Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler mi?

Kanser Anne Karnındaki Bebeği Etkiler mi?

Kanser hastası olan anneler, bu hastalığın bebeklerini olumsuz etkileyeceğinden korkar. Ancak hamilelik döneminde kanserin etkisi, duruma göre farklılık gösteriyor.

Kanser hastası olan anneler, bu hastalığın bebeklerini olumsuz etkileyeceğinden korkar. Ancak hamilelik döneminde kanserin etkisi, duruma göre farklılık gösteriyor.

Kanser hastası hamile kadınlar, hastalığın bebeğe geçeceğinden ya da olumsuz etki edeceğinden korkar. Kanser, bebeğe birçok açıdan etki edebilir. Ancak bu durum, hamile kadının durumuna göre de değişkenlik gösterir.

Kanser teşhisi hamilelik öncesinde konulduysa ve doktor takibinde hamile kalındıysa korkulacak bir durum yok. Çünkü hamilelik, hasta ya da bebeği için sıkıntılı olsaydı doktor bu durumu açıklar ve hamile kalınmamasını önerirdir. Dolayısıyla kanser teşhisi hamilelikten önce konulan kadınlarda hastalık bebeğe etki etmez.

Kanser teşhisi, hamilelik döneminde konular kadınlarda durum değişebilir. Hatta bazı durumlarda kürtaj ya da erken doğum da olabilir. Hamilelik döneminde kanser teşhisinin konulması da zorlu bir süreçtir. Çünkü kanser oldukça sinsi bir hastalıktır. Hamilelik döneminde kanser teşhisi konulması zor olduğu için birçok test yapılması gerekir. Bu durumda gebe yorgun düşebilir.

Yapılan araştırmalara göre her iki bin hamile kadının birinde kanser hastalığı görülmüştür. Hamilelikte sık rastlanılan kanser belirtisi ise yüksek ateş. Ancak her yüksek ateş, kanser belirtisi anlamına da gelmez.

Kanser teşhisi konulan gebelerin sık sorduğu sorulardan biri: Kanser, anne karnındaki bebeği etkiler mi? Bu sorunun kesin bir cevabı yok. Çünkü kanser çeşidine göre etki olabilir. Örneğin; cilt kanserlerinin çocuğa geçtiği görülmüştür. Ancak rahim kanserinin çocuğu etkileme ihtimali oldukça düşüktür.

Hamile kadınlarda meme ve lenfoma kanserine, hemotolojik rahatsızlıklara rastlanmıştır. Ancak bunlara kesin teşhis ve tedavi doğumdan sonra başlamıştır.

Kanser Tedavisi Anne Karnındaki Bebeğe Zarar Verir mi?

Kanser hastası olan anneler, tedavisi görmeye başladıklarında anne karnındaki bebek ya da bebekler zarar görmez. Zarar görme ihtimalleri olduğunda uzman doktorlar tedaviye hemen başlamaz ya da bebeği anne karnından alır. Kanser olan annelerin çoğunda erken doğum bile olmamaktadır. Düzenli ve sık kontrollerle bu süreç kontrol altına alınır. Ancak radyoterapi gibi işlemler bebeğe zarar verebilir. Bu yüzden kemoterapi ve radyoterapi işlemler için annenin doğum yapması beklenir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.