Sivilcelerinizin Nedeni Saç Kökleriniz Olabilir!

Sivilcelerinizin Nedeni Saç Kökleriniz Olabilir!

Sivilceler aslında herkeste görülen ve yadırganacak bir durum değildir. Lakin bazı insanlar sivilcelerini bir takıntı haline getiriyor ve sivilcelerinden kurtulmak için sayısız yol deniyor. Üstelik bu yolların ne kadar faydası olduğu da aşikar.

Sivilceleri ile başı dertte olanlara, sivilce üzerine yapılan genetik araştırma bir umut ışığı olabilir. Bu araştırmada sivilcelere ait gen haritası çıkarıldı ve daha önce uygulanmamış olan tedavi yöntemleri araştırıldı.

iltihapli-sivilce-akne-2.jpg

Bulgulara göre insanlarda sivilce çıkmasının en büyük nedenlerinden bir tanesi genler olabilir. Ayrıca dikkat çeken bir diğer bulgu da bazı insanlardaki saç kökü genetiği sivilce çıkmasına neden olabiliyor.

King’s College London Üniversitesi’nden Jonathan Baker, sivilce tedavi yöntemlerinde geride kalan 20-30 yıllık döneme göre oldukça az ilerleme kaydedildiğini belirterek, günümüzde uygulanan ana tedavinin de bazı yan etkilere neden olduğunu ifade etti.

Yeni Tedavi Yöntemleri

Baker, sivilcelere genetik açıdan yaklaşmanın daha uygulanmayan tedavi yöntemlerinden birisi olduğunu belirterek, yeni gelişmeler ışığında çok daha etkili tedavi yollarının geliştirilmesinin mümkün olduğunu vurguladı.

Baker ve ekibi, içlerinde şiddetli sivilcesi olan 5.602 kişinin de yer aldığı 27.000’den fazla insan genomu karşılaştırmış ve oldukça dikkat çekici sonuçlar elde etmiş.

Araştırmada, şiddetli sivilceyle ilişkilendirilen 15 genom tespit edilmiş ve bu genomlardan 12 tanesi, daha önce hiç sivilceyle ilişkilendirilmemiş. Araştırmada dikkat çeken nokta, bu bölgelerin çoğunun insanların saç köküyle ilişkili olmasıymış.

Çalışmanın kıdemli yazarı Michael Simpson ise gen çeşitlerinin saç kökünün yapısını ve işlevini etkilemesinin şaşırtıcı olduğunu belirterek, genetik çeşitliliğin, saç köklerinin şeklini etkilemesinin onları iltihaba karşı daha yatkın hale getirebilmektedir.

Yani yazarlar, yağ ve bakterileri daha kolay bir şekilde yakalayan saç köklerinin olabileceğini ve bu saç köklerinin sivilcelerin daha şiddetli bir şekilde çıkmasına neden olabileceğini ifade ediyor.

sivilceler-nasil-gecer-sivilce-izlerine-ne-iyi-gelir-h263236-1e1d0.jpg

Günümüzde sivilce tedavisi için belli başlı ilaçlar kullanılıyor, ancak bu ilaçlar farklı sivilce tiplerinde istenilen sonuçları vermekte bazen yetersiz kalıyor. Ayrıca tedavide kullanılan ilaçlar eklem ağrısı, baş dönmesi, kuru cilt gibi sorunlara neden olabiliyor.

Sivilceleri takıntı haline getirenlerse epey para harcayarak farklı tedavi yöntemlerine başvuruyor, bu tedavi yöntemleri ise pek tahammül edilemeyen losyonlar, hormon hapları oluyor. Şiddetli sivilcesi olan insanların yüzde 20’sinde ciddi şekilde yara izleri de oluşabiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.