Kedilerde Çiftleşme ve Kur Yapma Nasıl Anlaşılır?

Kedilerde Çiftleşme ve Kur Yapma Nasıl Anlaşılır?

Her canlının yaşamında olduğu gibi kedilerde de çiftleşme arzusu her daim vardır. Çiftleşmek isteyen her canlının kur yapması oldukça olağan bir durumdur. Bu yazımızda üzerinde duracağımız konu kedilerde çiftleşme ve kur yapma nasıl olur?

 

 

Her canlının yaşamında olduğu gibi kedilerde de çiftleşme arzusu her daim vardır. Çiftleşmek isteyen her canlının kur yapması oldukça olağan bir durumdur. Bu yazımızda üzerinde duracağımız konu kedilerde çiftleşme ve kur yapma nasıl olur? Dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Bunlar üzerinde duracağız.

 

 Yapısı gereği her canlı gibi çiftleşme ihtiyacı duyan kedilerde temel amaç üremektir. Üreyerek popülasyonlarını büyütmeye çalışan canlı toplulukları doğanın temel prensiplerini yerine getirmektedir. Ancak günümüz şartlarında insan elinin değdiği bir çok durumda doğanın işleyişi bozulabilmektedir. Kedi gibi evcilleştirilmiş olan hayvanların üremeleri de bir şekilde insan kontrolünde olduğu için belli başlı büyük sorunlar kedilerin dünyasında yaşanabilmektedir. Artan kedi popülasyonunun doğa tarafından bir dengeye oturtulamamasının sebebi insan elinin değmiş olmasıdır. Cins kedilerin üretilmesini sağlayan insanlar ve kedilerin şehir hayatına mahkum olması ne yazık ki kediler için oldukça zorlayıcı bir yaşama neden olmaktadır. Birçok hayvan sever aktivisti tarafından savunulan kedilerin kısırlaştırılması bu anlamda oldukça önemlidir. Bu yazıda ise bu konudan bağımsız olarak kedilerin dünyasına dair çiftleşme ve kur yapma gibi içgüdüsel istekleri derleyeceğiz.

kediler-nasil-alistirilir-5.jpg

Kedilerde Çiftleşme ve Kur Yapma olağan bir durumun yanında tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de heyecan verici bir durumdur. Bu süreçlerin kediler için gürültücü süreçlere sebep olduğu ve kedilerin dünyasında rastgele eşleşmelerin olabildiği bir durumun kendisidir. Kedilerde çiftleşmenin süreçlerine daha çok dişi kedinin karar verdiği ve bu süreci yönettiği erkeğin ise dişi kediden bu anlamda işaret veya istek beklediği bir dönemdir. Dişi kedilerin hazır hissetmeleri durumunda başlayana çiftleşme eylemi gün boyu devam edebilen bir süreçtir. Dişi kedilerde yumurtaların inmesi ve döllenebilmesi için bu süreç gereklidir. Dişi kedinin yumurtası döllenmediği sürece birkaç hafta sonra cinsel isteğin belirtisi olan kızışma döneminin tekrar başlaması beklenen bir durum olacaktır. Dişi kedinin hazır olduğunu belli etmesi ile birlikte erkek kedinin kur yapma süreci başlamaktadır. Diğer birçok canlıya göre kedilerde daha çok formalite gibi olan bu kur yapma dönemleri de yine yazımızın içeriklerinden biri olacaktır.

iki-kedi-beslemenin-avantajlari-5.jpg

Dişi kedinin erkek kedilere verdiği çiftleşme isteğine hazır olma işareti bir dizi koku ile başlamaktadır. Kızışma dönemine giren dişi kedinin idrar yolu ile işaret verdiği ve ağır bir koku olarak insanlara gelen bir başlangıç evresi olmaktadır. Dişi kedi kızışma dönemi ile birlikte birçok yere idrarını bırakır ve idrarı ile birlikte çiftleşme isteğini belirleyen kokuyu da böylece bununla bırakır. Bu dönemdeki dişi kedinin huzursuz olması, sürekli bir yerlere sürtünmesi gibi durumlar bunun belirtileri arasına girmektedir. Hazır olduğunu belli eden iç güdüsel davranışlar ile birlikte erkek kedileri harekete geçiren dişi kediler evrimin birinci kuralı olan en kaliteli çiftleşmeyi beklemeye geçer.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.