E-Devlet İle KYK Burs Öğrenim Kredisi Başvuru Ve Sorgulama

E-Devlet, Dijital Türkiye veya E-Devlet Kapısı, devlet hizmetleri için kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda elektronik ortamda, hızlı, kesintisiz ve güvenli olarak vatandaşa ihtiyacı olan bilgileri ulaştırmayı amaçlayan web tabanlı sistemdir.

06 Eylül 2021 10:20 Kamu
E-Devlet İle KYK Burs Öğrenim Kredisi Başvuru Ve Sorgulama

E-Devlet

E-Devlet, Dijital Türkiye veya E-Devlet Kapısı, devlet hizmetleri için kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda elektronik ortamda, hızlı, kesintisiz ve güvenli olarak vatandaşa ihtiyacı olan bilgileri ulaştırmayı amaçlayan web tabanlı sistemdir.

1461673.jpg

E-Devlet sistemine giriş yapmak için ilk olarak PTT'den şifre alınması gerekmektedir. E-Devlet projesinin sorumlusu Turksat'tır. Bu sorumlu kurum devlet hizmetlerinde bilgi, iletişim, altyapının kurulması ve kalite standartlarının belirlenmesinden sorumlu olmaktadır. 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yönetimini Dijital Dönüşüm Ofisi yapmaktadır.

Kredi Ve Yurtlar Genel Müdürlüğü

T.C Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı KYK Müdürlüğü, 22 Ağustos 1961 tarihinde kurulmuştur. Yükseköğrenim gören ve maddi durumu düşük olan öğrencilerin maddi yönden desteklemeyi amaçlayan tüzel kişiliğe sahip, özel hukuk hükümlerine uyan sosyal amaçlı ve özel bütçeli hizmet veren kamu kurumudur.

Burs Nedir?

Yükseköğretim ön lisans veya lisans eğitimi gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere devlet tarafından karşılıksız verilen paradır.

Öğretim Kredisi Nedir?

Öğrencilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için devletten aldıkları borçtur.

Bu öğrenim kredisi borcu; eğitim süresi boyunca verilen ücrete Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar hesaplanarak ücrete ilavesi ile hesaplanmaktadır.

KYK Burs Öğrenim Kredisi Başvurusu Ve Sorgulama

KYK Burs ve Öğrenim kredisi için belirlenen tarihler arasında başvuru yapılmaktadır. Başvurular E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapmadan önce öğrencilerin öğrenim bilgilerini kontrol etmeleri ve başvurularını doğru şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

KYK Burs veya öğrenim kredisi hizmetinden yararlanmak isteyen öğrenciler belirtilen son başvuru tarihine kadar, burs ve öğrenim kredisi başvurularını tamamlamak zorundadırlar. Başvurularında düzenleme ve değişiklik yapmak isteyen öğrenciler, belirtilen tarihler arasında bilgilerini güncelleyebilirler.

1609158979709-asgari.jpg

Başvuru esnasında öğrenciler beyan ettikleri, sosyal, ekonomik ve başvuru durumu gibi bilgilerini doldurarak başvurularını tamamlamaktadır. KYK tarafından incelenip teyit edilmektedir.

İncelemeler sonucunda uygun olan öğrencilere burs veya öğrenim kredisi tahsis edilmektedir. Burs veya öğrenim kredisi alan öğrenciler, E-Devlet üzerinden taahhütlerini onaylayan öğrenciler, T.C. kimlik numaralarının son rakamlarına göre belirlenen günlerde maaşlarını almaktadırlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler