kafa derisi problemini çözer. Limon antimikrobiyal ve eksfoliye edici (ölü hücrelerden arındırıcı) özelliklere sahiptir.

 • 5 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ve 1 çay kaşığı limon suyu karıştırın.
 • Karışımı kafa derisine uygulayın.
 • Yaklaşık 30 dakika bekleyin.
 • Hafif bir şampuanla saçlarınızı durulayın.
 • Etkisini görmek için işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

Not: Kafa derisinde kesik ve açık yaralar varsa bu işlemi denemekten kaçının.

2. Bal

Antimikrobiyal, antiseptik ve anti-inflamatuar nitelikleri vardır. Balın nemlendirici etkisi, hücrelerde nemi tutar, saç derisinde kuruma ve kaşıntıdan kurtulmayı sağlar.

 • Başınıza sürmek için yeterli miktarda bal alın.
 • Kafa derisine uygulayın ve 5 dakika hafifçe masaj yapın.
 • Bal uygulamasını 30 dakika kafanızda bekletin.
 • Saçları normalde şampuan ve ılık suyla durulayın.
 • Sonuçları elde edene kadar süreci düzenli olarak tekrarlayın.

3. Zeytinyağı

Zeytinyağı kuruyan kafa derisini nemlendirir ve kepek oluşumunu önler. Kafa derisinde birikmiş ölü hücreleri temizler, yeni ve sağlıklı kafa derisi oluşumuna önayak olur. Bu bitkisel yöntem kepeği yok eder ve tekrar kepeklenmeyi önler.

 • Benmari yöntemi ile yeterli miktarda zeytinyağı ısıtın. (Benmari yöntemi: Bir tencerenin içine bir miktar su koyularak ateşte ısıtılır. Ardından ısıtmak istediğiniz şeyi başka bir kap veya cam kasenin içine koyun. İçi su dolu tencerenin içindeki su yardımıyla cam kase veya kaptaki malzemeyi ısıtın.)
 • Yağı kafa derinize ve saçlarınıza uygulayın ve hafifçe masaj yapın.
 • Bir duş başlığı giyin ve bir gece bekleyin.
 • Sabah, saçları normal şampuan ve su ile yıkayın.
 • Kepekten kurtulmak ve kafa derisindeki kuruluğu tedavi etmek için işlemi tekrarlayın.

Kuru Saç Derisinin Neden Olduğu Kepek Tedavisi

1. B-12 vitamini:

Bazı araştırmacı uzmanların da söylediği gibi, vücuttaki B12 vitaminin eksikliği kepeğe ve saç dökülmesine neden olabiliyor. B12 vitamini, kafa derisinin kuruluğunu önler ve cildi nemlendirir.

Bu vitamin esasen kümes hayvanları, süt ve balık gibi hayvansal gıdalarda bulunur. Bununla birlikte, vejetaryenseniz, süt veya deniz ürünlerine alerjiniz varsa eksikliği gidermek için kesinlikle B12 vitamini takviyesi almanız gerekir.

Doğru B12 vitamini dozu günde 500 mcg’dir. Bu takviye edici kapsül veya hapları online olarak veya eczanelerden temin edebilirsiniz.

2. Omega Yağ Asitleri:

Omega yağ asitleri bakımından eksik beslenen kişilerin saçlarında kepeklenme görülme olasılığı daha yüksektir. Yağ asitleri, özellikle omega-3 ve omega-6, kafa derisini sağlıklı tutmak için çok önemlidir. Omega yağ asitlerini tüketmek, kepek problemini azaltacaktır.

Omega yağ asitleri açısından zengin gıdalar; karaciğer, maya, tahıl ve yumurtadır. Günümüz ticari ve tarımsal koşullarında GDO (genetiği değiştirilmiş organik) ürünler yaygınlaştı.

Buna bağlı olarak da tükettiğimiz gıdalar, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini tam olarak karşılamamaktadır. Bu yüzden kepekten kurtulmak ve besin eksikliğini gidermek için takviye edici gıdalar en iyi yoldur. Tavsiye edilen günlük doz 1000-2000 mg’dır.

3. Bol Bol Su İçmek

Kafa derisinin nemli ve sağlıklı olmasını sağlamak için hidrasyon önemlidir. Bir günde en az 4-5 litre su için. Bitki çayları, meyve suları veya limonata şeklinde de sıvılar tüketebilirsiniz.

4. Kaçınılması gereken gıdalar:

 • Alkol
 • Kafeinli içecekler
 • Kızarmış yiyecekler
 • İşlenmiş gıdalar
 • Fazla şeker
 • Konserve Gıdalar
 • Çok baharatlı gıdalar

Yağlı Kafa Derisi ve Saç Mantarı Nedeniyle Oluşan Kepekten Kurtulmak

Aslında bu iki durum birbirini tetikleyen cilt sorunlarıdır. Aşırı yağlanma ve ölü cilt hücreleri, kepeğin temel sebebidir. Aşırı yağ ve ölü cilt hücrelerinin tetiklenmesi, yukarıda sözü edilen birçok sorundan kaynaklanıyor olabilir.

Genellikle, bu faktörlerin neden olduğu kepek; büyük, yağlı, sarı veya beyaz renkteki pul şeklinde görülür. Bunu tedavi etmek ve önlemek için yapılan tedavi; kepeklenmenin ana nedenini çözmeyi ve takviye gıdalarla besin eksikliğini gidermeyi hedefleyen ev ilaçlarını içerir.

İlk olarak, mantar ve yağlı kafa derisinin neden olduğu kepek için evde tedavi yöntemlerine bir göz atalım.

Aşağıda, içlerinden birini seçebileceğiniz ve düzenli olarak deneyebileceğiniz 3 farklı doğal çözüm yönteminden bahsettik.

1. Karbonat

Karbonat, seboreik dermatite bağlı kepek tedavisinde çok etkilidir. Kafa derisinin pH seviyesini dengeyerek, bakteri oluşumunu önleyici bir ortam oluşturur. Hafif bir eksfoliyant (ölü deri hücrelerini temizleyen) olarak, ölü cilt hücrelerini ve kafa derisinde aşırı yağ birikimini giderir.

 • 2’şer yemek kaşığı kabartma tozu ve suyu uygun bir kapta karıştırın.
 • Saçınızı ve kafa derinizi ıslatın.
 • Ardından kafa derisine sürdüğünüz bu karışımı hafifçe parmaklarınızla ovun.
 • Birkaç dakika masaj yaptıktan sonra 5 dakika bekleyin.
 • Normal su ile durulayın.
 • Süreci düzenli olarak tekrarlayın.

Not: Bu yöntemi uyguladıktan sonra şampuan kullanmayın.

2. Neem Yaprakları

Diğer adı “Hint Leylağı” olan Neem yapraklarının antibakteriyel, antiseptik, anti-inflamatuar ve ölü hücreleri temizleme özellikleri vardır. Bu geleneksel bitkisel çözüm, kepek, saç dökülmesi, kaşıntılı kafa derisi ve kafa derisindeki sivilceleri tedavi etmek için mükemmeldir.

 • Bir tencereye 4 – 5 su bardağı su ve bir kaç tane neem yaprağı ilave edin.
 • Karışımı kaynatın ve ateşten kaldırın.
 • Kapağını kapatın ve tamamen soğuyana kadar bekletin.
 • Karışımı süzün, kafa derisi ve saçlarınızıza uygulayın.
 • Ardından saçlarınızı normal soğuk veya ılık suyla durulayın.
 • İşlemi haftada iki kez tekrarlayın.

Not: Alternatif olarak, neem yapraklarını blender ile öğütüp ve kafa derisine uygulayabilirsiniz. 30 dakika bekletin ve su ile durulayın.

3. Tuz

Tuzun kristal yapısı, kafa derisinde biriken aşırı yağ ve ölü cilt hücrelerini ortadan kaldıran doğal eksfoliatoör gibi davranır. Kuru ve kaşıntılı kafa derisi olan insanlar için bu işlem harika bir tedavi yöntemidir.

 • Saç derinize sürmek için yetecek kadar 3 – 4 yemek kaşığı tuz alın.
 • Saç derinizi hafif ıslatın ve üzerine tuz dökerek hafifçe masaj yapın.
 • Birkaç dakikalık masajdan sonra, hemen normal su ile durulayın.
 • Kepeği gidermek için yöntemi tekrarlayın.

4. Yoğurt

Yoğurt, protein ve laktik asit bakımından zengindir. Saç derisi ve saçları nemlendiren B5 vitamini içerir. Ayrıca kepeğe sebep olan mantarla mücadele eder. Mantar ve tahrişten kurtulmayı sağlayan antifungal maddeler de içerir.

 • Bir kaseye yeterli miktarda (tercihen ev yapımı) yoğurt koyun.
 • Kafa derisine ve saçlara sürer ek hafifçe masaj yapın.
 • 30 dakika bekleyin.
 • Şampuan ve su ile durulayın.
 • En kötü kepeklenmeyi bile tedavi etmek için bu işlemi aralıklarla tekrarlayın.

Not: Daha etkili sonuçlar için kırmızı toz biber, limon suyu veya aloevera jeli ilave edebilirsiniz.

5. AloeVera

Aloeveranın yatıştırıcı, nemlendirici özelliği, kaşıntı, kuruluk ve kepeğe neden olan diğer cilt sorunlarından kurtulmayı sağlar. Kafa derisindeki mantar ile mücadele eden anti-fungal etkisi vardır.

Bu yöntem, özellikle küçük çocuklarda Seboreik Dermatit ve kepek sorununu çözmede etkili olmaktadır.

 • Bir miktar aloevera jeli temin edin (ister aloeverayaprağından, ister hazır aldığınız jel).
 • Kafa derisine ve saçlarınıza iyice sürün.
 • Birkaç dakika bekletin.
 • Hafif şampuan ve su ile durulayın.
 • Kepekten kurtulmak için bu işlemi gün aşırı uygulayın.

Kepeklenmeye Neden Olan Yağlı Saç Derisini Tedavi Etmek İçin Gıda Takviyeleri ve Önerileri

1. Çinko

Bazı klinik çalışmalar, çinkonun kepek kontrolünde etkili olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, çinko bakımından zengin yiyecekleri diyetinize ekleyin. Çinko eksikliğini giderin ve kepeği kontrol altına alın.

Günlük 30 mg çinkonun düzenli tüketiminde olumlu sonuç alınmıştır. Çinko bakımından zengin gıdalar arasında – ıspanak, karides, baklagiller, keten tohumları, kabak çekirdeği, istiridye ve karpuz çekirdeği bulunur.

Bununla birlikte, tarımda kullanılan yapay gübrelere bağlı olarak, gıdalardaki besin maddeleri miktarı azalmıştır. Bu nedenle, çinko eksikliğini takviye formda kapsül veya haplarla giderebilirsiniz.

Çinko takviyesi paketlerinin arkasındaki çinko miktarı açıklaması aslında kafa karıştırıcıdır. Örneğin, çinko pikolinat takviyesi 50 mg çinko bulunduğu yazabilir.

Ancak aslında 10 mg elemental çinko içerir. Buna şelatlı form denir. Bu yüzden takviye edici vitamin veya gıdaları almadan önce, şelatlı ve elementer miktarlarını bildiğinizden emin olun.

2. B6 vitamini

Kepek üzerinde yapılan araştırmalarda, kepekten muzdarip kişilerin kanında B6 vitamininin düşük seviyelerde olduğu gözlemlenmiş. B-6 vitamini eksikliği kafa derisinde kuruma ve döküntüye neden olur. Günlük besinlerinize B6 eklenmesi, kepeklenmeyi maksimum derecede önler. B6 vitamini bakımından zengin gıdalardan bazıları; balık, sakatat ve nişastalı sebzelerdir.

Fakat GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organik) tohumlar ve diğer tarım tekniklerinden dolayı, gıdaların besin değerleri büyük oranda düştü. Bu yüzden B6 vitamini eksikliğini gidermek için de takviye olarak almanızı öneririz.

B6 vitamininin günlük dozu günde 25 mg – 50 mg arasındadır. Fazlasını vücut depolamadığı için, yüksek doz kullanmanın vücuda zararı yoktur.

3. Probiyotikler

Faydalı bakterilerin tüketilmesi de kepek, kaşınma ve yağlanmada azalma göstermiştir. Faydalı bakteriler vücuttaki maya enfeksiyonu ile savaşır. Probiyotik alımının arttırılması, kepek oranını %70 azaltabilir.

Bağırsak sağlığınızı iyileştirmek ve kepek oranını düşürmek için probiyotikleri günlük diyetinize ekleyin. Probiyotik gıdalardan bazıları; yoğurt, kefir, lahana turşusu vs.’dir.

4. Kaçınılması Gereken Gıdalar

 • Alkol
 • Kafeinli içecekler
 • Kızarmış yiyecekler
 • İşlenmiş gıdalar
 • Yüksek glisemik indeksli gıdalar
 • Konserve Gıdalar
 • Çok baharatlı gıdalar
 • Fazla şeker
 • Peynir

Egzama ve Sedef Hastalığı Kaynaklı Kepek Tedavisi

Egzema ve sedef hastalığı gibi cilt sorunları da kepeklenmenin nedenlerinden biridir. Bunlar oto-immün hastalıklar olduğundan, kesin bir tedavisi yoktur. Ancak, bu hastalıkları ve neden oldukları kepeklenmeyi azami ölçüde kontrol edebilirsiniz.

Bu tedavi, ev ilaçlarını (kepekten ve her iki cilt hastalığından geçici olarak rahatlatan) ve beslenme önerilerini içerir.

resim10.jpg

Sedef ve Egzamaya Bağlı Saç Kepekleri için Evde Yapılabilecek Çözümler

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin antiseptik, antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkisi olduğundan kafa derisini kepekten arındırmak için mükemmeldir. Aynı zamanda kafa derisinin pH seviyesini dengeler. Bu işlem, sedef hastalığına bağlı olarak kepekten muzdarip olan kişiler için de uygundur.

 • 1/4 su bardağı elma sirkesi ve aynı miktarda suyu birleştirin.
 • Karışımı bir sprey şişesine boşaltın.
 • Saçınızı normalde şampuan ve suyla yıkayın.
 • Şimdi, çözeltiyi kafa derisine püskürtün ve 5 dakika bekletin.
 • Hafifçe suyla durulayın ve bastırmadan hafifçe kurulayın.
 • Faydasını görmek için haftada iki kez bu işlemi yapın.

Not: Elma sirkesi yerine beyaz sirke kullanabilirsiniz. Beyaz sirke içerisinde bulunan asetik asit mantar gelişimini önler ve kaşıntıdan kurtulmayı sağlar.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı kuruyan kafa derisini nemlendirir ve kurumayı önler. Birikmiş kirleri pul pul döker, yeni ve sağlıklı kafa derisi oluşumunu sağlar. Bu işlem, sedef hastalığı veya egzamadan kaynaklanan kepeklerin tedavisinde etkilidir.

 • Benmari usulüyle yeterli miktarda zeytinyağını ısıtın.
 • Yağı kafa derisine ve saç saçlarınıza uygulayarak masaj yapın.
 • Bir duş başlığı giyin ve uygulamayı bir gece kafanızda bekletin.
 • Sabahında saçlarınızı normal şampuan ve su ile yıkayın.
 • Kepekten kurtulmak ve saç derisindeki kuruluğu gidermek için yöntemi aralıklarla tekrarlayın.

3. Uçucu Yağlar

Esansiyel yağlar, gençleştirici, anti-inflamatuar ve cilt iyileştirici özelliklere sahip olduklarından kepek tedavisi için en iyi yollardan biridir. Kepek tedavisinde etkili uçucu yağlar, çay ağacı yağı, biberiye yağı, neem (Hint Leylağı) yağı, jojoba yağı, kekik yağı ve sedir ağacı yağıdır.

 • Yukarıda saydığımız uçucu yağların herhangi birinden 10 damla ve 1 tatlı kaşığı taşıyıcı yağ (badem yağı, hindistancevizi yağı, zeytinyağı ya da hint yağı) birleştirin.
 • Karışımı kafa derisine sürerek hafifçe masaj yapın.
 • 30 dakika bekleyin.
 • Saçlarınızı normal olarak şampuan ve suyla yıkayın.
 • Bu yöntemi düzenli olarak şampuan ve su ile tekrarlayın.

Not: İsteğinize göre herhangi bir uçucu yağ deneyebilirsiniz. Ancak kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını öğrenmek için, cildinizin küçük bir yerinde test edin.

Sedef Hastalığı ve Egzamaya Bağlı Kepeği Yok Etmek için Besin Takviyeleri ve Öneriler

1. D3 vitamini

D vitamini, bağışıklık sisteminizi geliştirerek hücrelerin hatalı çoğalmasını ve yüzeye çıkmasını engeller. Dermatolojik araştırmalara göre, D vitamini, sedef hastalığının kontrolünde çok başarılı olmuştur.

D vitamini eksikliğini gidermek, bu iki otoimmün hastalığın neden olduğu kepeklenmeyi giderek azaltır. D vitamini bakımından zengin kaynaklardan bazıları: Güneş, besin takviyeleri, somon, havyar, süttür.

3. Kaçınılması gereken gıdalar

 • Alkol
 • Kafeinli içecekler
 • Kızarmış yiyecekler
 • İşlenmiş gıdalar
 • Yüksek glisemik indeksli gıdalar
 • Konserve Gıdalar
 • Çok baharatlı gıdalar
 • Fazla şeker
 • Peynir
 • Fırınlanmış gıdalar

Alerjik Reaksiyonlardan Dolayı Oluşan Kepek Tedavisi

Genellikle, saç bakımında kullanılan kimyasallar ve bazı gıdalar kepek oluşmasına ve saç dökülmesine neden olabilir. Bunun için şunları yapabilirsiniz:

Şampuanızı, saç şekillendirme ürünlerini ve yıkama alışkanlıklarınızda değişiklikler yapın. Herhangi bir değişiklik olup olmadığını 1 ay gözlemleyin.
Şu anda kullandığınız şampuanın paraben, SLS (bakım ürünlerinde kullanılan ve kanserojen zararları olan etken madde) veya başka herhangi bir sert kimyasal içerip içermediğini kontrol edin.

Bunun dışında, saçlardaki kepeği gidermek için çeşitli evde çözüm yöntemleri aşağıdadır…

1. Çemen Otu

Çemen otu tohumu, nikotinik asit, protein, niasin (Niyasin), potasyum, C vitamini, kepeğe karşı etkili ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olan amino asitler ve diosgenin gibi faydalı maddeler bakımından zengindir.

 • 2 çorba kaşığı çemen tohumunu yeteri kadar suyun içine koyun. En az 6 saat veya bir gece boyunca bu suda bekletin.
 • Sabahleyin tohumları ezin ve macun haline getirin.
 • Macunu kafa derisine iyice uygulayın.
 • 30 dakika bekletin ve su ile durulayın.
 • Kepekten kurtulmak için bu işlemi düzenli olarak tekrarlayın.

Not: Çemen yaprağını elma sirkesi ile harmanlayabilir ve kepek tedavisinde kullanabilirsiniz. Ya da çemen tohumu tozunu hindistancevizi yağı ile karıştırın ve aynı şekilde kepek tedavisinde kullanın.

2. Yumurta

İçerisinde bulunan biotin (H vitamini), protein ve vitaminler sayesinde kepeği yok etmek için gerçekten işe yarayan doğal bir ilaçtır. Bundan ayrı olarak, saçları güçlendirip daha sağlıklı hale getirir.

 • 2 yumurtayı bir kabın içine kırın ve köpürene kadar iyice çırpın.
 • Yumurta karışımını kafa derisine uygulayın.
 • 1 saat kafa derisinde bekletin.
 • Ardından saçlarınızı normal olarak durulayın.
 • İşlemi haftada 2 kez tekrarlayın.

3. Listerin Ağız Gargarası

Listerin, hem mantar hem de kepek ile mücadele eden mantar önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca saç köklerindeki ölü hücrelerive yağ birikimini de eksfoliye eder.

 • Eşit miktarda listerin ve suyu karıştırın.
 • Solüsyonu bir sprey şişesine boşaltın.
 • Kafa derisi ve saçlarınıza püskürtün.
 • 30 dakika bekletin.
 • Normal şampuan ve suyla yıkayın.
 • İşlemi haftada 2 kez düzenli olarak tekrarlayın.

Kepek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Piyasada çok sayıda sahte ürün var. Saç derisine ve saçlarınıza zarar vermeden kepekleri temizleyebilen doğru şampuanı seçmek oldukça zordur. Kepek önleyici şampuanlar, kepekleri temizleyen aktif bileşenleri içermelidir.

İşte şampuan alırken “İçindekiler” bölümünde bulunması gereken aktif bileşenlerin bir listesi… Şampuanınız aşağıdakilerden en az birini içermelidir…

Kömür Katranı (Coal Tar): Bu madde, kafa derisi üzerindeki cilt hücrelerinin ölmesi ve yenisinin doğması doğal sürecini yavaşlatır. Bu da kepeklenmeyi azaltır.

Salisilik Asit: Bu bileşen kepeğin temizlenmesine yardımcı olur. Ancak kafa derisini kurutabilir ve daha da fazla kepeğe neden olabilir. Bu yüzden saç derisi kuruluğu olan insanlar, içinde salisilik asit olan şampuanları kullanmamalıdır.

Selenyum Sülfür: Bu madde ölü hücrelerin üretim hızını yavaşlatmada yardımcı olur. Tahrişe ve kepeklenmeye neden olabilecek Malassezia mantarlarının miktarını da azaltır.

ZinkPyrithione (Çinko Pirition): Kafa derisinde mantar enfeksiyonu ve SeboreikDermatit’i tedavi eden, anti-fungal ve anti-bakteriyel bileşendir.

Çay Ağacı Yağı: Bu bileşen, seboreik dermatite neden olan mantarı azaltan anti-bakteriyel, anti-fungal, antiseptik ve antibiyotik etkiye sahiptir.

Ketoconazol: Diğer kepek tedavilerinin çoğunun başarısız olması durumunda başarılı olan, geniş spektrumlu anti-fungal ilaçlardan biridir. Bu madde hem marketlerde hem de eczanelerde satılan şampuanlarda bulunabilmektedir.

Genel İpuçları ve Önlemler:

 • Kafa derisini pul pul dökmek ve temiz tutmak için kafa derinizi en geç gün aşırı (iki günde bir) durulayın. Ancak çok sık ve sıcak suyla kafanızı yıkamayın.
 • Ölü cilt hücrelerinin kafa derisi üzerinde birikmesini önlemek için saçınızı her gün hafifçe fırçalayın.
 • Kan dolaşımını artırdığı ve kepeklenmeyi önlediği için saçlarınıza yağ ile masaj yapın.
 • Kış aylarında saç derisi kuruluk ve kepek oluşumu sorununa daha yatkın olduğundan, özellikle kışın saçlarınızın bakımını ihmal etmeyin.
 • Şampuan ve saç kremi uyguladıktan sonra saçlarınızı iyice duruladığınızdan emin olun.
 • Şampuan veya jole gibi saç şekillendirici ürünleri kafa derinize zarar verebilmektedir. Bu yüzden özellikle jöle kullanan erkeklerin uyumadan önce saçlarını yıkamaları gerekir.
 • Kepek de dahil olmak üzere birçok sorun için en iyi çözüm stresten uzak durmaktır. Stresin azaltılması için meditasyon ve nefes alma egzersizleri yapın.
 • Saçınıza susam yağı / bitkisel yağ (zeytinyağı, hintyağı, hindistan cevizi yağı gibi) yağ sürün ve bir gece bırakın. Ertesi sabah ılık suyla yıkayın.
 • Klorlu su kepeği artırdığı için yüzerken bone kullanın.
 • Kafa derisini nemli ve sağlıklı tutmak için bol su için.
 • Sıcaklık saç derisini aşırı derecede kuru hale getireceğinden sıcak su ile banyo yapmayın.
 • Kepeğe karşı etkili şampuanın bir faydası olmuyorsa, kepeği yok ettiği kanıtlanmış bir yöntem olan katranlı şampuanlar deneyin. Bu şampuanlar hücre dönüşümünü çok etkili bir şekilde azaltır ve kepeği temizler. Ancak alerjiniz olup olmadığını anlamak için, kullanmadan önce cildinizin küçük bir yerinde alerji testi yapın.
 • Kafa derisini tırnaklarınızla kaşımayın.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.