Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Kalıcı Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Makyaj kadınları her zaman bakımlı ve güzel gösterir bu neden ile kalıcı makyaj uygulamaları gün geçtikçe artıyor.

Makyaj kadınları her zaman bakımlı ve güzel gösterir bu neden ile kalıcı makyaj uygulamaları gün geçtikçe artıyor. Kadınlar özellikle zaman sıkıntısı yaşadıkları, gündelik ve iş hayatında her daim bakımlı olmak istedikleri için son zamanların en çok tercih edilen yöntemlerinden biri olan bu uygulama ile günün her saati bakımlı görünüyorlar.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Çalışan kadınlar için hayat çok erken başlar. Çalışma hayatı ile sabahın erken saatlerinden başlayan gün akşamın son saatlerine kadar sürer iken çalışan kadınların her zaman bakımlı olması gerekir. Çalışan kadınların işyerlerindeki statüleri bağlı olarak sürekli bakımlı ve özenli olmaları gerekir ve bu konu için uzun bir mesai harcanır. Bu durumda devreye giren kalıcı makyaj uygulamaları zaman bakımından büyük bir avantaj sağlar.

Cilt kullanımı için özel üretilen doğal boyaların derinin üst kısmına yedirilmesi işlemi olan bu uygulama dövme işlemine benzetilse de dövmeden farklı olarak bir ömür boyu değil belirli süre için kalıcı olmasıdır. Bu işlem cildin üst tabakasına yapılır ve acı hissini azaltmak için anestezi kremleri ya da yağlar kullanılır.

Kalıcı Makyaj Nasıl Yapılır?

Günümüzde özellikle çalışan kadınlar için zaman çok önemli hale geliyor. Yoğun bir güne başlarken giyim ve makyaja en gerekli undurlar oluyor. İş hayatında da sosyal hayatta da prezantabl olmayı sağlamak bu kadar önemli iken kalıcı makyaj da önem kazanıyor. Bu işlem organik ve doğal boyalar ile yapılır ve mikro iğneler ile belirli süre ciltte kalacak şekilde cilde yerleştirilir.

Kalıcı Makyajda Acı Var mı?

Bu uygulama 30 dakika bazen de daha fazla uzun süren bir işlem olarak kişi acı hissetmiyor. Acı hissetmemenin ise lokal anestezi uygulamasıdır. İşlemin bitmesinin ardından kişi herhangi bir kısıtlama yaşamadan günlük hayatına hemen geri dönebilir

İşlemin süresi kişinin cildine ve tasarıma farklılık göstererek 2 saat kadar sürebilir. İlk seansın bitmesinin ardında 4 hafta sonra rötuş uygulaması için kontrol edilmesi gerekir.

Kalıcı Makyajı Kimler Tercih Eder?

İş hayatında olan bir kadının özgüvenli olması çok önemlidir; çünkü özgüven beraberinde başarı da gelir. Bu noktada kadınlar beğenmedikleri bölgelerine küçük müdahaleler yaparak özgüven kaybını yaşamadan hayatlarına devam edebilirler. Kaş, dudak ya da gözlerde olan sorunlar için kontur işlemi uygulanır.

Kalıcı makyaj her gün makyaj yapan kadınlar tarafından tercih ediliyor. Bu uygulama sayesinde günlük makyaja gerek kalmadan ve zaman harcanmadan her zaman bakımlı bir görünüm elde edilir. Kalıcı makyaj yoğun iş hayatı olan ve sosyal hayatında da bakımlı olmaya özen gösteren kadınların tercihi oluyor.

Bu uygulama ayrıca denizde, havuzda ya da spor salonunda makyajın akması ya da makyajın temizlemekle uğraşmamak adına yapılır. Bu işlem zaman sıkıntısı haricinde göz problemi olanlar, kaşta ya da dudakta şekil bozukluğu olanlar ve makyaj yapmakta zorluk çekenler de tercih ediyor.

Bu uygulama için kişinin sağlık durumu önem taşır. Kalıcı makyaj kimlere yapılmaz sorusunun cevabı; şeker ve hemofili hastaları ve HIV virüsü taşıyıcıları olarak verilir. 18 yaşını doldurmamış kişilere boyaya karşı alerjisi olanlara, gözde akma sorunu yaşayanlara, mantar ya da siğil gibi cilt hastalığı olanlara ve çok hassas cilt yapısı bulunanlara kalıcı makyaj uygulanmıyor.

Kalıcı Makyaj Bakım Süreci

Kalıcı makyaj yapılması kadar başarılı sonuç alabilmek adına kalıcı makyaj bakım süreci de önem taşır ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken maddeler vardır. Uygulama bölgesine uzmanın önerdiği kremlerin sürülmesi gerekir. Bakım sürecinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

  1. En az 7 gün tercihen 10 gün güneşe çıkmamak gerekir
  2. 10 gün boyunca sauna, hamam ve buhar odası gibi sıcak alanlardan uzak durmak gerekir
  3. Kalıcı makyaj hangi bölgeye uygulandı ise o bölgeyi kaşımamak ve tahriş etmemek önemlidir.
  4. 3 gün boyunca su teması olmamalıdır

Uygulama yapılan alanda zaman içinde kabarıklıklar oluşabilir bu kabarıklıkların elle koparılmamalı gerekir. Kabukların sökülmesi durumunda bölgede renk kayıpları oluşur bu neden ile krem kullanıldıkça kabuklar kendiliğinden dökülüyor ve kabarıklıklar zaman içinde geçiyor.

Kalıcı Makyaj Kalma Süresi

Zaman geçtikçe ve cildin yenilenme sürelerinde yapılan makyaj kaybolur. Kalıcı makyaj kalma süresi kişinin sahip olduğu cilt özelliğine göre değişkenlik gösterir. Başka bir fark gösteren madde ise kullanılan teknik ve uygulanan bölge olur. Vücutta kalma süresinin uzaması için düzenli rötuşlar yapmak ve belirli zaman aralıkları ile yenilemek gerekir.

Kalıcı Makyaj Kişiden Kişiye Değişir

Kalıcı makyaj süresi; uygulanan bölgeye, kişinin cildine, cilt esnekliğine ve cildin nem oranına göre değişir aynı şekilde uygulamanın ciltte kalış süresi de kişinin cilt tipine göre farklılık gösterir. Bu uygulamadaki kalıcılık da kişiden kişiye değişiklik gösterir.

İnsan sağlığına zararı olmayan bu boyalar cildin yenilenmesi adına zaman içerisinde parçalanır ve deri üzerinde kullanılan boyalar deriden dışarı atılır.

İlgili Haberler