Devlet Memuru Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Devlet Memuru Olmak İçin Ne Yapılmalıdır? Devlet memuru olabilmek için merak ettiğiniz tüm bilgiler için yazımıza göz atabilirsiniz.

05 Eylül 2021 07:30 Kamu
Devlet Memuru Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Devlet Memuru Olmak İçin Aranan Şartlar

Devlet memuru olabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Devlet memuru olabilmek için öncelikli olarak yazılı sınav daha sonrasında bazı kadrolar için de mülakat sınavına girilmesi gerekebilir. Ancak her devlet memurluğu kadrosu için farklı şartlar aranabilmektedir. Bunların başında seçilecek olan memurluk kadrosuna uygun bölüm ile ilgili yüksek okulun bitirilmesi gerekebilir. Devlet memuru olabilmek için aranan başlıca şartlar ise şunlardır:

57ac3342bc2cb5136c502243-0.jpeg

-Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak

-Devlet memuru olabilmek için belirlenmiş olan yaş sınırı için hem alt hem de üst sınır arasında olması gerekmektedir.

-Memur olabilmek için tüm kamu haklarından mahrum olmamak gerekmektedir.

-Kişinin suç kaydının bulunmaması veya ayrıca herhangi bir suçtan dolayı hüküm giymemiş olması gerekmektedir.

-Başvuru yapılacak olan kadro için alınması gereken öğretimin ve eğitimin alınmış olması ve ayrıca gerekli mezuniyet şartlarının da sağlanmış olması gerekmektedir.

-Memurluk adayı için başvuran kişinin erkek olması dahilinde askerliğini yapmış olması şartı bulunmaktadır. Gerekli muafiyet belgelerinin de alınmış olması şartı vardır.

-Hem kadın hem de erkek adaylar için yapılacak olan güvenlik soruşturması dahilinde olumsuz herhangi bir durumundan ortaya çıkmaması gerekmektedir.

-Başvuru yapan kişiler için 18 yaşını geçmiş olmak ve 35 yaşını aşmamış olmak şartı da yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen şartlar memur olabilmek için aranan genel ve kesin şartlardır. Bunların dışında ise her kamu kuruluşunun kendine özel olarak belirlemiş olduğu özel şartlar da yer alabilmektedir. Ancak bunlar kuruluşların kendileri tarafından belirlenmiş olup bu şartların da yerine getirilmesi dahilinde memurluk şartları tamamlanmış sayılmaktadır.

728xauto.jpg

Sözleşmeli Memur Olabilmek İçin Hangi Şartlar Aranmaktadır?

Devlet kadroları gereksinim duydukları takdirde sözleşmeli olarak devlet memuru alabilmektedir. Daha sonra ise istenilen şartlar yerine getirildiğinde kadrolu olabilme şansları da verilmektedir. Geçici olarak devlet memuru olma hakkı kazanan kişiler belirli bir zaman dahilinde sözleşmesi olarak memurluk mesleğine devam edebilmektedir. Sözleşmeli memurluk mesleği içerisinde özel yetenek gerektiren meslek kolları olduğu gibi pek çok meslek kolu için de sözleşmeli memur alımı yapılabilmektedir.

Sözleşmeli memur alımında kadrolu devlet memurluğu için aranan kesin şartlar yine aranabilmektedir. Ancak bazı durumlarda farklı şartlar da istenebilmektedir.

Sözleşmeli memur alımında istenebilen özel şartlar içerisinde yabancı dil eğitimi, bitirilmesi gereken yüksekokul, aranan kadro için mesleki olarak alınmış olan sertifikalar bulunmaktadır. Ayrıca sözleşmeli memur alımında kadronun durumuna göre açılan meslek grubuna özgü olarak istenilen alanda deneyimli olması veya eğitimini tamamlaması da istenebilmektedir.

Sözleşmeli devlet memuru olabilmek için en az lise mezunu olması ve KPSS’den kadro için belirlenen puanın alınmış olması istenebilmektedir. Bu memurluk için bazen istenilen yaş aralığı farklılık gösterebilmektedir. Bunun için özel bir mesleki grup için sözleşmesi memur alımı gerçekleşiyor ise istenilen yaş aralığının üst sınırını geçmeme şartı bulunmaktadır.

headline-1.jpg

Devlet memuru olmak için üniversite mezunu olma şartı bulunmamaktadır. KPPS sınavı ortaöğretim ve lise için ve ayrıca lisans için de ayrı ayrı yapılmaktadır. Eğitim düzeyine göre gireceğiniz olan sınavın düzeyi farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca başvuru yapılacak olan bölüm için şartların tamamlanmış olması da devlet memurluğu için ilk şarttır. Her yıl açılacak olan kadro sayısı değişkenlik gösterebilmektedir. Bununla birlikte hem kadrolu hem de sözleşmeli devlet memurluğu alımlarında sınav şartı dışında ekstra yetenek veya sertifika gibi şartlar da aranabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler