Regl Geciktirici

Regl Geciktirici

Yaz ayında tatil planı olan veya önemli bir proje üzerinde çalışması gereken kadınlar regl dönemini ertelemek için regl geciktirici ilaç kullanır.

Yaz ayında tatil planı olan veya önemli bir proje üzerinde çalışması gereken kadınlar regl dönemini ertelemek için regl geciktirici ilaç kullanır. İlaçlar ile, vücuttaki östrojen ve progesteron seviyelerinin azalması sağlanarak adet döngüsünü ertelenir. Adet geciktirici ilaç doktor kontrolünde ve belirli kurallar dahilinde alışkanlık haline gelmeyecek şekilde kullanılmalıdır.

Regl Geciktirici İlaçlar Nasıl Kullanılmalı?

Regl geciktirici ilacın etkisini gösterebilmesi için adet dönemi kanaması başlamadan 3-4 gün öncesinden ilaç kullanmaya başlamak gerekir. Regl geciktirici ilaç günde 3 defa birer adet kullanılır. İlaçların değişik çeşitleri bulunduğundan doktorun verdiği ilaca göre kullanım sayısı değişiklik gösterebilir. Ayrıca bu ilaçların devamlı ve aşırı kullanılması ciddi problemlere de yol açabileceği için yılda bir ya da iki defa, doktor kontrolünde kullanılması gerekir.

Adet erteleme hapı veya progesteron hormonu olarak etki eden bir preparat kullanıldığı süre zarfında adet görülmeyecektir. İlaç kullanımı sonrasında ilk kanamanın gerçekleşmesinin ardından vücut tarafından döngü belirleniyor ve aksi bir durum olmadıkça o şekilde devam ediyor. Kanama durumuna göre ilacın etkisini gösterip göstermediği gözlemlenebilir. Eğer kanama varsa ilacın etkisi bitmiştir, kanama yoksa ilaç etkisini göstermeye devam ediyor demektir.  Adet geciktirici ilaç zamanında kullanılmazsa beklenen gecikme sağlanmayabilir. İlaç dozu yeterlilik oranı da kadınların vücut yapısına göre farklılık gösterebilir.

Regl Geciktirme İlaçlarını Kimler Kullanmamalı?

Adet geciktirici ilaçlarının, karaciğer bozukluğu, obezite sorunu ve hamile olma ihtimali olan kadınlar tarafından kullanılmaması gerekir. Damar hastalığına sahip kadınların sık ve uzun süre kullanılması tavsiye edilmiyor. Risk mevcut olduğu için 40 yaş grubu kadınların yanı sıra meme kanseri ve yumurtalık kisti olanlar da bu haplardan uzak durmalı. Ayrıca daha önce emboli geçirmiş kadınların da adet geciktirici hap kullanmaması gerekir.

Regl Geciktirici İlaçların Yan Etkileri

Regl geciktirme ilacının kullanımını bıraktıktan 2-3 gün sonra kanama başlar ve sonraki ilk adet, normalden biraz daha ağrılı ve ilaç kullanılmayan adet dönemlerine oranla farklı kanama miktarı ile meydana gelir. İlaçtan sonraki adet döneminde bazı kadınlarda düzensizlik gerçekleşirken, bazı kadınlarda da ikinci adet döneminden itibaren her şey normale dönebilmektedir. Bunların yanı sıra, civan perçemi, böğürtlen yaprağı, elma sirkesi, tarçın, zencefil, maydanoz çayı, salatalık, karpuz ve biberiye kullanımının da regl dönemi düzeninin sağlanmasına olumsuz etkisi olabilir.

Görülebilecek diğer küçük yan etkiler ise, kaşıntılı veya kaşıntısız deri döküntüsü, depresyon, uykusuzluk, yorgunluk, sinirlilik, akne, vücutta ödem yapma ve gerginlik hissi oluştururken, göğüslerde ve vücutta şişkinlik yapabilir. Ayrıca gebe kalmada güçlük çekilebilir. Ertelenme için çok nadir ilaç kullanılmasına rağmen, rahimde çok ufak kasılmalar izlenebilir.

Gerginlik, kramplar, sivilce, göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı, sırt ağrısı, şişkinlik ve ruh halinde değişim belirtileri ile kendini gösteren regl dönemi, olumsuz etkilerine rağmen rahmin daha steril hale gelmesini sağlıyor. O nedenle vücudun doğal döngüsünü engellememek ve yan etkilere maruz kalmamak için mecbur kalmadıkça regl geciktirici ilaç kullanmamak gerekir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.