Kaliteli Uykunun İnsan Hayatındaki Önemi

Kaliteli Uykunun İnsan Hayatındaki Önemi

Kaliteli Uyku, kişilerin sabahları dinç bir şekilde uyanması ve günün hızlı akışında zinde kalabilmesi için gerekli olan bir eylemdir. Uyku insan hayatının üçte biri oluşturan fakat çok önemsenmeyen bir eylemdir.

Kaliteli Uyku, kişilerin sabahları dinç bir şekilde uyanması ve günün hızlı akışında zinde kalabilmesi için gerekli olan bir eylemdir. Uyku insan hayatının üçte biri oluşturan fakat çok önemsenmeyen bir eylemdir. İnsan hayatının bir bölümünü uykuda geçirmesi bile uykunun ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle uyku düzenimizi doğru bir şekilde ayarlamak ve uyku kalitemizi en üst seviyelere çıkartmak bizim elimizdedir.

Kaliteli Uyku Nedir? Süresi Ne Kadardır?

Kişiler uyku süreleri boyunca hiç kesintiye uğramadan, sabahları enerjik bir şekilde uyanması ve günlük aktivitelerini bu enerji ile devam ettirebilmesi için Kaliteli Uyku uyumak çok önemlidir. Gününüzün kaliteli ve verimli bir şekilde geçirebilmek rahat ve kaliteli bir uyku uyumanıza bağlıdır. İnsanların uykularının kaliteli olduğu gün içinde düzenli bir şekilde beslendikleri taktirde yorulma hissinin minimum olması ve enerjilerin yüksek olmasından anlayabilirler.

İnsanların en çok takıldıkları konulardan bir tanesi uyku süresinin ne kadar olması gerektiğidir. Uzmanlara göre ideal uyku süresi çocuklarda ve gençlerde 8-9 saatken, yetişkinlerde 4-11 saattir. Ancak bu süre herkeste farklılık gösterir. Uyku süresi yaşa, genetiğe, mevsime ve hatta yaşadığınız yere kadar farklılık gösterebilir.  Bu nedenle ne kadar uyuduğunuz değil Kaliteli Uyku uyuyup uyumadığınız önemlidir.

Kaliteli Uykunun Yararları

İnsanlar uykuyu sadece günlük yorgunluğu ortadan kaldırmak için bir araç olarak görmektedir. Ancak uykunun insanları dinlendirmesinin yanı sıra vücuda çok yararı vardır. Kaliteli uykunun yararları şu şekildedir.

 • İnsanlar kaliteli bir şekilde uyuduklarında enerjilerini tasarruflu bir şekilde kullanırlar.
 • İnsan vücudundaki zarar görmüş veya aksayan hücrelerin yenilenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olur.
 • Bebekler sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için kaliteli bir şekilde uyumaları gerekir.
 • Çocukların veya yetişkinlerin aldıkları eğitimlerde öğrendikleri bilgilerin pekiştirilmesini ve kalıcı hale getirilmesi için katkıda bulunur.
 • Gün içinde dikkatinizin dağılmaması ve daha enerjik olmanıza yardımcı olur. Konsantrasyonunuzu en üst seviyede tutar.
 • Vücudun gün içinde oluşturduğu zararlı toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Beynimizin yenilenmesine ve gelişmesine olanak sağlar.
 • Gençlerde ve çocuklarda hormon salımı dengeli bir şekilde gerçekleşir.
 • Çocuklarda hiperaktivite oluşumunu engeller.

Kaliteli Bir Şekilde Uyuyabilmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz

Kaliteli bir uyku için dikkat etmemiz gerekenleri şu şekilde özetleyebiliriz.

 • Fiziksel aktivitelerin uyku üzerinde olumlu etkileri vardır. Düzenli egzersiz ve spor yapmak uykunuzu kalitesini artırabilir. Yapacağınız fiziksel aktiviteler vücut ısınızı önce artırır sonra aktivite sonunda bu ısının düşmesine neden olur. Bu durum sizlerin uykuya geçişinizi ve daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar.
 • Gün içinde aldığınız besinler sizin rahat ve kaliteli bir şekilde uyuyabilmeniz için en önemli etkenlerden bir tanesidir. Alacağınız sağlıksız besinler ve içecekler uykunuzun kalitesini düşürebilir. Bu nedenle sağlıksız ve sindirimi zor olan besinleri tüketmekten kaçınmanız gerekmektedir.
 • İdeal ve Kaliteli Uyku uyuyabilmeniz için uyku ortamınızın durumu çok önemlidir. Uyuduğunuz ortamda ne kadar çok elektronik cihaz bulunursa, uyku kalitesi o kadar düşecektir. Uyumadan önce kullanacağınız elektronik cihazlar uykuya daha geç dalmanıza neden olacaktır. Bu durumda uykunuzun kalitesini etkileyecektir.
 • Stresli kişilerin uykuya dalması daha zordur. Çünkü stresli insanların genel uyarılmışlık hali daha yüksek olur ve en ufacık bir hareket veya bir sesi fark etmelerine neden olur. Buda uykuya dalmayı zorlaştıracağı gibi uykunuzun bölünmesine neden olabilir.
 • Gün içinde kendinizi dinç ve enerjik hissetmeniz rahat bir uyku uyumanız gerekmektedir. Rahat ve kaliteli bir şekilde uyuyabilmek içinse yatak seçiminizin doğru olması gerekmektedir. Bu nedenle yatak seçiminizi yaparken çok daha fazla önem göstermeniz gerekmektedir.

İnsanların her türlü koşulu sağlamalarına rağmen kaliteli ve rahat bir uyku uyuyamamaları başka bir sorunun olduğunu ifade edebilir. Bu nedenle her türlü koşulu sağlamışsanız ve istediğiniz gibi uyuyamıyorsanız uzman hekimlere başvurmanız gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.