SGK Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? Prim borcunu öğrenmek için neler yapabilirsiniz? SGK prim borcunun tam olarak öğrenilmesi emeklilik döneminiz için herhangi bir sorun yaşamamanız açısından çok önemlidir. Sorunsuz bir şekilde emekli olabilmeniz için SGK için ödemeniz ve doldurmanız gereken prim borcunuzun kalmamış olması gerekmektedir.

07 Eylül 2021 08:45 Kamu
SGK Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır? Prim borcunu öğrenmek için neler yapabilirsiniz? SGK prim borcunun tam olarak öğrenilmesi emeklilik döneminiz için herhangi bir sorun yaşamamanız açısından çok önemlidir. Sorunsuz bir şekilde emekli olabilmeniz için SGK için ödemeniz ve doldurmanız gereken prim borcunuzun kalmamış olması gerekmektedir.

3.jpg

SGK Borç Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK borç sorgulama işlemlerinizi yapmak için sadece e-devlet üzerinden şifre ve bilgilerinizi girerek anında ödemeniz gereken ve kalan prim sayınızı öğrenebilirsiniz. SGK prim borcu öğrenme portalı sizlere bu konuda en güvenilir ve en detaylı bilgiyi sunmaktadır.

E-devlet üzerinden kısa süre içinde sorgulayarak öğrenebileceğiniz SGK prim borcu bütün sigortalıları kapsayan bir hizmettir. Dilerseniz 4A dilerseniz 4B veya 4C’li olarak sigortanızı ödüyor olun yine e-devlet üzerinden hizmet dökümünüz ve ödemeniz gereken kalan prim borcunuza ulaşabilirsiniz.

Kendi adınıza en sağlıklı ve net bilgiyi e-devlet üzerinden alabilmek için bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra bağlı olduğunuz sigorta kolunu seçmeyi unutmayınız. Önünüze gelecek olan ekrandan kalan prim sayını ve detaylı prim durumunuzu rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

SGK Prim Nedir?

Sizlerin emekli olabilmesi için ödemek zorunda olduğunuz primler SGK primleri olarak tanımlanmaktadır. Sigortalı olarak çalıştığınız iş yerinde işvereniniz sizin adınıza primleri yatırmak zorundadır. Emekli olabilmeniz için gerekli olan prim borcunuzu tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Ancak dışarıdan da belirli şartları taşıdığınızda dışarıdan da primlerinizi toplu olarak yatırma şansına sahip olabiliyorsunuz. Yine sigortalı olarak prim borcunuzu topluca yatırdıktan sonra emekli olmaya hak kazanabiliyorsunuz. Şimdiye kadar ne kadar prim borcunu ödediğiniz ve ne kadar prim borcunuz kaldığı ile ilgili tüm detaylı bilgilerinize e-devlet üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bağkur Prim Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağkur üzerinden prim borçlarınızı ödüyor iseniz yine bilgileriniz ile giriş yaparak e-devlet üzerinden bağkur kalan prim borçlarınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Sadece ilgili arama butonuna e-devlete giriş yaptıktan sonra bağkur borç yazarak kısa sürede bilgilerinize erişebilirsiniz.

emeklilere-guzel-haber-cifte-odeme-alacaklar-5054023.jpg

SGK Prim Borçlarında Yapılandırma Olur Mu?

SGK bünyesinde biriken prim borçları için yapılandırılma yapılabilmektedir. Ancak SGK’nın sunmuş olduğu bu yapılandırma avantajından yararlanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca bazı borçlar yapılandırma kapsamında ödenebilmektedir. SGK yapılandırma avantajı ile ödeyebileceğiniz borçlar ise şu şekildedir;

-Genel sağlık sigortası primleri

-İşsizlik sigortası primleri

-İsteğe bağlı olarak yapılan sigorta prim ödemeleri

-Topluluk sigortası prim ödemeleri

-48.madde gereği taksitlendirme yapılan prim borçları

İş kazası veya malullük sonucunda meydana gelen alacaklar için SGK kapsamında borçlarınız için yapılandırma yaptırarak toplu olarak ve indirimli bir şekilde prim borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Yapılandırma kapsamında alınan prim borçları taksit olarak da ödenebilmektedir. Bütçenize uygun olan taksit ödemelerini belirleyerek sizler de kalan borçlarınızı kolay bir şekilde ödeme imkanına kavuşabilirsiniz.

Prim borçlarının peşin ödenmesi durumunda ise prim borçlarının belirli bir kısmı da silinebilmektedir. Bunun için hem taksitlendirme yaptırarak hem de toplu ödendiği zaman ne kadarlık bir indirim yapılacağını öğrenerek sizler için en avantajlı ödeme yöntemini tercih edebilirsiniz.

Prim Borçlarının Yapılandırılmasının Sunduğu Avantajlar

-Yapılandırma yaptıktan sonra belirlenen sürelerde yapılan ödemelere göre gecikme zammı uygulanmamaktadır.

-SGK prim yapılandırması yaparken önden alınmak sureti ile herhangi bir şekilde bir teminat da istenmemektedir.

-Borçlardan dolayı meydana gelebilecek haciz veya icra takibi gibi işlemler ise yapılandırmaya girdikten sonra kesinlikle yapılmayacaktır.

kredi-798x450.jpg

-Yapılandırma kapsamında ilk taksit ödendikten sonra kısa sürede borcu yoktur yazısının alınması mümkündür.

-Düzenli olarak taksitlerin ödenmesi durumunda ise geçerli olan teşviklerden de yararlanılmaya devam edilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler