Memurlukta Derece İle Kademe Nedir?

Memurlukta Derece İle Kademe Nedir? Derece ve kademe arasındaki farklar nelerdir? Memurlukta göreve ilk başladıklarından itibaren görevlerinde yükselerek emekli olana kadar çalışmaya devam etmektedirler. Ancak memurluk süreçleri boyunca ilerlemeleri memurluk mesleğinde kalmalarına bağlıdır. Memurlar derecelerini yükselterek kademe olarak bir üst seviyeye geçmektedirler. Bu da memurluk dönemleri bo

07 Eylül 2021 09:45 Kamu
Memurlukta Derece İle Kademe Nedir?

Memurlukta Derece İle Kademe Nedir? Derece ve kademe arasındaki farklar nelerdir? Memurlukta göreve ilk başladıklarından itibaren görevlerinde yükselerek emekli olana kadar çalışmaya devam etmektedirler. Ancak memurluk süreçleri boyunca ilerlemeleri memurluk mesleğinde kalmalarına bağlıdır. Memurlar derecelerini yükselterek kademe olarak bir üst seviyeye geçmektedirler. Bu da memurluk dönemleri boyunca puanlanarak ilerlemeleri demektir.

memurluk-sistemi-kalkiyor-mu-h1447700192-1d967e.jpg

Memurlukta Derece Ve Kademe Nedir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu memurlar için tüm bilgileri kapsamaktadır. Bu kanun ayrıca içerik olarak memurların kıdemlerini de göstermektedir. Bu kıdemler belirli bir puanlama sistemi ile belirlenmektedir. Bu puanlama sistemi sonrasında ilerleyen memurlar ise kademe atlamış olarak sayılmaktadır.

Memurlar ilk olarak sınava tabi tutularak geçerli olan puanı aldıktan sonra ilk olarak devlet bünyesinde çalışma üzere atanmaktadırlar. Bu atama işlemi ile ilk olarak derece sahibi olarak görevlerine başlamaktadırlar. Ancak kademe memurun çalışma süresine ve daha sonrasındaki puanlarına göre ilerleyişine bağlıdır.

Devlet memurluğu puanlama sistemi incelendiğinde ilk olarak 9 rakamı ile devlet memuru olarak derecelenerek göreve başlamaktadırlar. Derece kelimesi memurluk statüsü içerisinde genel olarak yükselme olarak tanımlanmaktadır. Buna ek olarak dereceden sonra kademe olarak yükselerek çalışmaya devam etmektedirler. Kademe ise genel olarak memurluk statüsü için ilerleme kelimesi ile tanımlanmaktadır.

Derece ile başlanılan memurluk görevi puanlama sistemi ile yükselerek kademe olarak devam etmektedir. Memurluk içerisinde kademe sahibi olan yani derecesi yükselen memurlar sadece statü olarak değişmemektedir. Buna bağlı olarak maaşları da belirli bir oranda artmaya devam etmektedir.

Memurluk için derecenin ilerlemesi yani kademe sahibi olmak maşın da yükselmesi demektir.

En düşük memurluk derecesi 15 sayısı ile başlamaktadır. Bu sayıdan başlayarak ilerleyen dönemlerde elde edilen derece ilerlemesine bağlı olarak en yüksek kademe rakamı olan 1 rakamına kadar çıkabilmektedir. Derece olarak en yüksek 1 rakamı kabul edilirken kademe söz konusu olduğunda bu rakam değişkenlik gösterebilmektedir. Kademe puanlama sistemi ise en düşük 1 rakamından başlayarak en yüksek 3 rakamına kadar devam edebilmektedir.

Memurların derecesinin ve kademesinin belirlenmesi ise örneğin 6/2 şeklinde bir tanımlama yapılmaktadır. Bu şekilde tanımlanan memurluk statüsünün açılımı ise 6. Derece ile 2.kademe şeklinde açılmaktadır.

Kadro Derecesi Nasıl Öğrenilir?

Memur iseniz ve kadro derecenizi merak ediyorsanız bilgileriniz girerek e-devlet üzerinden kademe ve derecenizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Kadro derecesi olarak tanımlanan memurlukta ilerleme özellikle maaş yükselmesi konusunda oldukça etkilidir. Kadro derecesi sürekli olarak yükseldiğinde maaşınız da buna ilave olarak yükselmeye devam etmektedir.

Kademe olarak farklılıklarda maaşta farklılıklar meydana gelebilmektedir. Ancak derecede farklılıklar olduğunda maaşta herhangi bir şekilde farklılık meydana gelmemektedir. İlk defa memurluk için atanacaksanız dereceniz ve kademeniz ne olursa olsun en düşük dereceden başlayacaktır. Bu da derece olarak ilk olarak atanan memurların standart olarak göreve ilk başladıklarında aynı maaşı aldıklarını gösterir.

kpss.jpg

Derece Kademesi Nasıl Yükseltilir?

Memurluk mesleği içerisinde bulunduğunuz statünüzü yükseltmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlar ise;

Herhangi bir nedenden dolayı memurluk mesleği içerisinde disiplin suçundan dolayı ceza almamış olması gerekmektedir. Bu ceza almama süresi 8 sene boyunca geçerlidir. 8 yıl boyunca memurluk görevinde iseniz disiplin suçunuz olmamalı ve bu suçtan dolayı ceza almamış olmanız gerekmektedir.

Çalışmakta olduğunuz memurluk derecesinde en az 3 sene boyunca ve memurluk kademesinde ise en az 1 sene boyunca çalışmış olmanız gerekmektedir.

Derece kademesini yükseltmek için son şart ise devletin tanımış olduğu olağandışı kanunlara göre tanınan haklara sahip olunmasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler