SGK Hizmet Dökümü Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

SGK Hizmet Dökümü Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar? Hizmet dökümü belgesi nereden alınır? Hizmet dökümü herhangi bir statü farkı göz etmeden herkesin iş hayatındaki sigorta dökümanıdır.

06 Eylül 2021 10:30 Kamu
SGK Hizmet Dökümü Belgesi Nedir? Ne İşe Yarar?

lk sigorta başlangıcınızdan son çalıştığınız iş yerine kadar tüm sigorta dökümü bilgilerinize detaylı olarak kendi hizmet dökümünüzden erişebilirsiniz. İsterseniz SGK isterseniz de Bağ-Kur veya emekli sandığına bağlı olun dilediğiniz zaman detaylı hizmet dökümünüze erişebilirsiniz.

5c8c279207291c1d74fa230c.jpg

SGK Hizmet Dökümü Belgesi Nedir?

Hizmet dökümü belgesi tüm sigorta dökümlerinize erişebileceğiniz bir belgedir. Hizmet dökümü içerisinde çalışmış olduğunuz tüm şirketlerin isimleri ve işletmelerin bilgileri de yer almaktadır. Yatırılmış olan sigorta türüne ait bilgiler de yine hizmet dökümü belgesi içinde mevuttur. Hizmet döküm belgesinin alınmasının en önemli nedenlerinden biri de detaylı bir şekilde sigorta primleriniz hakkında bilgi sahibi olabilmenizdir. Kaç günlük prim ödediğiniz ve kalan prim borcunuz gibi tüm bilgilere hizmet dökümü aracılığı ile erişebilirsiniz.

Hizmet dökümünüzün içinde çalışmış olduğunuz iş yerinde hangi dönemlerde primlerinizin ödendiği veya ne zaman ödenmediği hakkında da detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Ne İşe Yarar?

SGK hizmet dökümü belgesi pek çok kurum ve kuruluş tarafından istenebilmektedir. Hizmet dökümü özellikle ne zaman emekli olacağınıza dair hesaplamalarınız için tercih edebileceğiniz bir belgedir. Kaç günlük prim ödediğinizi ve kaç günlük prim borcunuz kaldığını hizmet dökümünden detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kıdem tazminatı hesaplamalarında da yine hizmet dökümü belgesi esas alınarak tazminat hesaplaması yapılmaktadır.

İşçinin ikramiyesi hesaplanırken hizmet dökümü belgesi çıkartılarak çalışmış olduğu süreler göz önüne alınıp ikramiye hesabı yapılabilmektedir.

Yurt dışı için vize alırken hizmet döküm belgesi istenmektedir.

İş davalarında veya diğer davalarda gerekli görüldüğü takdirde mahkemenin istemesi durumunda hizmet döküm belgesini evrak olarak kullanabilirsiniz.

Emeklilik döneminde de yine eksik prim günü hesaplaması yapılırken sizlerin detaylı hizmet döküm belgeniz talep edilmektedir.

Barkodlu SGK Hizmet Dökümü

Resmi kurum ve kuruluşlara vermek için götürmeniz gereken hizmet dökümü belgesinin barkodlu olması gerekmektedir. Barkodlu olması belgenin e-devlet üzerinden alındığının ve barkodu okutulduğunda bilgilere de ulaşabileceğinizin bir kanıtıdır.

E-devlet üzerinden bilgilerinize girerek hizmet dökümü belgenizi indirdikten sonra barkod kısmına tıklayarak belgenize barkod ekleyebilirsiniz. Daha sonra hizmet dökümünüzü çıkartarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

5c8e3f0845d2a09e00a3e144.jpg

E-devlet üzerinden sadece çalışanlar için değil çalışmayanlar için de hizmet döküm belgesi alınabilmektedir. Aynı şekilde ailenizden herhangi biri çalışmıyor ise yine e-devlet üzerinden tescil ve hizmet döküm belgesine sahip olabilirsiniz.

4A Hizmet Dökümü Ne Demektir?

E-devlet üzerinden almış olduğunuz hizmet dökümleri genel olarak 4A hizmet dökümü olarak tanımlanmaktadır. Her sigortalı iş yerinde çalışan kişi e-devleti üzerinden kaç günlük sigortasının yatırıldığını kolaylıkla tespit edebilmektedir.

E- devlet üzerinden hizmet dökümü alacak iseniz 4A üzerinden hizmet dökümanınızı çıkartabilirsiniz. Hizmet dökümü ile prim borçlarınızı öğrenmeniz de oldukça kolaydır. Buna göre emeklilik dönemi için az bir vakit kaldı ise dilerseniz yapılandırma yapabiliyorsunuz. Gerekli şartların oluşması ve az kalan prim gününüzü tamamlamak için yeniden çalışmak zorunda değilsiniz. Sadece prim borçlarınızı yapılandırarak hepsini toplu halde ödeyebilir ya da dilerseniz taksitlendirme de yapabilirsiniz.

0x0-bunu-yap-parayi-kap-sgk-girisi-o-tarihten-once-olanlara-buyuk-mujde-o-gruba-girenler-daha-fazla-emekli-maasi-aliyorlar-1630328352029.jpg

Hizmet döküm belgesi kimi yerlerde durum kimi yerlerde de tescil belgesi olarak bilinmektedir. İş yerinizin sigorta yapıp yapmadığından emin olmak için en güvenilir kaynak ise kendi hizmet dökümünüzdür. İsterseniz saatlik bile bir sigorta yaptırma şansınız oldu ise hepsini detaylı olarak hizmet döküm belgenizden görebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler