Kelebek Hastalığı Nedir?

Kelebek Hastalığı Nedir?

Tam adı Sistemik Lupus Eritematozus olarak bilinir. Vücutta birçok organı birden tutan romatizmal olarak bilinen bir hastalıktır.

Tam adı Sistemik Lupus Eritematozus olarak bilinir. Vücutta birçok organı birden tutan romatizmal olarak bilinen bir hastalıktır. Kişinin yüz bölgesinde kelebeğe benzeyen kırmızı döküntüler oluşmaya başlar. Bu nedenle ismi kelebek hastalığı olarak halk arasında yayılır. Otoimmün olarak tabir edilen hastalıkların kapsamına girmektedir. Otoimmün hastalığı kapsamında kişinin bağışıklık sistemi hatalı bir şekilde çalışır. Kişinin kendi vücut hücrelerini yabancı madde olarak algılar. Kelebek hastalığında da vücutta önemli bir yapı taşı olarak yer alan “kollajen” isimli maddeye bağışıklık sistemi doğrudan saldırmaktadır.

Hastalığın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın vücutta oluşumunda çevresel faktörler, genetik faktörler ve hormonların rolü bulunmaktadır. Strese bağlı durumlar, geçirilen enfeksiyonlar, ultraviyole ışınlar ve belirli ilaçların kullanımı hastalığı tetikleyebilir.  Kadınların hormonlarından östrojen hastalığı tetikler ve oluşumunu arttırmaktadır. Testosteronun ise kelebek hastalığını azalttığı bilinmektedir. Fark edildiğinde hastaneye gidip, erken teşhisin konulmasına sebep olmak, tedavi sürecini olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Kelebek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kelebek hastalığının belirtileri birden fazla olabilir. Herkeste görülen belirtiler aynı olmayabilir. Yine belirtilerin aynı olmadığı gibi aynı oranda kişileri etkilemeyebilir. Peki kelebek hastalığının belirtileri nelerdir?

  • Yoğun bir şekilde halsizlik ve yorgunluk hissi görülür.

  • Damarlarda iltihaplanmaya bağlı olarak bulgular gözlemlenir. Cildin küçük damarları sürekli bir şekilde etkilenir ve vaskülit isimli iltihap görülür.
  • Parmak uçlarında genellikle soğukta ortaya çıkan mor ve beyaz renkteki değişimin gözlemlendiği raynaud sendromu gözlemlenir.
  • Saçlarda yoğun bir şekilde bölgesel dökülme gözlemlenir. Genellikle dökülen saçların yerine yenileri çıkmaz.
  • Büyük ve küçük eklemlerde ağrı gözlemlenebilir. Özellikle sabah saatlerinde daha yoğun bir şekilde bu ağrı gözlemlenir. Bazı hastalarda eklem iltihabına bağlı olarak kızarma, şişme ve ısı artışı da görülebilir.
  • Böbrek tutulumu görülebilir. Bu durum neredeyse hastaların %70’inde gözlemlenebilir. Bu kişilerin idrarında protein ve kan tespit edilir. Dokularda böbreklerden kaynaklı sıvı tutulumuna bağlı olarak ödem gözlemlenebilir. Bu durum ağır vakalarda böbrek yetmezliğine kadar gidebilir.
  • Akciğer, dalak ve lenf nodlarında büyüme gerçekleşir.
  • Akciğerin dokusunda iltihaplanma gerçekleşmesi nedeni ile zatürre gelişebilir.
  • Sinir sistemi ile ilişkili epilepsi, migren, denge problemleri ve bunun gibi psikolojik problemler vardır. Bu nedenle hastalarda inme söz konusu olabilir.
  • Pankreatit ve sindirim sistemi tulumu nedeni ile sıkça sindirim sistemi problemleri yaşanabilir.

Kelebek Hastalığının Tedavi Yöntemi Nedir?

Kelebek hastalığının şu anda bulunabilen kesin bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler hastalığın ilerlemesini engellemek, semptomları daha aza indirgemek içindir. Uygulanan tedavi ile kişinin hastalık sürecinde yaşadığı acıyı aza indirmek hedeflenir. Bu nedenle kelebek hastalığında erken tanının büyük önemi bulunmaktadır. İlerlemiş olan kelebek hastalığını önlemek ne yazık ki çok zordur.

Tedavi tamamen hastalığın şiddetine göre ilerler. Tamamen kişiye özel bir şekilde tedavi yöntemi belirlenir. Kelebek hastalığı nedeni ile vücutta ortaya çıkan birçok iltihabı engellemek ve aza indirmek için iltihap giderici ilaçların kullanılması gereklidir. Ayrıca bağışıklık sisteminin baskılanması için steroid grubuna ait olan ilaçlar da bu tedavide yaygın olarak kullanılır. Vücudunda kan pıhtısı eğilimi bulunan hastalarda ise aspirin ve bunun gibi kan sulandırıcı ilaçlar hekimler tarafından yazılır.

Kelebek hastalığına yakalanmış olan kişilerin psikolojik olarak bir desteğe ihtiyacı vardır. Psikolojilerinin kötü etkilenmesi, dışlanmak ve bunun gibi etmenler hastalıklarını tetikleyebilir. Bu nedenle olduğunca şeffaf bir şekilde sevgimizi belli etmemiz önemlidir.  Gerekirse kişinin psikolojik destek almasına yardımcı olunması önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.