1 Günlük Sigorta Girişi Hakkında Merak Edilenler

1 Günlük Sigorta Girişi Hakkında Merak Edilenler ve günlük sigorta nasıl yapılır? Özellikle part time veya gündelikçi olarak çalışan kişilerin haklarını korumak için hazırlanmış olan günlük sigorta yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

09 Eylül 2021 06:25 Kamu
1 Günlük Sigorta Girişi Hakkında Merak Edilenler

1 Günlük Sigorta Girişi Hakkında Merak Edilenler ve günlük sigorta nasıl yapılır? Özellikle part time veya gündelikçi olarak çalışan kişilerin haklarını korumak için hazırlanmış olan günlük sigorta yaptırılması zorunlu olan bir sigorta çeşididir.

1922721-620x410.jpg

1 günlük sigorta yaptırmanın özellikle yanında gündelikçi çalıştıran işverenlerin haklarını korumak için de oldukça önemlidir. Yaşanılan herhangi bir iş kazasında daha büyük sorunlar ile karşılaşmamak için günlük sigorta yapılmalıdır. Bununla birlikte 1 günlük sigorta hem işverenin hem de işçinin tüm haklarını koruma altına almaktadır.

1 Günlük Sigorta Nedir?

Eğer ayda 10 gün ve daha fazla olacak şekilde yanınızda gündelikçi olarak eleman çalıştırıyorsanız sigortasını yaptırma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Eğer sigorta girişlerini yapmazsanız para cezası olarak cezalandırılabilirsiniz. Özellikle ev işleri için tercih edilen gündelikçilerin haklarını korumak 10 gün ve daha fazla olacak şekilde çalıştırılanlara sigorta yapılması gerekmektedir. Ancak 10 günden daha az süreye sahip olacak şekilde gündelikçi çalıştırıyorsanız sigorta yapma zorunluluğunuz bulunmamaktadır.

Yapılacak olan günlük sigorta sonrasında iş kazaları sebebi ile meydana gelebilecek tüm sorunlara karşı önleminizi almış olabiliyorsunuz.

1 Günlük Sigorta Nasıl Yapılır?

Gündelikçi sigortası da ya 1 günlük sigorta olarak tanımlanan sigorta çeşidinin yapılması zorunludur. Gerekli şartların taşınması dahilinde yaptırılmayan gündelikçi sigortası için para cezası kesilebilmektedir.

Günlük sigorta yaptırmak için öncelikli olarak işveren olan kişinin sisteme girerek kaydını yaptırması ve sigorta yaptıracak şekilde kaydını açık tutması gerekmektedir. İşverenin kaydını yapması için önce kendi kimlik numarasını yazarak 5510!a kısa mesaj göndermesi gerekmektedir. Gönderilen mesaja onay mesajı ile geri dönüldüğü zamanın sonrasında yanında çalışan gündelikçi kişinin kimlik numarasının mesaj atılması gerekiyor. Kimlik numarası ile birlikte çalışan işinin bir ay içerisinde hangi günlerde çalışacağı da kısa mesaj ile birlikte gönderilmelidir. Eğer yanınızda çalışacak kişi bir ay içerisinde 10 günü aşmayacak bir çalışma programı dahilinde çalışıyor ise sigorta yaptırmanıza gerek yoktur. Ancak 1 ay içerisinde gündelikçi olarak çalışacak kişi 10 gün daha fazlası şeklinde yanınızda çalışıyor ise günlerini belirleyerek kısa mesaj ile bildirmeniz zorunludur.

2128240-810x458.jpg

İlk kez kayıt açarak yanınızda çalışacak kişi için sigorta talebini açtırdıktan sonra gelecek ay için tekrar kayıt yaptırmanıza gerek yoktur. Sürekli tekrarlanması gerekmeyen bu sigorta kaydı işlemi için sadece yanınızda çalışacak olan kişinin TC kimlik numarası ile ayın hangi günleri yanınızda çalışacağı bilgilerini bildirmeniz tek seferliğe mahsus uygundur.

Yabancılar İçin 1 Günlük Sigorta İşlemi Nasıl Olur?

Yanınızda gündelikçi olarak çalışacak kişi yabancı uyruklu ise öncelikli olarak kaçak olmaması ve çalışma izninin yasal olarak bulunması gerekmektedir. Bunun dışında yabancılar için 1 günlük sigorta işlemini yapabilmeniz adına yanınızda çalışacak olan kişinin 10 günden daha az olacak şekilde çalıştırılması yasal olarak yasaktır. Ayrıca ev işleri veya temizlik için sadece bir günlük olarak çalıştıracağınız yabancı uyruklu kişiler için bile para cezası öngörülmektedir.

2147344-810x458.jpg

Günlük İşlerde İş Kazası

Evinizde temizlik işi için veya bir günlük iş için gelecek olan kişilerin yaşamış olduğu iş kazalarını hemen ilgili birimlere bildirilmesi gerekmektedir. Sigortası yapılmayan kişilerin de iş kazası yaşaması durumunda acilen hastaneye götürülerek ilgili birimlere haber verilmelidir. Sigortalı olarak çalışan gündelikçi kişilerin yaşamış oldukları iş kazalarında ise 3 gün içerisinde SGK’ya bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. Evde yaşanılan iş kazalarında işveren sıfatı tanımlanmadığı için iş kazası yaşanması durumunda masraflar gündelikçi çalıştıranlara kesilmemektedir. Tedavi giderleri gündelikçi olarak çalışan kişi tarafından ödenmektedir.

haberay.com.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler