Kalp Krizi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kalp Krizi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan vücudunda kalp en önemli organlardan biridir ve kalp krizi hayati tehlike arz eden bir durumdur.

İnsan vücudunda kalp en önemli organlardan biridir ve kalp krizi hayati tehlike arz eden bir durumdur. Vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayan ve hareket kabiliyetini kaslardan alan bu organ günde 8 bin litreye kadar kan pompalamaktadır. Kadınların kalbi erkeklere oranla daha hafiftir. Kadınlarda kalp 330 gr, erkeklerde ise 350 gram kadardır. Ölümlerin çoğunluğu ani kalp krizi oluşturmaktadır. Bu nedenle kalp krizinin ne olduğu, belirtileri ve tedavi yöntemleri bilinmesi gereken konulardır.

Göğüs ağrıları çeşitlidir ve kalp krizinin meydana getirdiği ağrı diğer ağrılardan farklıdır. Akciğer rahatsızlıkları veya akciğer üzerinde bulunan kaslar da ağrıya neden olur. Mide ve bağırsakta meydana gelen şiddetli gaz göğse baskı yapabilir. Bu durumda da göğüs ağrısı meydana gelebilir.

Kalp Krizi Nedir Kısaca

Kalbe giden ana damarların tıkanması ile birlikte kalp krizi meydana gelir. Bunun başlıca nedeni damarın iç kısımlarında yağların ve kollesterolün duvar oluşturması ve kanın geçişini engellemesidir. Bu damarlar tıkandığı zaman kalbin ihtiyacı olan kan gitmez ve ani kalp krizi oluşur. Doğuştan kalp hastası olanlar ve ritim bozukluğu olanlar da bu kategoride yer almaktadır. Kalple ilgili rahatsızlığı olmayan ve sağlık açısından hiçbir şikayeti olmayan kişiler de ani kalp krizi geçirebilir.

Ani kalp krizi kalp damarlarının zamanla daralması ve aniden tıkanması ile meydana gelebilir. Doğuştan kalp hastalarında da belirtiler aniden gelişebilir. Bu nedenle kalbin düzenli bir şekilde kontrol edilmesi ve kalbe zararlı yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Stresli ortamlardan ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmak kalp sağlığı açısından önemlidir.

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir?

Göğüs ağrısı olanlar için ilk önemli konu ‘kalp krizi’ konusudur. Her göğüs ağrısını bu kategoride değerlendirmek doğru değildir. Göğüs kısmına birileri oturuyormuşcasına bir ağrı var ise bu durumda kriz meydana geliyor demektir. Kalp krizi ağrısı batıyor hissi verir. Nefes alıp verme veya hareket halinde ağrıda herhangi bir değişiklik olmaz. Bazı hastalarda aniden başlayan terleme ve göğüste başlayan şiddetli ağrı meydana gelmektedir.

Diğer önemli bir belirti ise sol kolun ağrımasıdır. Boyun ağrıları, omuz ağrıları, çene ağrıları ve karın ağrıları da göğüs ağrısına eşlik edebilir. Ağrı on veya on beş dakika gibi bir süre devam edebilir. Bu durumda kan inceltici ilaçların kullanılması hastayı rahatlatacaktır. İlaç fayda etmiyorsa ve ağrı süresi daha fazlaysa kalp krizi riski daha fazladır. Kilolu hastalarda, şeker hastalarında, kollesterol hastalarında, sigara kullanan hastalarda, yaşlılarda, bayanlarda menopoz hastalarında, karaciğer hastalarında ve genetik hastalarda kalp krizi riski fazladır.

Kriz geçiren kişi bilincini kaybedebilir ve olduğu yere yığılır. Hareket kabiliyetini kaybeder ve olduğu yerde beklemek zorunda kalır. Ancak göğüs ağrısı şikayeti olanlar kriz gelmeden önlemini almalıdır ve kardiyoloji uzmanına muayene olmalıdır.

Kalp Krizi Tedavi Edilir mi?

Acil vaka kategorisinde ilk sırada yer alan hastalar kalp krizi geçiren hastalardır. Bu hastalarda ölüm 1-1,5 saat gibi bir sürede gerçekleşmektedir. Bu nedenle kriz geçiren hastalar hemen yakınlarını aramalı ve acile haber etmelidir.

Hasta beklerken herhangi bir ilaç kullanmamalıdır ve bol bol su içmelidir. Ayaklarını kalp hizasının yukarısında tutarak kanın kalbe gitmesini sağlamalıdır. Ambulans geldiği zaman ilk müdahale yapılır ve acile ulaştırılır. Burada nöbetçi doktor gerekli müdahaleyi yaptıktan sonra kardiyoloji uzmanını çağırır. Kardiyoloji uzmanı ilk aşamada anjiyo yapar ve kalp damarlarının durumunu tetkik eder. Bu tetkik işlemi sonunda ilaç veya cerrahi müdahale kararı verir. Hasta için bu dakikalar çok önemlidir.

Diyet kalp hastaları için hayati önem taşıyan en önemli konudur. Kalp hastalarının un, yağ, şeker ve tuz tüketimini minimuma düşürmelidir. Her hastanın doktoru kendisidir ve yediklerine dikkat etmelidir. Sigara, alkol ve uyuşturucu gibi insan vücudu için zararlı olan maddeler kalp krizi meydana getiren önemli etkenlerdir. Midenin üçte biri yemek, üçte biri su, üçte biri boş olmalıdır. Midenin dolması kalbi sıkıştırır. Yağlı, tuzlu, tatlı ve unlu yiyecekler kandaki kollesterol ve yağ oranını yükseltir ve bu durumda kalp damarları tıkanmaya devam eder. Tıkanıklığın giderilmesi için un, yağ, şeker ve tuz tüketimi minimuma düşürülmelidir. Her kalp hastası için diyet, hayati önem taşıyan en önemli konudur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.