Sigorta Girişi Neden Önemlidir?

Sigorta Girişi Neden Önemlidir? Sigorta yaptırmanın önemi hiç kuşkusuz ki geleceğe yaptığınız kendiniz ve aileniz için en büyük yatırım olmasından kaynaklanıyor.

07 Eylül 2021 08:25 Kamu
Sigorta Girişi Neden Önemlidir?

Hem geleceğe yapacağınız yatırım hem de sağlık ve sosyal güvence için sigorta yaptırmanız büyük önem taşımaktadır. Hayatınızın her alanında çeşitli işlerinizi halletmeniz için pek çok farklı sigorta çeşidine ihtiyaç duyabilirsiniz. Yaptıracağınız sigortalarınız sizleri hayata karşı korur ve kendinizi geleceğe bakarak daha güvende hissedebilirsiniz.

sgk-ssk-ve-bagkur-lu-ilk-sigorta-giris-tarihine-gore-49-50-51-ve-55-yasinda-emekli-olacak-calisanlar-icin-bu-kriter-cok-onemli.jpg

Sigorta Girişi Neden Önemlidir?

Emekli olabilmek için sigortalı olmanız gerekmektedir. Bunun için de yaş sınırı ve prim gibi pek çok sorun ile karşı karşıya kalmamak için sigorta girişinizi ne kadar erken yaptırırsanız o kadar rahat bir şekilde emekliliğinizin gelmesini bekleyebilirsiniz. Sigorta girişinin önemi oldukça büyüktür. Bir gün bile büyük bir fark yaratabilmektedir. Çünkü emekli olabilmeniz için hesaplama yapılırken ilk olarak ilk kez ne zaman sigortalı olarak işe başladığınızın bilgisi gerekmektedir. İlk kez sigortalı olarak işe başladığınız tarih ne kadar geriye gidiyor veya ne kadar eski ise sizler de bir o kadar kolay bir şekilde emekli olabilirsiniz.

Küçük bir hesapta bile bir gün fark ile bir yıl daha beklemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ve buna benzer sorunlar ile karşılaşmamak için hizmet dökümünüzü almalı ve ilk kez sigortalı oluğunuz tarihi çok iyi bilmelisiniz. Ayrıca hizmet dökümünü aldığınızda ilk kez sigortalı olarak işe başladığınız tarihten son çalıştığınız yere kadar tüm çalışma ve sigorta geçmişinizi bu dökümden görebilirsiniz.

Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

Hizmet dökümünüzü almak için e-devlet üzerinden bilgilerinizi girerek kolaylıkla sigorta ve iş hayatı geçmişinize ulaşabilirsiniz. Buradan tüm bilgilerinize detaylı bir şekilde erişme hakkınız bulunmaktadır.

sigorta-girisi-var-prim-gunu-yoksa-ne-yapmak-gerekir-h1546507501-e9bfd1.jpg

Sigorta Hesaplamasında Erkekler Ve Kadınlar Arasındaki Farklar

Hizmet dökümünüzden ilk kez sigortalı olarak çalıştığınız tarihi öğrenseniz bile emeklilik şartlarının oluşması durumu hem erkekler hem de kadınlar için farklı işleyebilmektedir. Erkekler ve kadınlar için emeklilik yaşı ve şartları sadece ilk kez sigortalı olunan tarihe göre değil cinsiyete göre de farklılıklar taşıyabilmektedir.

Emekli Olabilmek İçin 3 Şart

Emekli olabilmeniz için 3 ana şartın da gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Bunlardan ile sigorta tarihinizin başlamasından son çalıştığınız iş yerinden çıkışınıza kadar geçen süredir. Yani kaç yıl veya kaç gün prim ödeyerek sigortalı olarak kalmanız emekli olabilmeniz için gerekli olan ilk şarttır. Diğer ana şart ise ödemiş olduğunuz prim gün sayısıdır. Üçüncü şartı ise erkek ve kadınlarda farklılık gösteren konu olan yaş şartıdır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz üç şart da sağlandıktan sonra emeklilik için herhangi bir sorun kalmamaktadır. Kısa süre içinde emekli olarak emekli maaşınızı almaya hak kazanabilirsiniz. Emekli maaşının alınmasında sigorta girişinizi ne kadar erken yaptırırsanız emekli olabilmek için sadece yaş sınırını beklemeniz yeterli olacaktır. Bu süreç içinde çalışıp çalışmamanız herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

14.jpg

Staj İçin Yapılan Sigorta İlk Sigorta Olarak Kabul Edilir Mi?

Mesleki eğitim sırasında staj yapan kişilerin de ilk kez sigortaları bu dönemde yapılmış olabilmektedir. Ancak alınan karara göre staj döneminde yapılan sigorta ilk sigorta başlangıcı olarak sayılmamaktadır. Staj döneminiz bittikten sonra sigortalı olarak başladığınız ilk iş yerinizdeki yaptıracağınız sigorta önem taşımaktadır. Ancak staj döneminden önce farklı bir iş yerinde çalışarak sigortanızı başlattıysanız bu da sigorta başlangıcı olarak kabul edilebilmektedir.

Sigorta girişiniz sadece sağlık raporunuz, kimlik bilgileriniz, adli sicil kaydınız ve mezuniyet belgeleriniz ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler