İş Kazaları İle İlgili Merak Edilenler

İş hayatında özellikle bazı meslekler risk teşkil edebilmektedir. Bu risklerin tehlikeli bir hal alması dahilinde ise iş kazaları oluşmaktadır. İşveren iş yerinde iş kazalarının oluşmaması için gerekli önlemleri almak zorundadır.

09 Eylül 2021 06:00 Kamu
İş Kazaları İle İlgili Merak Edilenler

İş Kazaları İle İlgili Merak Edilenler nelerdir? İş kazası nedir? Hangi durumlar iş kazası kapsamında yer almaktadır?

533576-1726723258.jpg

İş Kazası Nedir?

İş hayatında özellikle bazı meslekler risk teşkil edebilmektedir. Bu risklerin tehlikeli bir hal alması dahilinde ise iş kazaları oluşmaktadır. İşveren iş yerinde iş kazalarının oluşmaması için gerekli önlemleri almak zorundadır. Ancak bazı durumlarda işçiden dolayı meydana gelen iş kazaları da meydana gelebilmektedir. Özellikle iş hayatında işveren tarafından kazaların meydana gelmemesi için işçilere gerekli sorumluluk verilmektedir. Ancak bu sorumluluklar her zaman kazaların önlenmesi için yeterli olmayabilir. Çalışma ortamında gerekli sorumluluğun yerine getirilmemesi durumunda meydana çıkan iş kazaları sakatlık veya ölüm ile de sonuçlanabilmektedir.

İş kazasının iş kazası olarak sayılabilmesi için ise bazı şartların yerine getirilmemiş olması gerekmektedir. İşletmenin yetersizliğinden kaynaklı olan veya işçinin hatasından dolayı meydana gelen iş kazaları olarak farklı gruplar altında sıralanabilmektedir.

İş kazası genel olarak işçinin iş yeri içerisinde veya işe bağlı olarak bulunma zorunda kaldığı dış mekanlarda yaşamış olduğu kazalardır. Yaşanılan iş kazasına bağlı olarak oluşan ruhsal sorunların oluşması da yine iş kazası olarak tanımlanabilmektedir. Aynı şekilde kaza meydana geldiğinde işçi fiziksel olarak herhangi bir zarara uğramayıp sonrasında psikolojik olarak rahatsızlıklar da geçirebilmektedir. Bu süreç yine iş kazası olarak tanımlanmaktadır.

İş Kazası Olması Hangi Durumlarda Geçerlidir?

-İşçi kaza sırasında iş yerinde bulunuyor ise veya yapmış olduğu işe bağlı olarak dış bir mekanda yer alıyorsa

-İşçinin işverenin yönlendirmesi ile farklı bir yere gitmesi ve giderken veya gittiği yerde yaşamış olduğu bir kaza

-İşçi kadın ve emziren bir anne ise bebeğini emzirmek için ayrılmış olduğu kısa süre içinde yaşamış olduğu kaza

-İş yerine ait olan ve işveren tarafından temin edilen taşıtlar ile iş için gidilmesi gereken yerde geçirilen süreç içerisinde yapılan kazada

is-kazasi-avukati-ankara.jpg

-Fiziksel olarak yaralanma gibi sorunlar oluşmasa da yaşanılan kaza sonrasında meydana gelen ruhsal sorunlar da yine iş kazası olarak adlandırılmaktadır.

İş Kazaları Nasıl Önlenir?

İş kazalarının önüne geçmek için öncelikli olarak işverenin iş yerinin tamamında ve taşıtlarda işçinin güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. Bunun için ilk olarak iş sağlığı ve güvenliğinin tamamlanması için tüm şartları yerine getirmiş olmalıdır.

Her iş yerinde kesinlikle herhangi bir kaza olması durumunda anında müdahale edecek bir iş yeri hekimi bulunmalıdır. Bununla birlikte düzenli olarak iş yeri hekiminin ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanının da işçilere düzenli olarak gerekli eğitimler verilmelidir.

İşveren hangi iş kolu olursa olsun işyerindeki tüm şartları sadece işçilerin güvenliğini ön planda tutarak hazırlamalıdır.

İş yerinde çok katlı ise her katta gerekli uyarı levhalarının bulunması şartı vardır. Ayrıca uyarı işaretleri ve gerekli ikaz levhaları da yine pek çok iş kazasının önlenmesi için oldukça önemlidir.

İş koluna bağlı olarak işçilerin kullanması için gerekli kulak tıkaçları, baretler, eldivenler, işçi giysileri ve bunlara benzer olarak tüm koruyucu kıyafet ve donanımların sağlanması gerekmektedir.

is-kazalari.jpg

İş kolu fark etmeksizin tüm iş yerlerinde kesinlikle yangın tüpü bulundurma zorunluluğu vardır. Bunların düzenli olarak kontrol edilmesi oldukça önemlidir. İlk yardım çantası ve herhangi bir yangın, sel, deprem veya iş yeri ile ilgili oluşabilecek olumsuzluk anında çıkış yapılabilmesi için acil çıkış noktaları kolay ulaşılabilecek şekilde tasarlanmalıdır.

Arızalı veya kaza oluşumuna hız verecek bozukluklar var ise anında tamir ettirilmelidir.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler