İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

İsteğe Bağlı Sigortalılık nedir? İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekmektedir? İsteğe bağlı olarak sigortalı olarak sigortanızı devam ettirerek emekli olabilirsiniz. Ancak dışarıdan sigortanızı yatırarak emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

07 Eylül 2021 10:00 Kamu
İsteğe Bağlı Sigortalılık Nedir?

İsteğe Bağlı Sigortalılık nedir? İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekmektedir? İsteğe bağlı olarak sigortalı olarak sigortanızı devam ettirerek emekli olabilirsiniz. Ancak dışarıdan sigortanızı yatırarak emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

turk-is-zam-teklifi-kamu-iscisi-zam-pazarligi-202-5076435.jpg

İsteğe Bağlı Sigortalı Olma Hakkına Kimler Katılabilir?

-İsteğe bağlı olarak Bağ-Kur üzerinden sigorta yapılabilmektedir.

-SSK Ek 5 tarım üzerinden isteğe bağlı olarak dışarıdan prim ödeyerek sigortalı olunabilmektedir.

-Ev hanımları için ise Bağ-Kur 4B üzerinden olmak üzere sigorta primleri ödenebilmektedir.

-Arzu edilirse emekli sandığı üzerinden de isteğe bağlı olarak sigorta ödemesi yapılabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigortalılık İçin Belirlenen Şartlar Nelerdir?

-İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için aranan temel şartlar şunlardır:

-18 yaşını tam doldurmuş olmak gerekmektedir.

-Herhangi bir iş yerinde tam gün sigortalı veya yarım gün sigortalı olarak çalışmıyor olmak,

-Kendi üzerine daha önce tamamlanmış olan sigorta primlerinden dolayı herhangi bir şekilde maaşa bağlanmamış olmak ana şartlar içinde yer almaktadır.

Dışarıdan Sigorta Yaptırarak Nasıl Emekli Olunur?

Eğer tarım sigortası yaptırarak dışarıdan sigortanızı ödemek istiyorsanız SSK’lı olarak emekli olabilirsiniz. Ancak tarım sigortası ödemeye yeni başlayacaksınız yaş sınırından en az 5400 günlük primi ödemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra eğer normal bir emeklilik için sigortanızı dışarıdan yaptırmak istiyorsanız 7200 günlük priminizi ödemeniz yeterli olacaktır.

Ev hanımı iseniz ve dışarıdan sigortanızı ödeyerek emekli olmak istiyorsanız yaş sınırından dolayı 5400 günlük priminizi ödemeniz gerekmektedir. Eğer normal emeklilik için sigortanızı dışarıdan yatırmak istiyorsanız 9000 iş günü olmak üzere priminizi tamamlamış olmalısınız.

İsteğe Bağlı Sigortayı Yatırmak İçin Ne Kadar Ödeme Yapılmalıdır?

Sigorta primlerinizi ödemek için dışarıdan prim günlerinizi yatırmak istiyorsanız size en yakın ve bağlı olduğunuz SGK şubesine başvurarak hesaplamanızı yaptırabilirsiniz. Sizler SGK’ya başvurunuzu yaptıktan sonra kalan gün sayınız emeklilik yaşına bağlı olarak hesaplanmaktadır.

2018 yılında yapılan son hesaplamaya göre tarım sigortası için aylık olarak 583,48 lira aylık ödeme olarak hesaplanmaktadır. Bağ-Kur primleri ise aylık olarak 649,44 lira olarak ve ev hanımlarının aylık ödemesi gereken tutar ise 541,20 lira olarak belirlenmiştir.

m8fdrzks8uccunuihdocua.jpg

İsteğe Bağlı Olarak Yapılan Sigortanın Sona Erdirilmesi

Dışarıdan ödenen ve isteğe bağlı olarak ödenen sigorta primlerinin sona erdirilmesi için talepte bulunulması gerekmektedir. İptal veya sonlandırma talebinde bulunulduktan sonra prim olarak ödenen son günü takip eden ertesi gün sonlanmış kabul edilir.

Aylığa hak kazanmış olduktan sonra aylık talebinde bulunması halinde de şartlar uygun olduğunda prim ödeme işlemi sona ermektedir.

Dışarıdan sigorta yapan kişinin ölmesi halinde öldüğü gün baz alınarak bu günden itibaren sona ermektedir.

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Dışarıdan yapılan ve isteğe bağlı olarak sigortasını ödeyenler genel olarak 4A olarak değerlendirilmektedir. İsteğe bağlı olarak sigortasını ödeyen kişiler SSK’lı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

Dışarıdan yatırılan primler ile isteğe bağlı olarak sigorta yapılıyor ise sigortalı kişinin eşi çalışmıyorsa sigortalı kişiye bağlı olarak sağlık hizmetlerinden de faydalanabilmektedirler. Aynı şekilde sigortalının eşinin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için isteğe bağlı sigorta yaptırmamış olması şartı da aranmaktadır.

10.jpg

İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Durumda İptal Olur?

İsteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler herhangi bir mazeret kabul olmaksızın arka arkaya 3 ay boyunca primleriniz aylık olarak ödenmezler ise sigorta yatırma hakları iptal olmaktadır. Hakkınızın ölmemesi için ise 3 ayı geçirmeyecek şekilde primlerinizi düzenli olarak ödemeye dikkat etmelisiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler