Kadın Kooperatiflere Devlet Desteği 150 Bin Lira Hibe! Bakan Açıkladı

Kadın Kooperatiflere Devlet Desteği 150 Bin Lira Hibe! Bakan Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamayla birlikte Kadın Kooperatiflere Hibe desteği vereceğini belirtti. Gerekli kriterleri yerine getiren kooperatiflere 150 bin lira hibe desteği verilecek.

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamayla birlikte Kadın Kooperatiflere Hibe desteği vereceğini belirtti. Gerekli kriterleri yerine getiren kooperatiflere 150 bin lira hibe desteği verilecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptığı açıklamayla birlikte milyonlarca insanı heyecanlandırdı. Bakan, 150 bin lira kadın kooperatiflerine hibe desteği verileceğini belirtti. Kooperatiflerin desteklenmesi noktasında da dikkat çeken açıklamalar yapan Ticaret Bakanı, bu hamleyle yeni girişimlerin önünün açılmasını hedefliyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kadın Kooperatiflere Devlet Desteği detaylarını da aktardı.

kadin-kooperatiflerine-dev-hibe-destegi-yqa.jpg

Kadın Kooperatiflere Devlet Desteği

Kadın kooperatiflere devlet desteği açıklamasını gerçekleştiren Ruhsar Pekcan, kadın girişimlerinin önünün açılmasını belirtti. Ticaret Bakanı, kurulacak olan veya aktif olan kadın kooperatiflerinin faaliyetlerinde makine ekipman alımı, nitelikli personel istihdamı, sergi ve fuar katılımıyla destekleyeceğini de bildirdi.kadin-kooperatiflere-buyuk-hibe-destekleri-m.jpg

Üretim ve istihdamda oldukça katkı sağlanacağını belirten Ruhsar Pekcan, bu tarz projelerin maliyetlerini hibe şeklinde destek olarak katkı sağlamayı hedeflediğini belirtti. Yapılan toplantı sonrasındaki açıklamada, kadın kooperatiflerine verilecek desteklerle ilgili olarak e-ticaret ve ihracatta başladıkları zamanlarda %80’ine kadar bakanlığın karşıladığını belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, sağlanacak olan kadın kooperatiflerine devlet desteğini yaklaşık olarak 2 yıl boyunca devam ettireceğini belirtti. 300’e aşkın kadın kooperatifinin olduğunu belirten Pekcan, bu kooperatiflerin güçlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.

780x411-1594407452340.jpeg

Öncelikli Olarak Hangi Projelere Desteklenecek?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı bu açıklama sonrasında birçok kadın girişimci hangi projelerin destekleneceğine dair araştırma yapmaya başladı. Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamaya bakıldığında ilk olarak devlet destekleyeceği projelerin şu şekilde olacağını belirtti:

  • Çocuk kulüpleri
  • Yaşlı ve engelli bakım evi​​​​​​​
  • Balıkçılık
  • Arıcılık
  • Servis desteği
  • Halıcılık
  • Yazılımcılık

Ruhsar Pekcan’ında belirttiği üzere ilk olarak desteklenecek projelerin bu şekilde olduğunu belirtti. Bu projelere öncelik verilmesinin ardından daha geniş yelpaze içerisinde desteklerin devam edeceğini de hatırlatmakta fayda var.

394130.jpg​​​​​​​

Kadın Kooperatifleri Nasıl Kurulmaktadır?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yaptığı açıklamayla birlikte birçok kişi kadın kooperatifleri üzerine araştırmalar gerçekleştirmeye başladı. İlk olarak pazarlanabilir hizmet veya üretim alanın seçilmesi, kadın kooperatifleri için olmazsa olmaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurulacak olan bu kooperatifler sayesinde mal ve hizmeti karşılayabilecek kadınlarla temasa geçilmesi gerekmektedir.

Kooperatif kurulumları için Ticaret İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gerektiğini unutmamakta fayda var. Öncelikli ve yetkili olan kurum Ticaret İl Müdürlükleridir.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.