Kan Kırmızı Renkteyken Neden Damarlar Yeşil veya Mavi Renktedir?

Kan Kırmızı Renkteyken Neden Damarlar Yeşil veya Mavi Renktedir?

Öncelikle kanın kırmızı görünmesine sebep olan şeyin hemoglobin adındaki protein olduğu bilinmelidir. Hemoglobin demir bakımından oldukça zengin bir proteindir ve demirin oksijen ile temas etmesi halinde ortaya çıkan renk kırmızı renk olmaktadır.

 

 

Öncelikle kanın kırmızı görünmesine sebep olan şeyin hemoglobin adındaki protein olduğu bilinmelidir. Hemoglobin demir bakımından oldukça zengin bir proteindir ve demirin oksijen ile temas etmesi halinde ortaya çıkan renk kırmızı renk olmaktadır. Damardan geçen kanın yüksek oranda karbondioksit taşıması durumunda kırmızı renkten uzaklaşarak yeşil renkte görünmesi ilk sebep iken ikinci sebep ise doğada mavi ve mor rengin emilim oranıdır.

hgb-nedir-hgb-ne-demek-hemoglobin-nedir-hgb-12689888-5531-amp.jpg

Güneş ışığı veya beyaz ışık tüm renkleri içinde barındırarak yeryüzüne iner ve derimize yansıyan beyaz renk aslında tüm renkleri derimize yansıtır. Tüm renklerin büyük bir oranı derimiz tarafından emilirken, doğada en az emilim gösteren renkler olan mavi ve mor renkleri tekrar yansıtılır. Damarlarımızın yeşil veya mavimsi görünmesinin temel sebebi bu olmaktadır.

wrist-vein-undertone.jpg

Damarlardan geçen kanın oksijen oranı da yine rengi belirleyen diğer faktör olarak karşımıza çıkar. Kanda oksijen oranının yüksek olduğu durumlarda frekans dalga boyu yüksek olan sarı renk görünür ve damarların da mavi rengi yansıtması üzerine sarı ile mavi rengin karışımından koyu bir kırmızı renk ortaya çıkar. Kanımızın veya damarlarımızın net bir rengi olduğunu bu sebeple söyleyemeyiz.

isik-tayfi-spektrumu.png

Kandaki oksijen veya karbondioksit oranına bağlı olarak renklerin değişim göstermesi veya damarlarımızın yeşil veya mavi görünmesi bu tür sebeplerle açıklanabilmektedir.

gokyuzu-neden-mavi.jpg

Ayrıca mavi rengin en az emildiği argümanına deniz renkleri ile de ulaşabiliriz. Güneşten yeryüzüne gönderilen beyaz renk yeryüzü tarafından emilir, mavi renk en az emilim gösterdiğinden dolayı deniz tarafından mavi renk tekrar yansıtılır. Bu sebeple denizin rengi de mavi görünür.

 

Aslında olay fiziğin optik konusu ile biyolojinin insan anatomisinin ortak argümanları ile açıklanır. İşte kanımızın kırmızı, damarlarımızın da yeşil veya mavi görünmesi bu sebepten kaynaklanır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.