SGK Ödenmiş Primleri Geri Almak, Prim İadesi Nasıl Alınır?

Çalışan ve işveren karşılıklı yükümlülüklerini her iki tarafça imzalanan iş sözleşmesi ile yerine getirirler ve bahsi geçen hukuki ilişki nedeniyle işveren sigorta primlerini kendisi ve işçi adına sosyal güvenlik kurumuna öder.

06 Eylül 2021 10:35 Kamu
SGK Ödenmiş Primleri Geri Almak, Prim İadesi Nasıl Alınır?

Emeklilik yaşını doldurmuş veya emekliliği aşan çalışanlar, emeklilik için gerekli ikramiye gün ve çalışma yıllarını tamamlamadıkları takdirde emekli maaşı alamazlar; toplu olarak ödedikleri primleri SGK'dan alabilirler.

3.jpg

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) iki tür prim iadesi vardır. Bunlardan ilki, yeterince yaşlı olsalar bile emekli olmak için yeterli prim günü olmayanlara bir kerelik ödemedir. İkincisi, aynı anda birden fazla işverenden ücret alan kişiler için aylık gelir üzerinden ödenen prim, asgari ücretin 7,5 katından fazla geri ödenmektedir.

Toptan Ödemeyle Prim İadesi Mümkün Müdür?

Toptan ödeme, emeklilik için aranan koşullar ;

l Prim ödeme günleri,

l Sigorta dönemi,

l Yaş

Yaş şartını karşılayan ancak prim ödeme günleri yetersiz olan sigortalılara yapılan ödemeyi ifade eder. Yasal yaşını doldurmuş ancak yine de emeklilik ödemesi gereken gün sayısını karşılayamıyorsanız, ödenmiş olan sigorta primlerinin tamamının geri ödenmesi için Sosyal Güvenlik Merkezi'ne veya İl Müdürlüğü'ne yazılı talepte bulunabilirsiniz.

SGK primlerinin iadesi, emeklilik veya işten ayrılma durumunda yerine getiriyor olmalarına rağmen, emeklilik ve yaşlılık aylığına hak kazanamayan sigortalılara kendi adlarına ödedikleri uzun vadeli primlerin iade edilmesi kuralıdır. Yaşı ne olursa olsun, sigorta primi süresi veya çalıştığı yıllar nedeniyle emekli olup yardım alamamış olanlara toplu olarak ödenen primler ödenebilir.

Hangi Primler Geri Alınmaktadır?

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 4/1 (a) kapsamında, prim gelirleri için SGK'ya 4,5 oranında prim ödenecektir. 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu'na göre işsizlik sigortası paylarının toplam %3'ü İşsizlik Sigortası Fonu'na aktarılacaktır.

2.jpg

Toplu ödeme kapsamındaki primin iade edilmesi durumunda, sadece tüm hayat sigortası primine (malullük, yaşlılık, vefat) tekabül eden emeklilik primini (%9) alabilme durumu vardır. Çalışma sırasında ödenen sigorta primlerinin miktarı. Çalışanlar adına çalışan katkı payı ve genel sağlık sigortası katkı payı ödenmesi mümkün değildir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler