Kefir İçeceği ve Faydaları

Süt ve süt ürünleri kemik gelişimi açısından ve bünyemizin sağlamlaşması açısından oldukça faydalı ürünlerdir. Bebeklikten yetişkinliğe kadar her yaşta süt ve süt ürünlerini tüketmekteyiz.

Süt ve süt ürünleri kemik gelişimi açısından ve bünyemizin sağlamlaşması açısından oldukça faydalı ürünlerdir. Bebeklikten yetişkinliğe kadar her yaşta süt ve süt ürünlerini tüketmekteyiz.

Yeri gelir sütü, saf haliyle içeriz yeri de gelir bir içeceğimize veya yiyeceğimize katarak tüketmekteyiz. Süt ürünlerinden biri de olan kefir içeceğini çoğu kişi bilmemektedir.

Kefir Nedir?

Koyun, inek veya keçi sütünden elde edilen bir maya ile başka bir mayanın birleşmesi sonucu oluşan bir içecektir. Kıvamı ayranı andırsa da ayranın tadı ve faydaları bakımından aynı değildir. Tuzsuzdur ve ekşimsi bir tadı vardır. İçerisinde çoğunlukla yararlı bakteri bulunmaktadır.

Uygun ve kıvamında tüketilmesi gerekmektedir. Günlük birden fazla kefir tüketimi sizlerin adına kilo almaya sebep olabilir. Şeker hastası olanlar ve hamilelerin tüketmesi pek tavsiye edilmemektedir. Ev yapımı bir kefirin kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir çünkü diğer süt ürünlerine nazaran bozulma oranı en çok olan bir üründür.

Kefir İçeceğinin Faydaları Nelerdir?

En bilindik özelliği de içerisindeki faydalı bakterilerden dolayı bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Sindirim sisteminizi rahatlatır.

Kan damarlarını temizler ve bu sayede kanser hücrelerine de kısmi olarak engel olur.

Diğer süt ürünlerinde olduğu gibi kefir de kemik gelişiminizi olumlu yönde etkiler.

Açlık hissiyatınızı azaltacağından dolayı kilo vermenize de oldukça fayda sağlayacaktır.

Beyin fonksiyonlarına faydası olmaktadır. Beyin gelişimine fayda sağlar. Dikkat eksikliğiniz varsa da azaltma yönde etkiler sunar.

Baş ağrınız hatta migreniniz varsa migrene çok faydalıdır. Stresinizi azaltır bu sayede de depresyon gibi durumları da kısmen engeller.

Mide rahatsızlığına ve bağırsak sorunlarınıza rahatlatıcı bir çözüm olur. Kabızlık veya isal durumunuz varsa da bu tür rahatsızlıklara çare olur.

Ağız kokunuzu engeller. İçerisindeki yararlı bakteriler sayesinde ağız içinizde ve diş etlerinizde bulunan zararlı bakterileri temizlemekte yardımcı olur.

Vücut direncinizi zinde tutar ve güne enerjiniz artar.