Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Nasıl Olur?

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Nasıl Olur? Emeklilik dönemi başladıktan sonra tekrar çalışmaya başlanıldığı zaman maaş kesintisi meydana gelir mi? Emeklilik dönemi sonrası iş hayatı hakkında tüm merak edilenler.

09 Eylül 2021 06:15 Kamu
Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Nasıl Olur?

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Nasıl Olur? Emeklilik dönemi başladıktan sonra tekrar çalışmaya başlanıldığı zaman maaş kesintisi meydana gelir mi? Emeklilik dönemi sonrası iş hayatı hakkında tüm merak edilenler.

2598325-810x458.jpg

Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışma Nasıl Olur?

Geçim sıkıntısından dolayı pek çok kişi emeklilik dönemi başladıktan sonra bile çalışmaya devam etmek zorunda kalmaktadır. Emeklilik dönemi sonrasında hem emekli maaşı almaya devam ederek hem de bir yerde çalışarak maaş alabilmek mümkün müdür?

Emeklilik döneminiz başladıktan sonra hemen emekli maaşınızı almaya başlayabilirsiniz. Bununla birlikte emekli maaşı alırken de farklı bir yerde çalışmaya devam ederek yine çalıştığınız iş yerinden de maaş almaya devam edebilirsiniz. Ancak bu konu ile ilgili maaşınızın kesintiye uğramaması için ek olarak Sosyal Güvenlik Destek Primini yatırmanız gerekmektedir. Bu şekilde emekli maaşınızdan herhangi bir kesinti olmadan farklı bir yerde çalışarak da maaş alarak çift maaş kazanma hakkınız doğmaktadır.

Sosyal Güvenlik Destek Primi

Emekli maaşı alanların da tekrar iş hayatına devam ederek çalışması istemesi durumunda maaşından kesinti yapılmaması için kesilecek olan prim kesintisine sosyal güvenlik destek primi adı verilmektedir. Sosyal güvenlik destek primi hem çalışmaya devam eden emekliden hem de işverenden kesilerek alınmaktadır.

Sosyal güvenlik destek priminin kesilmesi için işverene göre çalıştırılacak olan emekli kişiden otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. İşçi statüsünde olarak işe başlandı ise işverene bağlı olarak sosyal güvenlik destek primi kesilebilmektedir. Bununla birlikte kamudan emekli olarak tekrar kamuda çalışmaya devam edecekler için de yine prim kesintisi yapılarak kamuda çalışmaya devam edilebilmektedir.

emekli-6.jpg

Sosyal güvenlik destek primi emekli olduktan sonra işçi olarak çalışanlardan aldıkları maaştan otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. Sosyal güvenlik destek primi kapsamında işçi statüsünde çalışacak olan kişilerden %30 oranında kesinti yapılmaktadır. Buna ek olarak işçi olarak emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişiden hem iş kazası hem de mesleki hastalık için de ek olarak %2 oranında kesinti yapılmaktadır. Emekli olduktan sonra işçi olarak çalışmaya devam eden kişilerin maaşından toplamda %32 oranında kesinti yapılmaktadır.

Emekli Olduktan Sonra Kendi İş Yerinde Çalışmaya Devam Etmek

Bağ- Kur üzerinden emekli olduktan sonra tekrar kendi iş yerinde çalışmaya devam edenlerden herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Aynı zamanda bu kişiler ek olarak maaş kesintisi yaşamamak için prim de ödemek zorunda kalmamaktadır. Ticari olarak emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden 2016 yılı sonrasında herhangi bir şekilde prim kesintisi yapılmamaktadır.

Ekmeli Olup Çalıştıktan Sonra Tekrar İş Bırakıldığında Ne Olur?

Kamudan emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya devam edildiğinde maaştan otomatik olarak kesinti yapılmaktadır. İkinci başlanılan iş de bırakıldıktan sonra kişinin almış olduğu emekli maaşı yeniden hesaplanılarak yatırılmaya başlanmaktadır. Ancak işçi olarak başlanılan ikinci işe prim ödemesi otomatik olarak yapılmadığı için de yapılan sosyal güvenlik destek primleri kesinlikle geri iade yapılmamaktadır. Ancak kişi çalışmayı bıraktığı için eski emekli maaşını geri almaya devam edebilmektedir. Geriye yönelik olarak prim iadesi işlemi işçi statüsünde çalışan emekliler için geçerli değildir.

emeklilikten-sonra-tekrar-calisma-sgdp-nedir-calisan-emeklilerin-aylik-ve-tazminatlari-h1570273719-31fa7b.jpg

Emekli Olup Yeniden Çalışmaya Başlayanlar İçin Kısa Çalışma Ödeneği

Emekli olduktan sonra tekrar işçi statüsünde çalışan kişilerden sosyal güvelik destek primi otomatik olarak kesilmediği için pandemi dönemindeki desteklerden de faydalanamazlar. Ayrıca bu kişiler kısa çalışma ödeneği gibi yine pandemi dönemine özgü olarak hazırlanan çalışma programından da faydalanmamaktadırlar. Ancak pandemi dönemi için ücretsiz izin kullanılıyor ise yine nakdi destek gibi ek hizmetlerden de faydalanma şansları bulunmamaktadır.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler