Lise Mezunları Nasıl Memurluk Yapar?

Lise Mezunları Nasıl Memurluk Yapar? Lise mezunu kişiler memur olmak için ne yapmalıdır? Lise mezunu olarak memurluk yapabilmek için KPSS şartı bulunmaktadır.

05 Eylül 2021 08:00 Kamu
Lise Mezunları Nasıl Memurluk Yapar?

Lisans mezunu olarak memurluk için açılan kontenjan sayısı lise mezunlarına oranla daha fazladır. Aynı şekilde lise mezunları ortaöğretim mezunları ile birlikte hazırlanan KPSS’ye girerek açılan sınırlı kontenjanlar dahilinde memurluk hakkına hak kazanabilmektedir.

616x346-4500-tl-maas-en-az-lise-mezunu-duz-memur-zabita-alimi-basvuru-sartlari-kadrolu-belediye-memuru-alimi-ilani-yayimlandi-1609052188189.jpg

Lise Mezunları Nasıl Memurluk Yapar?

Lise mezunları içi KPSS dahilinde açılan kontenjanlar meslek olarak oldukça sınırlı sayıda olabilmektedir. Bununla birlikte memurluk sınavında açılan kontenjanlara yerleşebilmek için baraj puanı başta olmak üzere puanlarda farklılıklar gösterebilmektedir.

Her ne kadar mesleki olarak yerleşmede az kontenjan açılıyor olsa da yüksek puan alarak ve doğru tercihler yaparak lise mezunu olarak devlet memuru olma hakkına sahip olabilirsiniz.

Lise mezunu olarak memur olabilmek için mezun olduğunuz lisenin bölümü de büyük önem taşımaktadır. Mezun olduğunuz bölüme göre atanmış olduğunuz devlet memurluğunda alacağınız maaş da değişkenlik gösterebilmektedir.

Lise Mezunu Olarak Düz Memur Nasıl Olunur?

Meslek liselerinden mezun olanların en sık tercih ettiği memurluk düz memurluktur. Genellikle elektronik ve elektrik bölümü mezunları, matbaacılık, bilgisayar işletmenliği ve PTT kayıtçısı gibi bölümler düz memurluk olarak geçmektedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı Olmadan Memur Olunur Mu?

Devlet bünyesinde herhangi bir sınav şartı olmadan memurluk için kadrolar açılabilmektedir. Özellikle bekçi ve zabıta alımlarında özel şartlar aranırken KPSS şartı aranmamaktadır. Sınav şartı olmadan memur olan kişiler için ekstra mülakat veya özel yetenek sınavları da şart olabilmektedir.

kamuya-yuzlerce-personel-alinacak-aatb-cover.jpg

Sağlık Meslek Lisesi Mezunları Nasıl Memur Olur?

KPSS incelendiğinde en çok memur alımı yapan liselerin sağlık meslek lisesi mezunlarından olduğu tespit edilmiştir. Hem atanma için gerekli olan puanın daha düşük olması hem de memurluk için açılan kontenjanın çokluğu sebebi ile en fazla alım sağlık meslek lisesi mezunlarından yapılmaktadır. Özellikle hemşirelik, hasta bakıcılığı, ebe ve ebe yardımcısı ve laborant sağlık meslek lisesi bölümlerinden en fazla memur alımı yapan bölümlerdir. Mezun olunan bölüme göre farklı departmanlarda memurluk görevi de yapılabilmektedir.

Lise Mezunu Olarak KPSS İçin Gerekli Olan Şartlar

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 35 yaşını aşmamış olmak

-Herhangi bir suçtan dolayı kamu haklarından mahrum kalmamış olmak

-Herhangi bir suçtan dolayı sabıka kaydı bulunmamış olması gerekmektedir.

-Memurluk için erkek adayların askerlik şartı bulunmaktadır. Eğer askerlikten muafiyet gibi bir durum var ise gerekli olan ispat belgelerinin temin edilmiş olması gerekmektedir.

-Devlet memurluğu için gerekli şartlar dışında akıl hastalığı olup olmadığına dair sağlık raporu istenebilmektedir.

-Ayrıca memurluk için açılacak olan kadrolarda bazen özel şartlar da aranabilmektedir. Bunun için diğer şartların eksik olması durumunda asıl şartların tam olması da devlet memurluğu için yeterli olamayabilir.

KPSS Dışında Aranan Özel Şartlar Nelerdir?

Açılan her kontenjan için alım yapacak olan kurum ve kuruluşlar kendi bünyelerince özel şartlar arayabilmektedir. Ancak belli başlı olarak aranan özel şartlardan bazıları ise;

memurmesai-3-1280x720.jpg

Öncelikli olarak en düşük KPSS için belirlenen baraj puanını almış olmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra daha önce herhangi bir özel sektör veya kamu kuruluşunda çalışmış ise işyerinden çıkarılma sebepleri arasında yüz kızartıcı suçlar ve ahlaki nedenler olmamalıdır. Aynı şekilde eski çalışılan iş yerinden disiplinsizlik neden ile de işten çıkarılmamış olmak gerekmektedir.

B sınıfı ehliyete sahip olan KPSS dışında en çok aranan özel şartlardan biridir. Bazı durumlarda açılan kadrolar için mezun olunan bölüm dışında bölüm ile ilgili sertifikalar da istenebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler