SGK Maliyetini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

SGK Maliyetini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir? İşçilere bağlı olarak aylık olarak ödenmesi gereken maliyetler nasıl düşürülebilir? İşverenler için özellikle işçilerin maliyetleri büyük bir ödeme planına neden olabilmektedir. Fazla işçi çalıştıran işverenler özellikle yüksek tutarlarda işçi maliyetleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

06 Eylül 2021 09:15 Kamu
SGK Maliyetini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

SGK Maliyetini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir? İşçilere bağlı olarak aylık olarak ödenmesi gereken maliyetler nasıl düşürülebilir? İşverenler için özellikle işçilerin maliyetleri büyük bir ödeme planına neden olabilmektedir. Fazla işçi çalıştıran işverenler özellikle yüksek tutarlarda işçi maliyetleri ile karşı karşıya kalmaktadır.

part-time-sgk-bildirimi-1280x720.jpg

SGK Maliyetini Düşürmek İçin Neler Yapılabilir?

Öncelikli olarak çalışanlarınızın maliyetini hesaplamalısınız. Çalışanların maaşını hesaplarken ise sadece brüt ücret üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Brüt ücretin içerisinde bir işçi için ödenmesi gerekli olan tüm ücretler yer almaktadır. Bu ücretlerin büyük bir kısmını ise işçinin net maaşı oluşturmaktadır. Buna ek olarak ise otomatik olarak kesilen gelir vergisi, işsizlik primi, damga vergisi ve SGK işçi primleri de brüt ücret içerisinde yer almaktadır.

Bir işçinin iş yeriniz için masrafını sadece brüt maaşını hesaplayarak bulamayabilirsiniz. Brüt maaşına ek olarak SGK işveren payının da üzerine ilave edilmesi gerekmektedir. Bu ikisinin toplamı ise sizlere bir işçinin toplam maliyetini çıkartmaktadır.

SGK’nın Sizler İçin Hazırladığı İndirimleri Değerlendirin

SGK özellikle iş veren için işçinin yükünün azaltılması konusu ile ilgili dönem dönem indirimler yapabilmektedir. Bu sayede hem iş yerinizden işçi çıkartmak zorunda kalmazsınız hem de daha fazla işçi çalıştırarak giderlerinizi azaltabilir ve tasarruf edebilirsiniz.

Yanınızda çalışan kişilerin aylık olarak tüm hizmet belgelerini ve prim belgelerini size verilen süreleri geçirmeden SGK’ya bildirerek sizlere sunulacak olan indirimlerden faydalanabilirsiniz.

SGK’nın sizlere sağlamış olduğu indirimlerden tam zamanında yararlanmak için ise herhangi bir şekilde cezanız, borcunuz veya gecikme cezanızın olmaması gerekmektedir.

Sigortalı prim teşviki en çok faydalanılan desteklerden biridir. Bu teşvik priminden faydalanmak için ise bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartlar ise;

30.jpg

-Yanınızda çalışan sigortalı kişinin 18 yaşından büyük olması

-Son 6 ay boyunca işsiz kalması

-İşyerinizdeki ortalama olarak bulunan sigortalı sayısına ek olarak işe alınması

-Ayrıca verilmiş olan yasal ödeme süresini geçirmeden SGK’ya herhangi bir borcunun da bulunmamış olması gerekmektedir.

İşbaşı Eğitim Teşviki

Bu teşvikten yararlanmak için öncelikli olarak işbaşı eğitim programına katılımının yapılması gerekmektedir. Buna ek olarak da hazırlanan program tamamlandıktan sonra 3 ay içinde işyerinde çalışan işçilere ek olarak da istihdam oluşması gerekmektedir. Bu şartların yerine getirilmiş olması ile SGK tarafından belirlenen işveren payları bu teşvik sayesinde sigorta fonu tarafından ödenmektedir.

Stopaj Teşviki

Stopaj teşviki gelir vergisi indirimi demektir. Bu teşvikten yararlanmak için ise öncelikli olarak İş-Kur’a kayıtlı olarak işsiz olunması gerekmektedir. Bununla birlikte özel sektörde işveren statüsünde olması ve yasal süresi geçmemiş olan borçlarının bulunmamış olması ilk şartlar arasında yer almaktadır.

-SGK maliyetlerinin düşürmenin yanı sıra iş yerinizdeki maliyetleri düşürerek de tasarruf edebilirsiniz.

İşyerindeki Maliyetleri Düşürmek İçin Öneriler

Evden Çalışma Sistemini Tercih Edin

Özellikle pandemi döneminde pek çok işveren uzaktan çalışma sistemini tercih etmiştir. Bu sayede iş yerinizdeki işçiden kaynaklı olarak bilgisayar kullanımı veya personel giderlerini de tamamen azaltmış olabilirsiniz. İşlerinizin bir kısmını evden yürütebileceğinizi düşünüyorsanız ofisinizin içinde maliyetleri yükseltmek yerine evden çalışma sistemine geçerek daha az maliyet ile tasarruf edebilirsiniz.

31.jpg

Teknoloji Tercih Edin

Teknoloji çağının getirmiş olduğu en büyük kolaylıklardan biri de iş gücüne ihtiyaç duyulmadan da pek çok işin yapılabilir olunması. Sizler de teknolojinin sizlere sunmuş olduğu kolaylıklardan faydalanarak iş yerinizde maliyetleri ve işçi giderlerini daha da azaltabilirsiniz. İşveren olarak hizmet sunduğunuz sektör buna uygun ise değerlendirerek işçi maliyetlerini ödemek zorunda kalmazsınız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler