Kadınların Muhakkak Dikkat Etmesi Gereken Hayati Sağlık Testleri!

Kadınların Muhakkak Dikkat Etmesi Gereken Hayati Sağlık Testleri!

Kadınsal hastalıklarda da diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis önemlidir. Bazı kadınsal hastalıkların erkenden teşhis edilmesi ile birlikte tedavi edilmeleri oldukça kısa süreli olabilmektedir;

 

 

Kadınsal hastalıklarda da diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis önemlidir. Bazı kadınsal hastalıkların erkenden teşhis edilmesi ile birlikte tedavi edilmeleri oldukça kısa süreli olabilmektedir; ancak bunun için muhakkak erken teşhis şartı bulunmaktadır. Erken teşhiste bulunmak adına ise bazı sağlık testlerini yaptırmak ve zamanında yaptırmak oldukça elzemdir. İşte kadınların muhakkak dikkat etmesi gereken o hayati testler.

 

Mamografi!

Meme kanseri kadınlar için en tehlikeli hastalıklardan bir tanesidir. Bu sebeple muhakkak mamografi testlerinin yapılması oldukça elzemdir. Bazı getirilen kurallar ile birlikte genlerinde hastalık bulunan kadınların 35 yaşından itibaren zorunlu testlere girdikleri yasalar içerisinde kontrol altına alınmış olsa da, her kadının muhakkak mamografi testlerine dikkat etmeleri gerekir. Meme kanserinde erken teşhis ciddi anlamda hayati bir önem arz etmektedir.

 

Rahim Ağzı Kanseri Tarama Testi!

cervical-cancer2.jpg

Kadınların en çok sorun yaşadığı hastalıklardan bir tanesi olan rahim ağzı kanserinde de yine erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhis edildiği taktirde oldukça hızlı bir müdahale ile kontrol altına alınabilen rahim ağzı kanseri en ciddi kanser türlerinden biri olmakla birlikte oldukça hassastır. Yapılan bir istatistik gereğince her sene 500 bin kadar kadın bu kansere yakalanmakta.

 

Ultrason

Rahim ve yumurtalıklarda olası her türlü sorun ciddi seviyelere çıkabilmektedir. Buralarda meydana gelen hastalıklar ölümcül olmanın yanında yaşamsal birçok faaliyeti de yok etmektedir. Bu sebeple ultrason ile bu bölgeyi görüntülemek ve testten geçmek oldukça mühimdir. Olası yeni bir hastalığın hemen tespit edilebileceği ultrason bu sebeple çok önemlidir.

 

Kemik Yoğunluğunun Ölçümü!

kemik-yogunlugu-olcumu-1.jpg

Kadınlar için menopoz dönemi ve menopoz sonrası biraz hassas yaklaşılması gereken bir dönemdir. Menopoz ile birlikte vücut dengesi hem ruhsal hem de fiziksel olarak değişimlere uğrayabilmektedir. Kemik erimesi gibi bir sorun da yine bu dönemden sonra ortaya çıkabilen sinsi bir hastalıktır. Bu sebeple kemik yoğunluğu ölçümüne menopoz dönemi ile birlikte dikkat etmek hayat kurtarıcı olabilir. Erken teşhis ile yapılacak olan tedaviyle yaşamsal faaliyetlerin kısıtlanması gibi bir sorunun önüne geçilir.